رشد ارزش بازار فرابورس در هفته ای که گذشت – اخبار مالی

رشد ارزش بازار فرابورس در هفته ای که گذشت

20
0
اشتراک گذاری :
رشد ارزش بازار فرابورس در هفته ای که گذشت

اخبار مالی-بازدهی ۱۶ درصدی آیفکس طی پنج روزبازار سهام فرابورس ایران در هفته‌ای که سپری شد شاهد صعود خیره‌کننده شاخص کل و چندین کانال‌شکنی پی در پی این نماگر بود به طوری که طی ۵ روز معاملاتی آیفکس با ۱۶ درصد رشد توانست از پله ۱۲۳۲٫۵ واحدی تا ارتفاع ۱۴۲۸٫۵ واحدی صعود کند.

هفته گذشته همزمان با رشد چشمگیر شاخص کل که منجر به بازدهی ۳۰ درصدی این نماگر از ابتدای سال جاری شد، ارزش بازار فرابورس نیز افزایش ۶ درصدی را تجربه کرد که در نتیجه، رشد ۱۵ درصدی این متغیر را از ابتدای سال به همراه داشت.

طی این هفته بالاترین حجم و ارزش معاملات روزانه فرابورس ایران به دوشنبه ۸ مردادماه اختصاص داشت؛ چراکه طی این روز معامله‌گران ۹۶۸ میلیون ورقه را به ارزش ۳ هزار و ۵۲۰ میلیارد ریال میان خود دست به دست کردند که این ارقام بیش از سایر روزهای معاملاتی این هفته بود.

در مجموع بازارهای ۹ گانه فرابورس نیز شاهد تغییر مالکیت ۳ هزار و ۲۱۹ میلیون ورقه به ارزش ۱۴ هزار و ۸۷۳ میلیارد ریال میان معامله‌گران و سهامداران بودیم که در مقایسه با هفته پیش از آن از رشد ۲۰۷ درصدی حجم و ۲۴ درصدی ارزش دادوستدها حکایت داشت.

نگاهی به دادوستدهای صورت‌گرفته در بازارهای فرابورسی نیز حاکی از آن است حجم و ارزش معاملات در سه بازار اول، دوم و پایه با رشد قابل ملاحظه‌ای در مقایسه با هفته پیشین روبه‌رو شده به طوری که در بازار اول به ترتیب حجم و ارزش دادوستدها بیش از ۷۴۰ و ۸۷۰ درصد؛ در بازاردوم افزون بر ۱۸۰ و ۲۳۰ درصد و در بازار پایه بالغ بر ۱۰۰ درصد رشد کرده است.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز در حالی که حجم معاملات اوراق ۵۵ درصد رشد کرد اما ارزش این دادوستدها افت ۲۸ درصدی را به ثبت رساند. در این بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با بهترین عملکرد هفتگی روبه‌رو شد و رشد متغیرهای حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد در حالی که اوراق بدهی و اوراق گواهی تسهیلات مسکن با افت این متغیرها مواجه شد.

در هفته‌ای که سپری شد ارزش معاملات خرد بازار سهام شامل دادوستدهای انجام‌شده در بازارهای اول، دوم، پایه، مشتقه و SME به ۷ هزار و ۴۴ میلیارد ریال رسید که از این رقم گروه فلزات اساسی با در اختیار گرفتن سهم ۳۴ درصدی معادل ۲ هزار و ۳۶۴ میلیارد ریال در صدر سایر گروه‌های فرابورسی ایستاد. پس از آن دو گروه شیمایی‌ها و پالایشی‌ها با اختصاص دادن ۱۸ و ۷ درصد از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند

در این میان از دیگر رویدادهای هفته‌ای که گذشت می‌توان به قطعیت معامله عرضه عمده ۲۱٫۵ درصد از سهام مدیریتی غیرکنترلی شرکت عمران و توسعه شاهد در نماد «ثعمرا۴» در بازار اول اشاره کرد. ارزش کل این معامله ۴۹۲ میلیارد ریال بود. همچنین نهم مردادماه پذیره‌نویسی اوراق اجاره شرکت ریل کوثر در بازار ابزارهای نوین مالی به مدت ۳ روز کاری آغاز شد، نرخ این اوراق ۱۶ درصد سالانه و مدت آن ۴۸ ماه و مواعد پرداخت اجاره آن هر سه ماه یکبار است.

 

عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق جسورانه رویش لوتوس

 

در کنار تحولات بازار فرابورس ایران در هفته معاملاتی گذشته، همچنین بر اساس اطلاعیه‌ای که اداره نهادهای نوین مالی فرابورس منتشر کرده است از سه‌شنبه هفته آتی مورخ ۱۶ مردادماه تا شنبه بیستم این ماه عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهدشده و تادیه نشده صندوق جسورانه رویش لوتوس از طریق بازار ابزارهای نوین مالی صورت خواهد گرفت. حوزه فعالیت این صندوق فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری مالی، سلامت و دارو بوده و از تعداد ۵۰۰ هزار واحد سرمایه‌گذاری این صندوق ۸۷ هزار و ۲۲۰ واحد آن قابل عرضه است. ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری یک میلیون ریال، مبلغ پرداخت‌شده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار ریال، مبلغ فراخوان شده آن ۴۰۰ هزار ریال و مبلغ تعهد شده از ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری ۳۰۰ هزار ریال است.

 

پذیره‌نویسی اوراق اجاره تجهیزات ناوگان ریلی البرز

 

از یکشنبه تا سه‌شنبه هفته جاری نیز اوراق اجاره شرکت تجهیزات ناوگان ریلی البرز در بازار فرابورس ایران با نرخ ۱۵درصد سالانه تا سررسید، پذیره‌نویسی می‌شود. این اوراق که در نماد «البرز۰۲» عرضه می‌شود ۶۰ ماهه بوده و مواعد پرداخت اجاره بهای آن هر ۳ ماه یکبار از زمان انتشار است.

همچنین موضوع انتشار این اوراق تامین نقدینگی برای خرید لوکوموتیو بوده و تعداد کل آن یک میلیون و ۵۰ هزار ورقه به ارزش اسمی هر ورقه یک میلیون ریال است. ارکان این اوراق به ترتیب شامل متعهد پذیره‌نویسی و بازارگردان یعنی شرکت تامین سرمایه بانک مسکن، ضامن راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و عامل فروش شرکت کارگزاری بانک مسکن است.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید