اقتصاد ایران دچار بیماری های قدیمی است – اخبار مالی

اقتصاد ایران دچار بیماری های قدیمی است

24
0
اشتراک گذاری :
اقتصاد ایران دچار بیماری های قدیمی است

اخبار مالی-رئیس جمهوربرنامه های دولت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی را تشریح و مواضع کشورمان را درباره تازه ترین مسایل منطقه ای و بین المللی تبیین کرد.

حسن روحانی  درباره نوسانات اخیر ارزی و تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ شده است، گفت: برخی مشکلات و بیماری‌های اقتصادی مربوط به این دولت و دولت قبل نیست. برخی از آنها مربوط به قبل انقلاب و برخی مربوط به پس از انقلاب است. برای مثال، مشکلات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مشکلات تاریخی  کشور است که در یک شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند. موضوع نقدینگی یکی از مواردی است که وقتی در یک شرایطی به حرکت در می آید، تخریب‌هایی را به وجود می‌آورد.

وی با طرح این سوال که چرا نقدینگی حرکت می‌کند؟ ادامه داد: دلیل این است که اعتماد مردم نسبت به آینده متزلزل می‌شود. چرا ارز بالا و پایین می‌شود به غیر از مسأله نقدینگی داخلی، دسترسی ما به ارز مورد بحث است ممکن است ارز به اندازه کافی داشته باشیم و روابط بانکی ما با دنیا یا مسأله ورود اسکناس به ایران، طلا یا امثال آن در شرایطی تغییر کند. این موارد در کنار هم، انتظارات تورمی را ایجاد می کند.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم و سال اول دولت دوازدهم، نرخ برابری ارز کاهشی بود، حتی در زمانی که رئیس وقت بانک مرکزی ، نرخ ارز را سه هزار تومان اعلام کرد، همچنان دلار در ارقام دو هزار و ۷۰۰ تومان معامله می شد که دلیل آن امیدواری مردم به آینده بود. مردم به آینده امیدوار و خوش‌بین بودند و می دانستند که روابط کشور با دنیا در حال بهتر شدن است، سرمایه‌ها وارد کشور می‌شود و شرایط اقتصادی برای فعالیت اقتصادی بیشتر می‌شود.

وی افزود: این خوش بینی، قیمت ارز را هم متعادل کرده بود. البته در روند مذاکره ، توافق موقت و توافقات بعدی، برخی منابع ارزی کشور آزاد شد.

حجت السالام روحانی با اشاره به ۲ عامل شروع مشکل ارزی اظهار داشت: غیر از مسایل مزمنی که در اقتصاد داریم و مسأله نقدینگی؛ در پنجم دی ماه سال گذشته اعتراضاتی از یک شهر در ایران آغاز و به برخی دیگر از شهرها سرایت کرد. در آن دوره مردم با دولت همکاری کردند. این علامت مثبت فعالیت مردم و حضور مردم بود اما متأسفانه خارجی‌ها تصور کردند که با فشار بیشتر می‌توانند مشکلات اجتماعی و اقتصادی ما را بیشتر کنند. از همین رو، در ۲۲ دی ماه ترامپ اعلام کرد که اگر دیگران نیایند من به تنهایی از برجام خارج می‌شوم.

روحانی افزود: هم حوادث داخلی و هم حوادث خارجی دست به دست هم داده و یک نگرانی‌ را برای جامعه به وجود آوردند. البته روابط بانکی ما پس از روی کار آمدن ترامپ، با دنیا مشکلاتی پیدا کرد که اینها کنار هم قرار گرفت و در فروردین یک التهاب و یک جهش ایجاد شد. بر آن مبنا تصمیماتی اتخاذ شد تا این التهاب کنترل شود، این التهاب به نظر من قابل کنترل بود، اگر همه با هم همکاری می‌کردیم یعنی خریدار ارز، فروشنده ارز، صراف، بانک، واردکننده، صادرکننده، اگر همه با هم در کنار هم قرار می‌گرفتیم، طرح می‌توانست موفقیت‌های خوبی داشته باشد. اما عده‌ای ارز گرفتند و سوء استفاده کردند جنس را وارد نکردند یا بخشی از جنس را وارد کردند و بخش دیگر را در بازار آزاد فروختند و مشکلات دیگری پیش آمد. بنابراین طرح به گونه‌ای شد که در کنارش رانت و فساد بوجود آمد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: این جریانات با اردیبهشت و اعلام خروج آمریکا از برجام همزمان شد و این دو در کنار هم قرار گرفت. بعد از اردیبهشت یعنی در خرداد، ما به این ذهنیت رسیدیم که روند بسته پیشنهادی ارز در شرایط فعلی دیگر کارآیی ندارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی مردم نگران شرایط آینده هستند مشکلاتی ایجاد می شود، گفت: از این رو به فکر بسته پیشنهادی جدید افتادیم.

روحانی با اشاره به اینکه بسته جدید کاملا با بسته گذشته تفاوت های اساسی دارد، گفت:  در بسته گذشته بانک مرکزی بار سنگینی از تعهدات را بر دوش داشت و قیمت ارز را تعیین و ایجاد رانت می کرد ولی در شرایط فعلی بانک مرکزی نقش سبک تری دارد و بانک مرکزی متعهد شده برای کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی از صبح روز ۱۶ مردادماه، با قیمت متعادل و ثابت ارز پرداخت کند.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزارت جهاد و صمت توافقات خود را انجام دادند و فهرست جدید به بانک مرکزی اعلام می شود، گفت: مردم باید اعتماد کنند که نوسانات ارزی تاثیری ندارد و ارز با قیمت مناسب پرداخت می شود.

 

 

همه به ارز ۴۲۰۰ تومانی نظارت کنند

 

رئیس جمهور گفت : همه باید بر ارز ۴۲۰۰ تومانی که ویژه کالاهای اساسی است تا رسیدن به دست مصرف کننده نظارت کنند.

روحانی افزود: در جلسه هیات دولت به وزرا گفتم ارزی که برای کالای اساسی و از فردا پرداخت می شود ادامه خواهد داشت یعنی حداقل مردم باید بدانند تا پایان فروردین سال آینده این نرخ برای کالاهای اساسی دست نخواهد خورد .

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ارزی که برای کالاهای اساسی داده می شود باید به طور شفاف به مردم اعلام شود افزود : دستگاه های نظارتی دولت، تعزیرات، قوه قضاییه و بازرسی در کنار هم باید همکاری کنند تا اینکه این قیمت تغییر نکرده و مردم خیالشان در مورد ضروریات زندگی راحت باشد.

روحانی در پاسخ به این پرسش که در بسته جدید ارزی چقدر امکان کنترل پرداخت ارز دولتی برای کالاهای مشمول وجود دارد؟ اظهار داشت: تا پیش از این چند هزار قلم کالا وجود داشت که کنترلش بسیار سخت بود، اما اکنون اقلام مشمول، محدود است.

روحانی گفت: سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار برای این اقلام پرداخت می کنیم و دولت و بانک مرکزی متعهد به این کار هستند که این پول را با قیمت ثابت و تا پایان فروردین سال آینده به نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تأمین کند و این نرخ تغییر نمی کند اما باقی ارز به داخل یک بازار می آید و قیمت را بازار تعیین می کند.

حجت الاسلام حسن روحانی گفت: البته در بسته ارزی قبلی طرح بازار دوم آمد اما اشکال آنجا بود که ارز همه صادر کنندگان مشمول آن نبود بلکه ارز بخشی از صادرات به بازار می آمد.

رئیس جمهور گفت: اکنون برنامه ریزی این است که تمام صادرات غیر نفتی داخل این بازار بیاید به عنوان مثال اگر سالانه حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم ارز همه اینها به این بازار می آید.

روحانی افزود: حتی دیشب تصمیم گرفتیم ارز ناشی از فرآورده های نفتی نیز داخل این بازار وارد شود بنابر این بازاری بزرگ با رقمی بزرگ از ارز خواهد بود. همچنین مشخص می شود که چه کسانی از این ارز به عنوان واردات برداشت می کنند.

رئیس جمهور گفت: دولت در تعیین نرخ ارز در بازار ثانویه دخالتی نمی کند چرا که بازار براساس عرضه و تقاضا کنترل می شود.

روحانی افزود: در روزهای آینده بازار خودش را پیدا می کند و ممکن است تا یک هفته طول بکشد ولی ارز در بازار آزاد، نرخ متعادلی پیدا می کند.

رئیس جمهور در تبیین بسته ارزی جدید دولت گفت: از فردا صرافی ها می توانند در چارچوبی که بانک مرکزی به آنها اعلام می کند ارز را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی افزود: حدود ۳۶ مورد نیازمندی های ارزی مردم مشخص شده است و اسکناس این ارز در صرافی ها موجود خواهد بود.

رئیس جمهور افزود: ما به اندازه کافی ارز مورد نیاز جامعه را داریم البته در تمام این طرح ها دولت و مردم باید در کنار هم قرار بگیرند.

روحانی در ادامه سخنانش گفت: همین امروز که مردم دچار فشارند، شرایط صادرات کالا و خدمات ما از همیشه بهتر است.

رئیس جمهور با اشاره به رونق شاخص های بورس در کشور افزود: می بینیم که در یک روز، شاخص بورس ما چند هزار واحد افزایش می یابد که این به معنی امید مردم است. زمانی که رونق بورس را می بینیم یعنی نقدینگی درست هدایت می شود و به سمت تولید و بازار سهام می رود.

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید