ضرورت ایجاد مراکز “آینده پژوهی” در شرکت های بیمه – اخبار مالی

ضرورت ایجاد مراکز “آینده پژوهی” در شرکت های بیمه

41
0
اشتراک گذاری :
ضرورت ایجاد مراکز "آینده پژوهی" در شرکت های بیمه

اخبار مالی-تغییرات به دلیل گسترش فناوری اطلاعات، شتاب بیشتری یافته‌است، این مهم لزوم درک بهتر از «تغییرات» و «آینده» را برای دولت‌ها، کسب وکارها، سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.

آینده‌پژوهی شامل مجموعه تلاش‌هایی است که با جستجوی منابع، الگوها، و عوامل تغییر یا ثبات، به تجسّم آینده‌های بالقوّه و برنامه‌ریزی برای آن‌ها می‌پردازد. آینده‌پژوهی بازتاب دهنده چگونگی زایش واقعیّت «فردا» از دل تغییر (یا ثبات) «امروز»، است.

موضوعات آینده‌پژوهی دربرگیرنده گونه‌های «ممکن»، «محتمل» و «دلخواه» برای دگرگونی از حال به آینده هستند.

امروزه تغییرات با آهنگی پرشتاب‌تر رخ می‌دهند و به دنبال آن تغییر در دیگر جنبه‌های زندگی به دلیل گسترش فناوری اطلاعات، شتاب بیشتری یافته‌است، این مهم لزوم درک بهتر از «تغییرات» و «آینده» را برای دولت‌ها، کسب وکارها، سازمان‌ها و مردم ایجاب می‌کند.اما مدل های بهره گیری از آینده پژوهی در صنعت بیمه کدامند؟

*اینشورتک ها

*چابک سازی محصولات

*بازار سازی بجای بازاریابی

*استفاده از رسانه بجای تبلیغات

بخش اول : اینشورتک ها

استارت آپ ها فرصتی را فراهم نموده اند تا با فناوری اطلاعات بتوانیم خدمات خود را با سرعت بیشتری در اختیار مشتریان قرار دهیم . اینشورتک ها در حقیقت سه مدل ” بازاریابی اینترنتی” ، ” صدور اینترنتی” و ” خدمات پس از فروش بیمه بصورت الکترونیک” را تحقق بخشیده اند .

ما بواسطه این مدل ها راحت تر می توانیم ” ذائقه مشتریان” را شناسایی کنیم و بر اساس آن خدمات خود را عرضه کنیم

*خدماتی که در حال عرضه توسط این اینشورتک ها اتفاق افتاده است بیشتر بازاریابی اینترنتی است و ارجاع بیمه گذار به سیستم سنتی فروش بیمه نامه

*البته صدور برخی بیمه نامه ها مانند بیمه درمان مسافرتی ، حوادث انفرادی ، آتش سوزی منازل مسکونی ، حوادث سفر داخلی ، بیمه موبایل و تجهیزات الکترونیکی ، بیمه مسئولیت پزشکان و پیرا پزشکان ، بیمه حیوانات خانگی در حال عرضه الکترونیک است

بخش دوم : چابک سازی محصولات

در این بخش برخی مفاهیم نیازمند تعریف در الگوی اقتصادی خدمات است .

چابک سازی : تسهیل کردن خرید خدمات

نیاز مشتری: جمع آوری داده های اطلاعاتی از مشتریان

شرکت بیمه با بازنگری در الگو های سنتی صدور و عرضه خدمات ، در حقیقت تعداد بیشتری از فرصت های بازار را می تواند صید نماید.

نمونه های چابک سازی شده محصولات :

۱-بیمه درمان انفرادی یا خانواده :

شرکت بیمه با طراحی چند طرح با سقف های مختلف متناسب با میزان درآمدی جامعه این امکان را می دهد شبکه فروش سنتی و اینشورتکی محصولی غیر از محصول سنتی در اختیار داشته باشد .

این بیمه نامه قابلیت فروش الکترونیکی خواهد داشت و با تعریف یک دوره انتظار معقول مانند تعریف دوره ۹ماهه انتظار برای زایمان و ۳ ماهه برای برخی خدمات ” مدیریت ریسک” آن را انجام داد و فرآینده خرید و پرداخت حق بیمه آنلاین انجام گیرد.

۲-بیمه تلفن همراه ، لپ تاپ ، دوربین عکاسی :

تعداد بسیار زیادی از مردم جامعه به دستگاه های هوشمند دسترسی دارند و در حقیقت جامعه هدف این بیمه نامه از گستردگی بالایی برخوردار است . می توان با طراحی و تغییر بیمه نامه سنتی این محصول ، صدور آن را آنلاین و گسترده اجرایی نمود .

۳- بیمه حیوانات خانگی :

بیمه درمان حیوانات خانگی پدیده‌ای خاص در صنعت بیمه کشور است. موضوع این ‌بیمه‌نامه عبارت است از پرداخت هزینه‌های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری‌های دام‌های کوچک و پرندگان که طی این ‌بیمه‌نامه در تعهد بیمه‌گر قرار گرفته است.

۴- بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ها :

طبق آمار بیمه مرکزی در سال ۹۶ تنها ۸۲۳ مورد خسارت که مقصر آن موتورسیکلت است در صنعت بیمه به ثبت رسیده است. با عرضه این محصول می تواند نقدینگی کم ریسکی را بعنوان جریان نقدینگی شرکت جذب نمود

و فروش آنلاین بیمه نامه های کوتاه مدت و خاص

*بیمه بدنه ۱۵ روزه و ۲۰ روزه برای مسافرت

*بیمه عمر به شرط فوت یک ساله با لحاظ شرایط خاص خریداران ( برای یک گروه سنی خاص)

*بیمه خدمات بستری ( با ۶ماه دوره انتظار ، صرفا هزینه های بستری در بیمارستان تا سقف معین پوشش داده می شود)

*بیمه مسئولیت خبرنگاران

*بیمه مکمل غرامت بیکاری ( در شاخه بیمه های زندگی)

بخش سوم: بازار سازی بجای بازاریابی

امروزه دیگر زمان ” بازاریابی” گذشته است ، وارد عصر تازه ای بنام ” بازارسازی ” شده ایم ، یعنی ” ایجاد نیاز در جامعه” و عرضه محصول ” متناسب با نیاز ایجاد شده”

در حقیقت یک پروسه کامل در این فرآینده وجود دارد:

افکار سنجی نیاز بیمه ای جامعه – تبدیل و تطبیق داده ها با قوانین و امکانات بیمه ای – تولید محصول – مرحله ایجاد نیاز در جامعه با استفاده از رسانه ها و کمپین ها بدون اشاره به محصول بیمه ای خاص – مرحله معرفی محصولی که بستر نیاز آن چیده شده است.

“در حقیقت بجای آنکه ما از دریا ماهی بگیریم ( بازاریابی) استخر پرورش ماهی می سازیم (بازارسازی)”

با این روش نمایندگان بجای آنکه شکارچی یا صیادی باشند که باید با دیگر رقبا بجنگند ، خود را تجهیز می کنند تا از بستری که انحصاری برایشان ایجاد شده است سهم بیشتری برداشت کنند

بخش چهارم: استفاده از رسانه بجای تبلیغات

رسانه از دو منظر قابل بررسی است ، رسانه در نگاه مردم ، رسانه در نگاه سازمان

رسانه در نگاه مردم: اصولا رسانه ها منابع خبری مردم هستند و مردم به اخبار بیشتر از تبلیغات اعتماد می کنند

رسانه در نگاه سازمان : سازمان ها به خبرها بیشتر واکنش نشان می دهند

معرفی محصول و خدمات سازمان پیش از آنکه با استفاده از بسته های تبلیغاتی اعم از تلویزیون ، رادیو ، بیلبورد و آگهی باشد ابتدا از طریق انتشار نامعلوم خبری ، انتشار معلوم خبری و در نهایت تبلیغ مشخص عرضه می شود.

 

نویسنده: ایمان ایزدی مقدم

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید