عرضه ۱۲ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره – اخبار مالی

عرضه ۱۲ هزار میلیارد ریال صکوک اجاره

28
0
اشتراک گذاری :
عرضه 12 هزار میلیارد ریال صکوک اجاره

اخبار مالی – با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره مبتنی بر سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال برای ­تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی عرضه می شود.

با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، صکوک اجاره مبتنی بر سهام شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال برای ­تسویه مطالبات سازمان تامین اجتماعی در نمادهای شستا۰۰۱، شستا۰۰۲، شستا۰۰۳ و شستا۰۰۴ از طریق بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران از فردا­ ۲۳ تا ۲۷ مرداد ۱۳۹۷­عرضه عمومی می شود.

غلامرضا ابوترابی، مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه با اعلام این خبر گفت: سهام مبنای انتشار صکوک اجاره ۱۲ هزار میلیارد ریالی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی عبارت است از: ۸,۶۷۰,۵۲۰,۲۳۱ سهم شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین اجتماعی(تاپیکو) با قیمت هر سهم یک هزار و ۳۸۴ ریال که به مدت سه سال به صورت اجاره به شرط تملیک به شرکت واسط مالی اردیبهشت(با مسئولیت محدود) واگذار می شود.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار داشت: این اوراق سه ساله و با نرخ اجاره بهای ۱۹ درصد است که این اجاره بها هر شش ماه یک بار توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان اوراق واریز خواهد شد.

وی در خصوص ارکان انتشار و ضمانت این اوراق توضیح داد: از کل مبلغ ۱۸,۸۴۰ میلیارد ریال تعهدات اوراق، مبلغ ۸ هزار میلیارد ریال توسط بانک رفاه کارگران تضمین شده و مابقی آن از طریق توثیق سهام شرکت تاپیکو به تعداد ۱۰,۵۹۹,۷۴۰,۰۰۰ سهم و میانگین قیمت یک هزار و ۵۳۴ ریال تضمین می شود و عامل فروش این اوراق هم شرکت کارگزاری امین آوید(سهامی خاص) است. پذیره نویسی و بازارگردانی این اوراق را کنسرسیومی از شرکت های تامین سرمایه به این شرح بر عهده دارند: شرکت تامین سرمایه امین به مبلغ سه هزار میلیارد ریال، شرکت تامین سرمایه تمدن به مبلغ چهار هزار میلیارد ریال، شرکت تامین سرمایه سپهر به مبلغ سه هزار میلیارد ریال و شرکت تامین سرمایه نوین به مبلغ ۲ هزار میلیارد ریال.

ابوترابی افزود: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در اسفند ماه سال گذشته نیز در ­دو مرحله و از طریق انتشار صکوک اجاره مبتنی بر سهام در بازار سرمایه مجموعاً به مبلغ ۳۰ هزار میلیار ریال تامین مالی شد و این اوراق در نمادهای تامین ۹۷ و شستا ۹۹۱ تا ۹۹۴ در شرکت فرابورس ایران در حال معامله هستند.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید