واگذاری ۱۹.۵هزار میلیارد ریال سهم دولتی از طریق مزایده – اخبار مالی

واگذاری ۱۹.۵هزار میلیارد ریال سهم دولتی از طریق مزایده

33
0
اشتراک گذاری :
واگذاری ۱۹.۵هزار میلیارد ریال سهم دولتی از طریق مزایده

اخبار مالی -۱۹ هزار و ۵۹۶ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی از ابتدای امسال تاکنون توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده واگذار شده است.

بیش از ۱۹ هزار و ۵۹۶ میلیارد ریال سهم و اموال دولتی از ابتدای امسال تاکنون توسط سازمان خصوصی‌سازی به‌ صورت بلوکی و از طریق مزایده واگذار شده، این در حالی است که در این مدت هیچ واگذاری‌ای از سوی دولت در بورس اوراق بهادار انجام نشده است.

همچنین از این میزان واگذاری، ۱۸ هزار و ۶۳۸ میلیارد ریال مربوط به شرکت های گروه یک واگذاری‌ها و ۹۵۸میلیارد ریال واگذاری مربوط به شرکت های گروه دو واگذاری‌ها بوده است. گفتنی است طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، سال ۹۳ آخرین مهلت قانونی برای واگذاری شرکت های دولتی تعیین شده بود که این مهلت در سال های ۹۴، ۹۵، ۹۶ و ۹۷ تمدید شده است.

این در حالی است که بر اساس فهرست منتشر شده بنگاه های دولتی قابل واگذاری، قرار است در سالجاری ۶۳۱ بنگاه دولتی تعیین تکلیف و واگذار شوند که با توجه به روند واگذاری ها به نظر می رسد واگذاری سهام دولتی در سال ۹۸ هم ادامه پیدا کند.

به‌ استناد ماده دو فصل دوم سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی دولت مکلف است تا ۱۰۰ درصد سهام شرکت های «گروه یک» را به بخش خصوصی واگذار کند. همچنین در تبصره‌های ماده ۳ فصل ۲ این قانون در خصوص شرکت‌های «گروه ۲» آمده که دولت مجاز است به‌ منظور حفظ سهم بخش دولتی در فعالیت‌های گروه ۲ ماده ۲، همچنان ۲۰ درصد از سهام شرکت‌های حاضر در گروه ۲ را در اختیار داشته باشد و مکلف است ۸۰ درصد باقی‌مانده را به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی واگذار کند.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید