طراحی سامانه تسویه اروپایی برای مبادله با ج.ا.ایران – اخبار مالی

طراحی سامانه تسویه اروپایی برای مبادله با ج.ا.ایران

26
0
اشتراک گذاری :
طراحی سامانه تسویه اروپایی برای مبادله با ج.ا.ایران

اخبار مالی- اروپا در حال ایجاد یک سامانه پرداختی جدید و مستقل از نظام مالی آمریکا برای انجام مبادلات مالی با ج.ا.ایران است.

اشتفن زایبرت، سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان اعلام کرد: آلمان و شرکای اروپایی‌اش در حال بررسی ایجاد سامانه پرداختی ویژه ج.ا.ایران هستند تا انجام مبادلات تجاری با این کشور از سوی اتحادیه اروپایی پس از تحریم‌های آمریکا  ادامه پیدا کند.

وی توضیح داد: مهمترین هدف اتحادیه اروپا و دولت آلمان این است که از تامین فرآیند تبادلات اطمینان حاصل کند.از این رو همه گزینه‌ها در دست بررسی هستند.

سایت اشپیگل آنلاین نیز گزارش داد، وزیران دارایی آلمان، فرانسه و بریتانیا قصد دارند  تا اوایل ماه نوامبر نهادی مالی بنیانگذاری کنند که هدف آن انجام دادوستدهای مالی با جمهوری اسلامی با دور زدن کانال‌های معمولی انتقالات بانکی است.

به نوشته اشپیگل آنلاین نهاد مالی جدید نه یک بانک، بلکه از لحاظ حقوقی نهادی واسطه‌ای (Special-purpose entity) محسوب خواهد شد. مزیت چنین نهادی این است که نباید از سرمایه برخوردار باشد و به عبارتی برای راه‌اندازی آن نیاز به کمک‌های مالی دولتی نیست. این ابتکار عمل را فرانسه پیشنهاد کرده است.

دولت ایتالیا نیز تمایل خود را برای مشارکت در راه‌اندازی چنین نهاد واسطه‌ای ابراز کرده است.گفته می شود تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می توانند از این نهاد بهره ببرند.

نشریه اقتصادی هندلزبلات روز جمعه ۲۳ شهریور در گزارش خود به این راهکرد و شیوه عملی آن پرداخت و نوشت: این نهاد واسطه‌ای مانند یک بورس معاوضه عمل می‌کند و در واقع مطالبات متقابل شرکت‌های اروپایی و ایران را حسابرسی می‌کند.

به طور مثال زمانی که طرف ایرانی به یک کشور عضو اتحادیه نفت می‌فروشد و از طرف دیگر یک شرکت ماشین‌سازی اروپایی به ج.ا.ایران تجهیزات و دستگاه‌های لازم برای راه‌اندازی یک کارخانه را ارسال میکند، این نهاد واسطه‌ای وارد عمل می‌شود. پولی که قرار است از کشور اول به ایران در ازای خرید نفت پرداخت شود، برای پرداخت صورت‌حساب‌ شرکت دوم که به ایران دستگاه فروخته، استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید