انقلاب اقتصادی با رمزینه ارزها – اخبار مالی

انقلاب اقتصادی با رمزینه ارزها

215
0
اشتراک گذاری :
انقلاب اقتصادی با رمزینه ارزها

اخبار مالی-ارز دیجیتال نسبت به ارزهای واقعی چند مزیت دارد که می توان از آن جمله به تسهیل انتقال اشاره کرد. کسانی که حواله دارند، غیر از کارمزدهایی که برای نقل و انتقال سنتی و مدت زمانی که بتواند حواله را به ارز تبدیل کند، با یک حباب قیمتی هم مواجه می شوند. در این شرایط بسیاری از افراد از ارز دیجیتال به جای حواله استفاده می کنند و در عمل برای جا به جایی ارزهای دیجیتال شاید ۵ دقیقه هم زمان نیاز نباشد. این در حالی است که برای استفاده از حواله چند روز زمان صرف می شود.

فلسفه پیدایش ارز دیجیتال براین مبنا بوده که جایگزین عملیات بانکی شود، تا ۱۵ سال پیش همه در جیب خود پول داشتند و نقل و انتقال پول تنها از طریق مراجعه به بانک صورت می پذیرفت و شاید در آن زمان در ذهن کسی نمی گنجید که روزی برسد که بدون نیاز به پول و فقط با استفاده از یک کارت بتوان تراکنش های مالی را انجام داد. اگر به همین ترتیب پیش برویم به نظر می رسد تا ۱۰ سال آینده ارز دیجیتال جایگزین پول ها وارزهای واقعی شوند و این هیچ ربطی به شرایط تحریمی ما نداشته و در همه جای دنیا به این صورت است.

در کشور ما تعداد کمی از افراد عادی درگیر مبادلات ارز دیجیتال هستند و حدود ۸۰ درصد از افرادی که در ایران در تبادلات این ارزها فعالیت دارند، فعالان بورس و نوسان گیر هستند. اما همه روزه بانک های مختلف و دستگاه های متعدد بانکی دنیا در حال اتصال به سیستم بلاک چین هستند و بسیاری از بانک ها در آمریکا، اروپا، چین و آسیای شرقی با ارز دیجیتال کار می کنند و از طریق کیف پول دیجیتال مبادلات خود را انجام می دهند.

در ارز دیجیتال خیلی از محدودیت ها وجود ندارد و یکی از مشکلاتی که به صورت جدی وجود دارد، این است که نقدشوندگی آن سخت است که آن هم برطرف خواهد شد. یکی دیگر از مشکلات ارزهای دیجیتال نوسانی است که دارد و در حال حاضر تنها یک ارز دیجیتال است که ارزش آن ثابت است و نوسان ندارد و مابقی ارزها نوسانات خاص خود را دارند و در جریان عرضه و تقاضا قیمت گذاری می شوند.

این نکته را باید در نظر گرفت که اگر بخواهید ارز دیجیتال را به عنوان پول نگهداری کنید، با ریسک مواجه می شوید. در واقع می توان برای معاملات مقطعی و آنی برای ارز دیجیتال استفاده کرد و با توجه به شرایط تحریمی اگر سازو کاری فراهم شود که ارزهای دیجیتال در کشور راحت مبادله شود و با توجه به این که یکی از اصلی ترین مشکل ما در زمان تحریم مبادلات بانکی است، می توان از ارزهای دیجیتال به راحتی برای دور زدن تحریم ها استفاده کرد.

در ساز و کار ارزهای دیجیتال قابلیت پیگیری چندانی وجود ندارد و در زنجیره بلاک چین فقط از طریق کدگذاری می تواند، صورت پذیرد. بنابراین می توان از این تکنولوژی در زمان تحریم و برای جا به جایی پول بدون نیاز به بانک ها اقدام کرد.

جذابیت های این نوع ارزها افراد را به سمت خود جلب می کند و محدوده قیمتی ارزها در محدوده کف های قیمتی هستند و نوسان موجود در آن نیز باعث ایجاد جذابیت بورسی می شود و زمانی بانک مرکزی نسبت به مبادلات این ارزها هشدار داد که ارزش بیت کوین ناگهان از ۱۵ هزار دلار به ۷ هزار دلار رسید و این باعث شد بسیاری پا پس بکشند و باز در یک نوسان ناگهانی قیمت بیت کوین از ۶ هزار دلار به ۱۰ هزار دلار رسید.

به نظر می رسد آگاهی مردم نسبت به این ارزها یکی از دلایلی است که به سمت آن ها سوق پیدا می کنند و بسیاری از افراد دیگر مبادلات خود را به جای حواله و ارز واقعی با ارزهای دیجیتال انجام می دهند. بااین حال این صنعت با وجود همه حسن هایی که دارد در این ایران هنوز خوب شناخته نشده و سازو کار استفاده از آن به نحو مناسب فراهم نشده است.

در حال حاضر چون مرجع خاصی برای رسیدگی به موضوع ارزهای دیجیتال وجود ندارد، امکان کلاهبرداری در این حوزه کاری زیاد شده و متاسفانه این قبیل کلاهبرداری ها هم به علت اینکه از طریق اینترنت رخ می دهد، خیلی به سرعت و در عرض چند دقیقه اتفاق می افتد و قابلیت پیگیری هم ندارد. در ایران فقط بخش ریالی دادو ستد های ارز دیجیتال کاملا قابل پیگیری است و می توان فهمید پول از حساب چه کسی و از کجا واریز شده است.

اگر مرجعی برای پیگیری وجود داشته باشد و نظارت صورت پذیرد، این مشکلات اصلا پیش نمی آید و اگر دولت سایت هایی را ایجاد کند که قابلیت هک نداشته باشد و وظیفه نظارت بر این فضا را بر عهده بگیرد، خطرات احتمالی موجود کاملا از بین خواهد رفت. در واقع کاملا الزامی است که سازو کار نظارتی از طریق دولت اتفاق بیافتد.

در حال حاضر این امکان وجود دارد که هکر ها کل اطلاعات حساب را ضبط کرده و با اطلاعات کارت افراد مختلف به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند. یک راه حل ساده برای تشخیص این که یک سایت هک شده این است که در هنگام خرید یا تراکنش مالی CCV را در ابتدا اشتباه وارد کنید و اگر سایت هشدار داد که مشکلی وجود ندارد اما اگر سایت به ادامه روند خرید پرداخت، قطعا سایت هک شده و تنها برای ضبط اطلاعات حساب شما طراحی شده است.

دولت باید برای آگاه سازی مردم در زمینه هکرها و خطرات موجوددر مبادلات پولی دنیای دیجیتال اقدام جدی انجام دهد و از آن جایی که در هیچ جای دنیا امکان مقابله با هکرها وجود ندارد، تنها راهکار موجود این است که مردم نسبت به تمام زوایای کلاهبرداری های فضای مجازی آگاه شوند.

برای تبادل ارزهای دیجیتال در حال حاضر خیلی از صرافی هایی که مشتری ایرانی زیاد دارند، اعلام کرده اند که تعهدی به آمریکا ندارند که مجبور به قطع همکاری خود باایرانی ها باشند و حتی در زمانی که این صرافی ها به خاطر فشارهای تحریم ها ناچار به قطع روابط خود باایرانی ها شوند می توان مشکل را با ثبت یک شرکت در اروپا و انجام مبادلات از آن طریق حل کرد.

اکنون زمان مناسبی برای داشتن یک ارز دیجیتال ملی نیست. ارز دیجیتال نیاز به استقبال عمومی دارد و وقتی می خواهید برندی در ارز دیجیتال ایجاد کنید، باید به این نکته توجه شود که این ارز آیا مورد استقبال قرار خواهد گرفت و چه سرویس هایی در دل این ارز دیجیتال ارائه می شود. ارزهای معروف دنیا مثل ریپل و اتریوم با بانک های بزرگ دنیا وارد مذاکره می شوند و پروژه های عظیم بانکی و بیمه ای را در خود دارند.

در شرایط کنونی  ارز دیجیتال برای ایران اصلا جواب نمی دهد و ایجاد آن نمی تواند به نتیجه برسد. کسانی که در ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند، سرمایه گذارانی با هدف دستیابی به سود هستند. فاز دوم ارزهای دیجیتال که جهان شمول هستند، بیشتر به مبادلات خواهد انجامید. در زمان کنونی هر کسی وارد این فضا می شود، با نیت سرمایه گذاری و سود بردن است.

کیف پول ها در هر جا که باشند، فراگیر است و ولت های ایران با کشورهای دیگر هیچ فرقی ندارد. با این حال از آن جایی که به خاطر تحریم ها ممکن است برخی صرافی ها کیف پول های با مرجع ایرانی را نپذیرند، بهتر است از ولت های خارجی استفاده شود و بدین ترتیب دیگر هیچ محدودیتی برای استفاده از کیف پول دیجیتال وجود ندارد.

ارز دیجیتال تا ۱۰ سال آینده اقتصاد دنیا را متحول خواهد کرد. در ایران به دلیل عدم شناخت کافی ممکن است این اتفاق دیرتر شروع شود اما نمی توان جلوی آن را گرفت و باید مردم توجیه شوند که ارز دیجیتال نوسان دارد و افراد با آگاهی کافی ورود پیدا کنند تا کمتر ضرر کنند.

 

امین عبادی، فعال بازار ارزهای دیجیتال

منبع: شماره ۱۲ نشریه اخبار مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید