سیاست های غلط اقتصادی دولت توجیه شد – اخبار مالی

سیاست های غلط اقتصادی دولت توجیه شد

20
0
اشتراک گذاری :
سیاست های غلط اقتصادی دولت توجیه شد

اخبار مالی- یکی از استادان دانشگاه می گوید که اقتصاد دان ها و اشخاصی که دانش اقتصادی داشته و در کنار دولت ها بودند، به جای کنترل و هدایت، سیاست های غلط دولت را توجیه کردند و بدین ترتیب عملکرد دولت های مختلف در ایران، کمبود تولید داخلی، گسترش بیکاری، افزایش هزینه های دولتی، نبودن تولید برای صادرات و … وابستگی اقتصاد به نفت را افزایش داده است.

محمد قلی یوسفی، اقتصاد دان و استاد دانشگاه در گفت و گو با اخبار مالی گفت: تورم در نتیجه فزونی تقاضا بر عرضه اتفاق می افتد و وقتی نقدینگی وجود دارد و عرضه کالا کم باشد، قیمت ها افزایش می یابد و در وضعیت فعلی ایران قیمت ها در سطح عمومی افزایش یافته است.

وی خاطر نشان کرد: در تمام ۴۰ سال گذشته همواره شاهد رشد نقدینگی بین ۲۵ تا ۲۹ درصد بودیم و تفاوت زیادی بین دولت هایی که بر سر کار آمدند در این قضیه وجود نداشته است.

قلی یوسفی در ادامه افزود:در سال های پس از جنگ دولت ها بزرگ و بزرگ تر شدند و به جای کاهش هزینه ها و کوچک کردن حجم خود، به خاطر نبود سیاست های درست اقتصادی در مسیر های منحرفی قرار گرفته و به نام خصوصی سازی ایجاد رانت کردند و بسیاری از نهادها، سازمانها و شرکت ها به بخش نظامی واگذار شد.

این کارشناس ارشد اقتصادی تاکید کرد:در این سال ها نقدینگی هم به خاطر کسری بودجه دولت به بانک ها افزایش یافته و بانک ها نیز به طرز بی رویه ای خلق پول کرده اند و باعث افزایش تورم در کشور شده و تحریم ها هم به نوبه خود تاثیرات خود را بر اقتصاد گذاشت و نرخ ارز روند صعودی یافت.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به این مطلب که در این شرایط و زمانی که اوضاع از کنترل در حال خارج شدن بود، دولت با تزریق پول حدود ۵ میلیارد دلار، برای کاهش فشار بر بازار ارز تلاش کرد و قیمت ارزها کاهشی شد، گفت: از سوی دیگر با تبلیغات گسترده در فضای مجازی مبنی بر پایین آمدن قیمت دلار، مردم برای فروش ارزهای خود به بازار ترغیب شدند.

وی همچنین تصریح کرد: نکته منفی که وجوددارد این است که در حال حاضر بسیاری از مردم فکر می کنند که داستان افزایش ناگهانی قیمت ارز برنامه ای از پیش تعیین شده برای جبران کسری بودجه دولت بوده و با پخش شایعاتی این چنین اعتماد مردم به دولت تضعیف شده است. ضمن این که این سوال نیز مطرح است که وقتی دولت توان کنترل بازار ارز را داشته، چرا زمانی که قیمت ها به شدت در حال صعود بود، وارد عمل نشد و اجازه داد که قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان برسد.

قلی یوسفی ادامه داد: باید این موضوع را هم در نظر گرفت که این تصمیم ناگهانی دولت برای کاهش نرخ ارز به ارزان شدن کالاها نخواهد انجامید چرا که اجناس با قیمت بالا خریداری شده و کسی حاضر نیست آن ها را با قیمتی پایین تر از نرخ خرید بفروشد.

این اقتصاددان تاکید کرد: با آغاز دور دوم تحریم ها قیمت ارز مجددا افزایش خواهد یافت و به نظر می رسد این اقدام دولت برای کاهش نرخ به این دلیل بوده که بتواند کمی قیمت ها را تعدیل کند تا بعد از ۱۳ آبان که دوباره روند صعودی پیدا می کنند، به قیمت های قبل باز گردند. در واقع افزایش نرخ ارز در روزهای آینده امری اجتناب ناپذیر است.

وی همچنین گفت: در این شرایط که اعتماد مردم خدشه دار شده، دولت باید امنیت اقتصادی فراهم کند و نباید به ریسک های اقتصادی دامن بزند. اگر شرایط به همین منوال پیش برود، هیچ راهکاری برای برون رفت از این اوضاع جواب نخواهد داد./اختصاصی اخبار مالی

 

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید