پیش بینی نرخ تورم امکان پذیر نیست – اخبار مالی

پیش بینی نرخ تورم امکان پذیر نیست

11
0
اشتراک گذاری :
پیش بینی نرخ تورم امکان پذیر نیست

اخبار مالی- با توجه به افزایش ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت سبد کالای اساسی مردم دیگر نباید انتظار تشدید تورم در ماه های آتی را داشت مگر اینکه قیمت ها کنترل نشوند.

آلبرت بغزیان اقتصاد دان در خصوص اقدامات بانک مرکزی برای کنترل بازار گفت تزریق منابع ارزی و اجازه برای خرید ارز از سوی صرافی ها و بانک های عامل برای خرید ارز یکی از اقدامات موثر در زمینه کنترل بازار  توسط بانک مرکزی بوده است.

وی تصریح کرد: برای بهبود شرایط بازار هر اقدامی که تا به امروز انجام می شده باید استمرار یابد.

بغزیان ادامه داد: در حال حاضر نیازی به ابتکار از سوی بانک مرکزی برای طرح و ایده جدید نیست و مواردی مدیریتی بازار شامل، تزریق منابع ارزی، ادامه خرید ارز از سوی صرافی ها، برخورد با صرافی های متخلف، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالای اساسی، پایش سامانه نیما، باید استمرار یابد.

این اقتصاددان با اشاره به لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بازارهای پولی تصریح کرد: نظارت باید از سوی سازمان های مختلف از جمله وزارت صعنت نیز اعمال شود ولی باید توجه داشت که اقدامات موقتی نه تنها بر روند بازار تاثیر گذار نخواهد بود بلکه ضربه سنگین و جبران ناپذیری به اقتصاد کشور وارد می کند و شرایط در بازار تشدید خواهد شد و این بار دولت باید هزینه سختی بابت بی نظارتی بپردازد.

بغزیان افزود: با این فرض که ۹۸ درصد ارز کالاهای اساسی از طریق سامانه نیما تامین می شود، افزایش نرخ ها بر روی کالاها در شرایط فعلی اعمال شده به همین دلیل در ماه های آینده پیش بینی روند افزایشی بیشتری برای نرخ تورم نخواهیم داشت در غیر این صورت و تشدید تورم حاکی از سهم پایین ارز دولتی برای تامین کالاهای اساسی است.

این اقتصاددان خاطر نشان کرد: با توجه به افزایش ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت سبد کالای اساسی مردم در شرایط فعلی دیگر نباید انتظار تشدید تورم در ماه های آتی را داشت زیرا قیمت ها تاثیر خود را بر نرخ تورم گذاشته است، ولی اگر قیمت ها در بازار کنترل نشود نرخ تورم افسار گسیخته بالا خواهد رفت.

بغزیان با اشاره به شروع تحریم های نفتی آمریکا علیه ج.ا.ایران در آبان ماه، گفت: شرایط اقتصادی کشور در سیزده آبان ماه و با شروع تحریم ها تغییر خواهد کرد و باید منتظر باشیم و ببینم نفت ایران از سوی چه کشورهایی خریداری می شود و چه موضوعات جدید دیگری در انتظار اقتصاد کشور خواهد بود و پیش بینی قطعی تورم امکان پذیر نیست. /اخبار پولی مالی

اشتراک گذاری :

پاسخ دهید