آخرین مطالب

سودی که بانک ها به مردم می دهند، واقعی نیست اقتصاد

سودی که بانک ها به مردم می دهند، واقعی نیست

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- یک کارشناس ارشد اقتصادی معتقد است، سودی که بانک ها به سپرده ها می پردازند، واقعی نبوده و نتیجه هیچ فعالیت اقتصادی و تولیدی نیست.

محمد ابراهیم مقدم، کارشناس ارشد اقتصادی و مدیر عامل سابق بانک تجارت در گفت و گو با اخبار مالی گفت:مشکلاتی که در نظام اقتصادی ایران وجود دارد به دلیل رکود و عدم تولید و عدم مصرف پول در تولید و همچنین عدم راه یافتن پول در بازار سرمایه ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد:صرف مخارج غیر مطلوب و نبود سرمایه گذاری مناسب پول ها را به سمت بانک ها سوق داده است. درحال حاضر نظام بانکی ماهانه 120 هزار میلیارد تومان سود به حساب مردم واریز می‌کند.

مقدم با بیان این نکته که سود سپرده های نقدی غیر واقعی است و بدون هیچ درآمدی حاصل می‌شود، افزود: اگر جذابیت تولید و درآمد زایی اضافه شود و بازار سرمایه بتواند منابع را جذب کند و در پروژه های بلند مدت خرج کند، مردم در راه اندازی پروژه های تولیدی سهیم شده و از آنها سود خواهند برد و این روش از پرداخت سود بانکی به سپرده گذاران برای اقتصاد بهتر است.

این کارشناس ارشد بانکی همچنین گفت:پروژه هایی که بانک ها در آن شرکت می کنند یا دولتی یا نیمه دولتی است و بخش خصوصی سهم کمی از آنها دارند بزرگترین بدهکار بانک ها در حال حاضر دولت است.

وی تصریح کرد: از نظر قانونی و ریسک پذیری در دنیا بدهی دولت ریسک صفر درصدی دارد اما دولتی که تا 30 سال نتواند بدهی خود را صاف کند، نمی توان گفت که ریسک بدهی آن صفر درصد است. بسیاری از بانک ها از سال های دور مبالغ هنگفتی از دولت طلب دارند.

مدیرعامل سابق بانک تجارت همچنین گفت: طبق مقررات بانک مرکزی باید تناسب سود و هزینه در بانک ها مثبت باشد و در حال حاضر با در نظر گرفتن تناسب نرخ سود تسهیلات باید مثبت 7 درصد باشد. افزایش درآمد بانک ها در شرایط کنونی تقریبا غیر ممکن است چرا که امکان افزایش نرخ کارمزد نیز وجود ندارد.

مقدم در ادامه خاطر نشان کرد: بانک های دنیا کارمزد و هزینه خدمات بانکی را به عنوان منبع درآمد خود محسوب می کند و این درآمدزایی در بانک های ایران امکان پذیر نیست. یکی دیگراز راه های درآمد زایی برای بانک‌ها ارتباطات بین الملل است و این امر در ایران امکان پذیر نیست به این خاطر که مدام تحت تحریم های مختلف قرار گرفته و امکان ارتباط بین المللی برای بانک‌ها وجود ندارد

وی تاکید کرد: وقتی یک بانک نرخ سود را بی محابا اضافه می‌کند سپرده‌ها از تمام بانک ها خارج شده و به سمت آن بانک سر و زیر می شود در نتیجه بانک های دیگر با خروج سرمایه ها به بانک مرکزی بدهکار می شود. در این شرایط بانک مرکزی بانک را 34 درصد جریمه می‌کند. بدین ترتیب بانک ها ترجیح می‌دهند مبلغ سود خود را برای جذب سپرده افزایش دهند تا به بانک مرکزی بدهکار نشوند.

این کارشناس اقتصادی با بیان این مطلب که نرخ سود سپرده و تسهیلات باید یک درصد منطقی باشد، افزود: در شرایط فعلی باید سود دستوری که از سوی بانک مرکزی تعیین شده است رعایت کنیم و این سود دستوری باید در حدی باشد که بانکی بانک ها ورشکست نشوند و از سوی دیگر شخصی که اقدام به سپرده گذاری در بانک می کند بتواند از سود حاصل از آن بهره ببرد

مقدم ادامه داد:راه حل دیگر این است که عرضه و تقاضا میزان سود را تعیین کند وقتی نرخ بازار تعیین کننده نرخ سود باشد، تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار می‌شود و در واقع اقتصاد مثل ترازوست.

به گفته ی وب به نظر می رسد در شرایط کنونی ناچاریم وارد رکود تورمی شویم وگرنه باید هزینه هنگفتی به دولت بدهیم اگر اجازه ندهیم بازار به تعادل برسد، رکود تولید و تورم در این وضع قطعی است. اگر اقتصاد به تعادل نرسد و بازار تعیین کننده نباشد باید هزینه زیادی را بدهیم.

مدیرعامل سابق بانک تجارت تاکید کرد:مسائل اقتصادی وابسته به همدیگر هستند؛ افزایش پایه پولی تورم را به دنبال خواهد داشت و اگر تورم نداشته باشیم رکود بر اقتصاد حاکم می شود. دولت باید راهکاری برای این قضیه بیندیشد به عنوان مثال اعلام کند تا پنج سال هر سال پایه پولی بالا برده نخواهد شد و از سوی دیگر رکود کاهش پیدا کرده و به رونق دست پیدا خواهیم کرد. در این شرایط بخش خصوصی باید فعال شود و اگر بخش خصوصی نتواند نقش خود را در اقتصاد ایفا کند، جذب کار خوب به خوبی خواهد بود ‏ونه تولید به مرحله مطلوب خواهد رسید

وی همچنین یادآور شد: حفظ پایه پولی با اجرای پروژه های بزرگ تولیدی و واگذاری آنها به مردم محقق می‌شود. دولت باید امتیازهای ویژه ای برای بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ در نظر بگیرد، دولت باید هزینه هایی را مثل مالیات، هزینه زمین و آب و برق را حذف کند تا بتواند، رکود را از بین برده و اقتصاد را آزاد کند. اقتصاد دستوری هیچ وقت موفق نبوده است و دولت باید بازار تولید را رونق بخشد./اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود