آخرین مطالب

سودی که بانک ها به مردم می دهند، واقعی نیست اقتصاد

سودی که بانک ها به مردم می دهند، واقعی نیست

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- یک کارشناس ارشد اقتصادی معتقد است، سودی که بانک ها به سپرده ها می پردازند، واقعی نبوده و نتیجه هیچ فعالیت اقتصادی و تولیدی نیست.

محمد ابراهیم مقدم، کارشناس ارشد اقتصادی و مدیر عامل سابق بانک تجارت در گفت و گو با اخبار مالی گفت:مشکلاتی که در نظام اقتصادی ایران وجود دارد به دلیل رکود و عدم تولید و عدم مصرف پول در تولید و همچنین عدم راه یافتن پول در بازار سرمایه ایجاد شده است.

وی خاطر نشان کرد:صرف مخارج غیر مطلوب و نبود سرمایه گذاری مناسب پول ها را به سمت بانک ها سوق داده است. درحال حاضر نظام بانکی ماهانه 120 هزار میلیارد تومان سود به حساب مردم واریز می‌کند.

مقدم با بیان این نکته که سود سپرده های نقدی غیر واقعی است و بدون هیچ درآمدی حاصل می‌شود، افزود: اگر جذابیت تولید و درآمد زایی اضافه شود و بازار سرمایه بتواند منابع را جذب کند و در پروژه های بلند مدت خرج کند، مردم در راه اندازی پروژه های تولیدی سهیم شده و از آنها سود خواهند برد و این روش از پرداخت سود بانکی به سپرده گذاران برای اقتصاد بهتر است.

این کارشناس ارشد بانکی همچنین گفت:پروژه هایی که بانک ها در آن شرکت می کنند یا دولتی یا نیمه دولتی است و بخش خصوصی سهم کمی از آنها دارند بزرگترین بدهکار بانک ها در حال حاضر دولت است.

وی تصریح کرد: از نظر قانونی و ریسک پذیری در دنیا بدهی دولت ریسک صفر درصدی دارد اما دولتی که تا 30 سال نتواند بدهی خود را صاف کند، نمی توان گفت که ریسک بدهی آن صفر درصد است. بسیاری از بانک ها از سال های دور مبالغ هنگفتی از دولت طلب دارند.

مدیرعامل سابق بانک تجارت همچنین گفت: طبق مقررات بانک مرکزی باید تناسب سود و هزینه در بانک ها مثبت باشد و در حال حاضر با در نظر گرفتن تناسب نرخ سود تسهیلات باید مثبت 7 درصد باشد. افزایش درآمد بانک ها در شرایط کنونی تقریبا غیر ممکن است چرا که امکان افزایش نرخ کارمزد نیز وجود ندارد.

مقدم در ادامه خاطر نشان کرد: بانک های دنیا کارمزد و هزینه خدمات بانکی را به عنوان منبع درآمد خود محسوب می کند و این درآمدزایی در بانک های ایران امکان پذیر نیست. یکی دیگراز راه های درآمد زایی برای بانک‌ها ارتباطات بین الملل است و این امر در ایران امکان پذیر نیست به این خاطر که مدام تحت تحریم های مختلف قرار گرفته و امکان ارتباط بین المللی برای بانک‌ها وجود ندارد

وی تاکید کرد: وقتی یک بانک نرخ سود را بی محابا اضافه می‌کند سپرده‌ها از تمام بانک ها خارج شده و به سمت آن بانک سر و زیر می شود در نتیجه بانک های دیگر با خروج سرمایه ها به بانک مرکزی بدهکار می شود. در این شرایط بانک مرکزی بانک را 34 درصد جریمه می‌کند. بدین ترتیب بانک ها ترجیح می‌دهند مبلغ سود خود را برای جذب سپرده افزایش دهند تا به بانک مرکزی بدهکار نشوند.

این کارشناس اقتصادی با بیان این مطلب که نرخ سود سپرده و تسهیلات باید یک درصد منطقی باشد، افزود: در شرایط فعلی باید سود دستوری که از سوی بانک مرکزی تعیین شده است رعایت کنیم و این سود دستوری باید در حدی باشد که بانکی بانک ها ورشکست نشوند و از سوی دیگر شخصی که اقدام به سپرده گذاری در بانک می کند بتواند از سود حاصل از آن بهره ببرد

مقدم ادامه داد:راه حل دیگر این است که عرضه و تقاضا میزان سود را تعیین کند وقتی نرخ بازار تعیین کننده نرخ سود باشد، تعادل میان عرضه و تقاضا برقرار می‌شود و در واقع اقتصاد مثل ترازوست.

به گفته ی وب به نظر می رسد در شرایط کنونی ناچاریم وارد رکود تورمی شویم وگرنه باید هزینه هنگفتی به دولت بدهیم اگر اجازه ندهیم بازار به تعادل برسد، رکود تولید و تورم در این وضع قطعی است. اگر اقتصاد به تعادل نرسد و بازار تعیین کننده نباشد باید هزینه زیادی را بدهیم.

مدیرعامل سابق بانک تجارت تاکید کرد:مسائل اقتصادی وابسته به همدیگر هستند؛ افزایش پایه پولی تورم را به دنبال خواهد داشت و اگر تورم نداشته باشیم رکود بر اقتصاد حاکم می شود. دولت باید راهکاری برای این قضیه بیندیشد به عنوان مثال اعلام کند تا پنج سال هر سال پایه پولی بالا برده نخواهد شد و از سوی دیگر رکود کاهش پیدا کرده و به رونق دست پیدا خواهیم کرد. در این شرایط بخش خصوصی باید فعال شود و اگر بخش خصوصی نتواند نقش خود را در اقتصاد ایفا کند، جذب کار خوب به خوبی خواهد بود ‏ونه تولید به مرحله مطلوب خواهد رسید

وی همچنین یادآور شد: حفظ پایه پولی با اجرای پروژه های بزرگ تولیدی و واگذاری آنها به مردم محقق می‌شود. دولت باید امتیازهای ویژه ای برای بهره‌برداری از پروژه‌های بزرگ در نظر بگیرد، دولت باید هزینه هایی را مثل مالیات، هزینه زمین و آب و برق را حذف کند تا بتواند، رکود را از بین برده و اقتصاد را آزاد کند. اقتصاد دستوری هیچ وقت موفق نبوده است و دولت باید بازار تولید را رونق بخشد./اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری