آخرین مطالب

آغاز به کار نخستین قرارداد آتی سبد سهام در بورس تهران بورس

آغاز به کار نخستین قرارداد آتی سبد سهام در بورس تهران

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-نخستین معاملات قراردادهای آتی سهام در بورس تهران صبح امروز(یکشنبه) با حضور رئیس سازمان بورس و مدیران بازار سرمایه آغاز به کار کرد.

 نخستین قراردادهای آتی سبد سهام بر روی 30 شرکت بزرگ در بورس اوراق بهادار تهران، صبح امروز(یکشنبه) با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران و جمعی از مدیران، کارگزاران و کارشناسان بازار سرمایه در شرکت سپرده گذاری مرکزی(سمات) شروع به کار کرد؛ و هم زمان قراردادهای آتی سبد سهام بر روی 7 صنعت پربیننده بازار سهام نیز معاملات خود را آغاز شد.

مدیرعامل شرکت بورس در این مراسم با اشاره به حجم قابل توجهی از معاملات بورس های جهانی از این طریق به مزایای آن از جمله پوشش ریسک مناسب اشاره کرد و گفت: طی چند سال اخیر با هماهنگی و همدلی گروه های مختلف بورس تهران، توانستیم یک ابزار جدید مشتقه به منظور پوشش ریسک بیشتر بازار ایجاد کنیم.

وی در ادامه و با اشاره به تلاش های گسترده بورس تهران در این زمینه، بیان کرد: شرکت بورس تهران همزمان با تغییرات در  هیئت مدیره، وظایف و اهداف مهمی را برای فعالیت خود در نظر گرفت. اولین وظیفه این شرکت، عمق بخشی به بازار با توجه به شرایط اقتصادی کشور و دومین هدف آن ایجاد ابزارهای جدید با پوشش ریسک مناسب است.

مدیرعامل شرکت بورس تهران در ادامه از تشکیل کمیته توسعه در این شرکت خبر داد و گفت: این کمیته که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است، وظیفه رصد فعالیت  بخش های مختلف شرکت بورس تهران را برعهده دارد. نظارت این کمیته شرایطی را فراهم می کند تا رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده با سرعت بیشتری انجام گیرد.

ابزار آتی سبد سهام جز 4 ابزار مشتقه پرمعامله است

صحرایی در ادامه به تاریخچه ورود ابزار مشتقه به بورس تهران اشاره کرد و گفت: ابزار فروش تبعی از اولین ابزارهای مشتقه ای بود که در بورس تهران استفاده شد، این ابزار در ابتدا تنها کارکرد بیمه ای داشت، اما هم اکنون در بحث تامین مالی نیز استفاده می شود. در سال 96 از طریق این ابزار دو هزار و 300 میلیارد تومان تامین مالی در بخش های مختلف صورت گرفت که 19 درصد کل تامین مالی کشور در آن سال بود.

وی همچنین افزود: در سال 95 نیز ابزار آپشن یا اختیار معامله رونمایی شد که در  بازار در حال معامله است. و بعد از آن آتی سبد سهام است که پیش تر در قالب  آتی تک سهم استفاده می شد.

مدیرعامل شرکت بورس تهران با بیان اینکه آتی سبد سهام از محبوبیت قابل توجه ای در بازارهای جهانی برخوردار است، گفت: در معاملات بورس های بزرگ جهانی، ابزار آتی سبد سهام جز 4 ابزار مشتقه پرمعامله است. بر اساس مطالعات WFE، حدود 60 درصد از معاملات جهانی ابزار مشتقه با ابزار آتی روی شاخص صورت می گیرد.

صحرایی با اشاره به تلاش های کمیته فقهی بورس طی این مدت گفت: کمیته فقهی درسال 94 مطالعات گسترده ای را در این زمینه آغاز کرد، که در نهایت با همفکری تحقیق و توسعه بورس تهران، سبد مرجعی از صنایع مختلف در نظر گرفته شد و بر اساس آن ابزار آتی سبد سهام شکل گرفت.

وی در ادامه گفت: این ابزار کارکردهای چندگانه دارد که مهمترین آن ایجاد یک بازار دوطرفه است. همچنین ابزار آتی سبد سهام از قابلیت پوشش ریسک مناسبی برخوردار است و می تواند خاصیت اهرمی داشته باشد.

صحرایی همچنین افزود: در ابزار آتی سبد سهام نیاز به مطالعه تک تک سهام وجود ندارد، از سوی دیگر این ابزار از مزایای مالیاتی نیز برخوردار است به طوریکه کارمزدهای این معامله از معافیت مالیاتی برخوردار است.

وی در پایان خبر داد: امروز و در جریان رونمایی از این ابزار، هفت نماد معاملاتی عرضه می شود. که مهمترین آن سبد سهام 30 شرکت بزرگ، بانک ها، خودرویی ها، محصولات شیمیایی، فلزی و معدنی ها هستند.

 

قراردادهای آتی سبد سهام ابزاری برای مدیریت ریسک

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار هم در این مراسم گفت: قراردادهای آتی سبد سهام ابزار مهمی برای تعادل‌بخشی و ایجاد فرصت در بازار سهام بوده و می‌تواند به منظور مدیریت ریسک برای اشخاص به کار گرفته شود.

شاپور محمدی افزود: قراردادهای آتی سبد سهام، آزادی عمل بیشتری برای معامله‌گران ایجاد می‌کند، بر این اساس سازمان بورس مطابق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و با همکاری ارکان بازار سرمایه تلاش خواهد کرد تا پایان سال ابزار قراردادهای فروش استقراضی را در کمیته فقهی به تصویب برساند و پس از آن نیز قراردادهای وارانت در بازار راه‌اندازی خواهد شد.

وی با بیان این که به این ترتیب مجموعه ابزارهای مالی بازار سرمایه با راه‌اندازی این دو ابزار جدید تکمیل خواهد شد، اذعان داشت: تنوع ابزارهای مالی اسلامی در بازار سرمایه ایران، صکوک، اوراق اجاره، اوراق جعاله و اوراق وکالت، اوراق منفعت و دیگر ابزارهای مالی را شامل می‌شود؛ ضمن این که در حال حاضر اوراق مالی بیمه‌های اتکایی نیز در دست بررسی است که می‌تواند به تنوع بخشی بیشتر ابزارهای مالی در بازار سرمایه کمک کند.

رئیس سازمان بورس همچنین با اشاره به توسعه نهادهای مالی به 650 شرکت مختلف اضافه کرد: بخشی این نهادهای مالی کارگزاری‌ها، شرکت‌های سبدگردان، مشاور سرمایه‌گذاری و دیگر نهادهای مالی را شامل می‌شوند که به لحاظ عملیاتی با توسعه نهادهای معاملاتی تکامل خواهند یافت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان