آخرین مطالب

در گفت و گوی اختصاصی با اخبار مالی مطرح شد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد اقتصاد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- یک عضو انجمن حسابداران خبره می گوید:اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود و بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی است.

غلامحسین دوانی، عضو انجمن حسابداران خبره ایران در گفت و گو با اخبار مالی در مورد فساد اقتصادی گفت: فساد مالی هزینه مبادلات اقتصادی را افزایش و بازار را ناشفاف و دروغین و ناکارآمد می سازد. درواقع  انگیزه های کسب پول های هنگفت، مدیران را وا می دارد که اطلاعات مربوط به صورت های مالی شرکت ها را نادرست ارائه دهند.

وی خاطر نشان کرد: در واقع این فساد های مالی که در درون بازار سرمایه رخ داد، عموما از تفاوت بین جریان های نقدی مورد انتظار و جریان های نقدی واقعی ناشی شد به طوریکه در برخی موارد مدیران جریان های نقدی مورد انتظار را به عنوان جریان های نقدی واقعی نیز نشان داده و از اختلاف  این دو مورد در راستای اهداف سودجویانه خود استفاده کردند.

 عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه افزود: مورد دیگر هیاهوئی بود که برای سهام شرکتهای صادر کننده محصولات پتروشیمی و معدنی به راه انداختند و هزاران میلیارد تومان جابجائی ثروت انجام دادند.اینگونه اعمال بازار سرمایه را با بی اعتمادی مردم مواجه ساخته و در میان مدت ضربات سهمگینی به بازار سرمایه وارد خواهد کرد. نمونه دیگر فساد مالی در صورتهای مالی بانکها و حساب آرائی  در مود کسری ذخایر بانکهاست که عموم بانکها بدین فساد روی آورده اند.

وی درباره نتیجه فساد در نظام اقتصادی و مالی گفت: فساد مالی، رفتاری نامشروع، غیرقانونی و ضداجتماعی است که مسیر پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را ناهموار می‌سازد و عموما هزینه سنگینی را بر مردم و دولت و جامعه وارد می‌کند.

دوانی در زمینه ابزارهای کنترل فساد در نظام اقتصادی و مالی تصریح کرد: راهکار مبارزه با فساد چند وجهی متضمن استقرار نظام شایسته‌سالاری، تقویت زیرساخت‌های عمومی و شفافیت و قاطعیت قانون است. با انتخاب مدیران لایق، شایسته و کارآمد می‌توان الگویی هوشمند، سازمانی نظام مند و سیستم‌های منطقی را طرح‌ریزی و اجرا کرد.

این حسابدار خبره همچنین تاکید کرد: با استقرار نظام شایسته‌سالاری می‌توان از ظرفیت‌ها و امکانات موجود به‌صورت بهینه استفاده کرد، فضای کسب وکار و کیفیت زندگی را رونق داد و کنترل و نظارت به موقع و موثر را به عمل آورد.

 وی با بیان این نکته که برای تحقق برنامه‌‌ها نیاز به تخصص، تجربه، مهارت، تعهد، وجدان کاری و مسوولیت‌پذیری مدیران است، افزود: از طرف دیگر با  تقویت زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر توسعه و گسترش زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر  فضای کسب و کار، شبکه‌های نوین اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های نظارت و ارزیابی، نظام کنترل کیفیت، شبکه توزیع کالا و خدمات و شبکه نظام یکپارچه اداری و مالی بیشتر تقویت شود، در این صورت، سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند و ظرفیت‌های بلااستفاده درکشور بیشتر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، همچنین در مصرف مواد و انرژی صرفه‌جویی بیشتری شده و می‌توان، فرهنگ کارآفرینی را گسترش داد و زمان صدور مجوزات و زمان ساخت و تولید را کوتاه کرد و نظارت و کنترل‌های لازم را به موقع انجام داد.

دوانی همچنین افزود: این فرایند ها باید با قانونگذاری شفاف بدون تفسیر متعدد از یک متن واحد باید صورت گیرد . توصیه همه نهادهای بین المللی جهت مبارزه با فساد استفاده از ابزار هائی نظیر حسابداری ، حسابرسی ، شفاف سازی ، برقراری نظام پاسخگوئی عمومی ، استقرار قوه قضائیه مستقل و شجاع متکی بر بنیان مطبوعات آزاد است.

این حسابدار خبره گفت: تجربه کشورهای موفق نشان داده که حسابداری علم مهندسی ساخت و ساز مالی و حسابرسی علم مهندسی مشاور(ناظر) بر این ساخت وساز است لذا باید به امر حسابداری و حسابرسی مستقل اهتمام ویژه داشت چرا که عبور از جاده سنگلاخی مبارزه با فساد جز از این طریق میسر نیست.

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه تصریح کرد: راهکار موفق تجربه شده مبارزه بافساد در دایره حکمرانی خوب ممکن است که اجزای حکمرانی خوب برقراری نظام پاسخگوئی ، قانونمند کردن امور کشور، شفاف سازی، حسابداری و حساب خواهی، مطالبه گری اجتماعی – سیاسی مردم ، مطبوعات آزاد، قوه قضائیه مستقل بر بنیان قضات مستقل و شجاع ،حسابرسی مستقل و استقرار نظام شایسته سالاری فارغ از ژن های آلوده به فساد است.

وی با بیان این نکته که فارغ از نقش نهادهای حکومتی در مبارزه با فساد، تقریبا در این باره اتفاق نظر وجود دارد که آزادی مطبوعات و توانایی افکار عمومی در به چالش کشیدن نهادها و اشخاص قدرتمند، تاثیر مهمی در مهار فساد دارد، افزود: روزنامه‌نگاران با افشاگری درباره پرونده‌های فساد، می‌توانند مانع از آن شوند که افراد صاحب نفوذ فساد خود را لاپوشانی کنند.

دوانی درباره تاثیر FATF   بر فساد مالی در ایران گفت:استانداردها یا الزامات گروه اقدام مالی (FATF)به طور خلاصه شام شناسایی ریسک ها و در نظر گرفتن سیاست هایی برای همکاری داخلی،  تعقیب قضایی پولشویی، تأمین مالی تروریسم و سایر جرایمی که سلامت نظام مالی را تهدید می کنند، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای بخش مالی اقتصاد و سایر بخش های مشخص شده در استانداردها (بنگاه های اقتصادی، مشاغل غیر مالی و غیره)،  اعطای اختیارات و مسؤلیت های لازم به مقامات ذیصلاح (مقامات قضایی، اجرایی و نظارتی) و سایر اقدامات نهادی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: لذا با چنین اوصافی بدیهی است اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود زیرا اساسا در حالی که عواملی مانند فقر، سطح پایین سواد، همسایگی با کشورهای مبداء و مقصد قاچاق، بازار انحصاری و یا فراوانی منابع طبیعی گرانبها می‌توانند به گسترش فساد کمک کنند، بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی استاختصاصی اخبار مالی/.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان