آخرین مطالب

در گفت و گوی اختصاصی با اخبار مالی مطرح شد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد اقتصاد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- یک عضو انجمن حسابداران خبره می گوید:اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود و بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی است.

غلامحسین دوانی، عضو انجمن حسابداران خبره ایران در گفت و گو با اخبار مالی در مورد فساد اقتصادی گفت: فساد مالی هزینه مبادلات اقتصادی را افزایش و بازار را ناشفاف و دروغین و ناکارآمد می سازد. درواقع  انگیزه های کسب پول های هنگفت، مدیران را وا می دارد که اطلاعات مربوط به صورت های مالی شرکت ها را نادرست ارائه دهند.

وی خاطر نشان کرد: در واقع این فساد های مالی که در درون بازار سرمایه رخ داد، عموما از تفاوت بین جریان های نقدی مورد انتظار و جریان های نقدی واقعی ناشی شد به طوریکه در برخی موارد مدیران جریان های نقدی مورد انتظار را به عنوان جریان های نقدی واقعی نیز نشان داده و از اختلاف  این دو مورد در راستای اهداف سودجویانه خود استفاده کردند.

 عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه افزود: مورد دیگر هیاهوئی بود که برای سهام شرکتهای صادر کننده محصولات پتروشیمی و معدنی به راه انداختند و هزاران میلیارد تومان جابجائی ثروت انجام دادند.اینگونه اعمال بازار سرمایه را با بی اعتمادی مردم مواجه ساخته و در میان مدت ضربات سهمگینی به بازار سرمایه وارد خواهد کرد. نمونه دیگر فساد مالی در صورتهای مالی بانکها و حساب آرائی  در مود کسری ذخایر بانکهاست که عموم بانکها بدین فساد روی آورده اند.

وی درباره نتیجه فساد در نظام اقتصادی و مالی گفت: فساد مالی، رفتاری نامشروع، غیرقانونی و ضداجتماعی است که مسیر پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را ناهموار می‌سازد و عموما هزینه سنگینی را بر مردم و دولت و جامعه وارد می‌کند.

دوانی در زمینه ابزارهای کنترل فساد در نظام اقتصادی و مالی تصریح کرد: راهکار مبارزه با فساد چند وجهی متضمن استقرار نظام شایسته‌سالاری، تقویت زیرساخت‌های عمومی و شفافیت و قاطعیت قانون است. با انتخاب مدیران لایق، شایسته و کارآمد می‌توان الگویی هوشمند، سازمانی نظام مند و سیستم‌های منطقی را طرح‌ریزی و اجرا کرد.

این حسابدار خبره همچنین تاکید کرد: با استقرار نظام شایسته‌سالاری می‌توان از ظرفیت‌ها و امکانات موجود به‌صورت بهینه استفاده کرد، فضای کسب وکار و کیفیت زندگی را رونق داد و کنترل و نظارت به موقع و موثر را به عمل آورد.

 وی با بیان این نکته که برای تحقق برنامه‌‌ها نیاز به تخصص، تجربه، مهارت، تعهد، وجدان کاری و مسوولیت‌پذیری مدیران است، افزود: از طرف دیگر با  تقویت زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر توسعه و گسترش زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر  فضای کسب و کار، شبکه‌های نوین اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های نظارت و ارزیابی، نظام کنترل کیفیت، شبکه توزیع کالا و خدمات و شبکه نظام یکپارچه اداری و مالی بیشتر تقویت شود، در این صورت، سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند و ظرفیت‌های بلااستفاده درکشور بیشتر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، همچنین در مصرف مواد و انرژی صرفه‌جویی بیشتری شده و می‌توان، فرهنگ کارآفرینی را گسترش داد و زمان صدور مجوزات و زمان ساخت و تولید را کوتاه کرد و نظارت و کنترل‌های لازم را به موقع انجام داد.

دوانی همچنین افزود: این فرایند ها باید با قانونگذاری شفاف بدون تفسیر متعدد از یک متن واحد باید صورت گیرد . توصیه همه نهادهای بین المللی جهت مبارزه با فساد استفاده از ابزار هائی نظیر حسابداری ، حسابرسی ، شفاف سازی ، برقراری نظام پاسخگوئی عمومی ، استقرار قوه قضائیه مستقل و شجاع متکی بر بنیان مطبوعات آزاد است.

این حسابدار خبره گفت: تجربه کشورهای موفق نشان داده که حسابداری علم مهندسی ساخت و ساز مالی و حسابرسی علم مهندسی مشاور(ناظر) بر این ساخت وساز است لذا باید به امر حسابداری و حسابرسی مستقل اهتمام ویژه داشت چرا که عبور از جاده سنگلاخی مبارزه با فساد جز از این طریق میسر نیست.

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه تصریح کرد: راهکار موفق تجربه شده مبارزه بافساد در دایره حکمرانی خوب ممکن است که اجزای حکمرانی خوب برقراری نظام پاسخگوئی ، قانونمند کردن امور کشور، شفاف سازی، حسابداری و حساب خواهی، مطالبه گری اجتماعی – سیاسی مردم ، مطبوعات آزاد، قوه قضائیه مستقل بر بنیان قضات مستقل و شجاع ،حسابرسی مستقل و استقرار نظام شایسته سالاری فارغ از ژن های آلوده به فساد است.

وی با بیان این نکته که فارغ از نقش نهادهای حکومتی در مبارزه با فساد، تقریبا در این باره اتفاق نظر وجود دارد که آزادی مطبوعات و توانایی افکار عمومی در به چالش کشیدن نهادها و اشخاص قدرتمند، تاثیر مهمی در مهار فساد دارد، افزود: روزنامه‌نگاران با افشاگری درباره پرونده‌های فساد، می‌توانند مانع از آن شوند که افراد صاحب نفوذ فساد خود را لاپوشانی کنند.

دوانی درباره تاثیر FATF   بر فساد مالی در ایران گفت:استانداردها یا الزامات گروه اقدام مالی (FATF)به طور خلاصه شام شناسایی ریسک ها و در نظر گرفتن سیاست هایی برای همکاری داخلی،  تعقیب قضایی پولشویی، تأمین مالی تروریسم و سایر جرایمی که سلامت نظام مالی را تهدید می کنند، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای بخش مالی اقتصاد و سایر بخش های مشخص شده در استانداردها (بنگاه های اقتصادی، مشاغل غیر مالی و غیره)،  اعطای اختیارات و مسؤلیت های لازم به مقامات ذیصلاح (مقامات قضایی، اجرایی و نظارتی) و سایر اقدامات نهادی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: لذا با چنین اوصافی بدیهی است اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود زیرا اساسا در حالی که عواملی مانند فقر، سطح پایین سواد، همسایگی با کشورهای مبداء و مقصد قاچاق، بازار انحصاری و یا فراوانی منابع طبیعی گرانبها می‌توانند به گسترش فساد کمک کنند، بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی استاختصاصی اخبار مالی/.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری