آخرین مطالب

در گفت و گوی اختصاصی با اخبار مالی مطرح شد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد اقتصاد

شفافیت و قاطعیت قانون، راهکاری برای مبارزه با فساد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- یک عضو انجمن حسابداران خبره می گوید:اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود و بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی است.

غلامحسین دوانی، عضو انجمن حسابداران خبره ایران در گفت و گو با اخبار مالی در مورد فساد اقتصادی گفت: فساد مالی هزینه مبادلات اقتصادی را افزایش و بازار را ناشفاف و دروغین و ناکارآمد می سازد. درواقع  انگیزه های کسب پول های هنگفت، مدیران را وا می دارد که اطلاعات مربوط به صورت های مالی شرکت ها را نادرست ارائه دهند.

وی خاطر نشان کرد: در واقع این فساد های مالی که در درون بازار سرمایه رخ داد، عموما از تفاوت بین جریان های نقدی مورد انتظار و جریان های نقدی واقعی ناشی شد به طوریکه در برخی موارد مدیران جریان های نقدی مورد انتظار را به عنوان جریان های نقدی واقعی نیز نشان داده و از اختلاف  این دو مورد در راستای اهداف سودجویانه خود استفاده کردند.

 عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه افزود: مورد دیگر هیاهوئی بود که برای سهام شرکتهای صادر کننده محصولات پتروشیمی و معدنی به راه انداختند و هزاران میلیارد تومان جابجائی ثروت انجام دادند.اینگونه اعمال بازار سرمایه را با بی اعتمادی مردم مواجه ساخته و در میان مدت ضربات سهمگینی به بازار سرمایه وارد خواهد کرد. نمونه دیگر فساد مالی در صورتهای مالی بانکها و حساب آرائی  در مود کسری ذخایر بانکهاست که عموم بانکها بدین فساد روی آورده اند.

وی درباره نتیجه فساد در نظام اقتصادی و مالی گفت: فساد مالی، رفتاری نامشروع، غیرقانونی و ضداجتماعی است که مسیر پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را ناهموار می‌سازد و عموما هزینه سنگینی را بر مردم و دولت و جامعه وارد می‌کند.

دوانی در زمینه ابزارهای کنترل فساد در نظام اقتصادی و مالی تصریح کرد: راهکار مبارزه با فساد چند وجهی متضمن استقرار نظام شایسته‌سالاری، تقویت زیرساخت‌های عمومی و شفافیت و قاطعیت قانون است. با انتخاب مدیران لایق، شایسته و کارآمد می‌توان الگویی هوشمند، سازمانی نظام مند و سیستم‌های منطقی را طرح‌ریزی و اجرا کرد.

این حسابدار خبره همچنین تاکید کرد: با استقرار نظام شایسته‌سالاری می‌توان از ظرفیت‌ها و امکانات موجود به‌صورت بهینه استفاده کرد، فضای کسب وکار و کیفیت زندگی را رونق داد و کنترل و نظارت به موقع و موثر را به عمل آورد.

 وی با بیان این نکته که برای تحقق برنامه‌‌ها نیاز به تخصص، تجربه، مهارت، تعهد، وجدان کاری و مسوولیت‌پذیری مدیران است، افزود: از طرف دیگر با  تقویت زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر توسعه و گسترش زیرساخت‌های عمومی و اجتماعی نظیر  فضای کسب و کار، شبکه‌های نوین اطلاعات و ارتباطات، سیستم‌های نظارت و ارزیابی، نظام کنترل کیفیت، شبکه توزیع کالا و خدمات و شبکه نظام یکپارچه اداری و مالی بیشتر تقویت شود، در این صورت، سرمایه‌گذاران با اطمینان بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام می‌کنند و ظرفیت‌های بلااستفاده درکشور بیشتر مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، همچنین در مصرف مواد و انرژی صرفه‌جویی بیشتری شده و می‌توان، فرهنگ کارآفرینی را گسترش داد و زمان صدور مجوزات و زمان ساخت و تولید را کوتاه کرد و نظارت و کنترل‌های لازم را به موقع انجام داد.

دوانی همچنین افزود: این فرایند ها باید با قانونگذاری شفاف بدون تفسیر متعدد از یک متن واحد باید صورت گیرد . توصیه همه نهادهای بین المللی جهت مبارزه با فساد استفاده از ابزار هائی نظیر حسابداری ، حسابرسی ، شفاف سازی ، برقراری نظام پاسخگوئی عمومی ، استقرار قوه قضائیه مستقل و شجاع متکی بر بنیان مطبوعات آزاد است.

این حسابدار خبره گفت: تجربه کشورهای موفق نشان داده که حسابداری علم مهندسی ساخت و ساز مالی و حسابرسی علم مهندسی مشاور(ناظر) بر این ساخت وساز است لذا باید به امر حسابداری و حسابرسی مستقل اهتمام ویژه داشت چرا که عبور از جاده سنگلاخی مبارزه با فساد جز از این طریق میسر نیست.

عضو شورای عالی انجمن حسابداران خبره ایران در ادامه تصریح کرد: راهکار موفق تجربه شده مبارزه بافساد در دایره حکمرانی خوب ممکن است که اجزای حکمرانی خوب برقراری نظام پاسخگوئی ، قانونمند کردن امور کشور، شفاف سازی، حسابداری و حساب خواهی، مطالبه گری اجتماعی – سیاسی مردم ، مطبوعات آزاد، قوه قضائیه مستقل بر بنیان قضات مستقل و شجاع ،حسابرسی مستقل و استقرار نظام شایسته سالاری فارغ از ژن های آلوده به فساد است.

وی با بیان این نکته که فارغ از نقش نهادهای حکومتی در مبارزه با فساد، تقریبا در این باره اتفاق نظر وجود دارد که آزادی مطبوعات و توانایی افکار عمومی در به چالش کشیدن نهادها و اشخاص قدرتمند، تاثیر مهمی در مهار فساد دارد، افزود: روزنامه‌نگاران با افشاگری درباره پرونده‌های فساد، می‌توانند مانع از آن شوند که افراد صاحب نفوذ فساد خود را لاپوشانی کنند.

دوانی درباره تاثیر FATF   بر فساد مالی در ایران گفت:استانداردها یا الزامات گروه اقدام مالی (FATF)به طور خلاصه شام شناسایی ریسک ها و در نظر گرفتن سیاست هایی برای همکاری داخلی،  تعقیب قضایی پولشویی، تأمین مالی تروریسم و سایر جرایمی که سلامت نظام مالی را تهدید می کنند، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه برای بخش مالی اقتصاد و سایر بخش های مشخص شده در استانداردها (بنگاه های اقتصادی، مشاغل غیر مالی و غیره)،  اعطای اختیارات و مسؤلیت های لازم به مقامات ذیصلاح (مقامات قضایی، اجرایی و نظارتی) و سایر اقدامات نهادی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم هستند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: لذا با چنین اوصافی بدیهی است اجرای مقررات می تواند در جلوگیری از پولشوئی بعنوان مظهر فساد مالی موثر واقع شود زیرا اساسا در حالی که عواملی مانند فقر، سطح پایین سواد، همسایگی با کشورهای مبداء و مقصد قاچاق، بازار انحصاری و یا فراوانی منابع طبیعی گرانبها می‌توانند به گسترش فساد کمک کنند، بیشترین تمرکز در مبارزه فساد روی نقش نهادهای حاکمیتی و روندهای قانونی استاختصاصی اخبار مالی/.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود