آخرین مطالب

مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت تاکید کرد

کمک بورس انرژی به فروش فیزیکی نفت بورس

کمک بورس انرژی به فروش فیزیکی نفت

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت اعلام کرد که هدف ما کشف قیمت نیست بلکه فروش فیزیکی نفت است ولی در بورس‏‌های دنیا فروش فیزیکی چندان مدنظر نیست.

محمدعلی خطیبی، مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به چشم‌انداز روشن راهکار عرضه نفت در بورس گفت: انتظار اینکه بورس بیاید و به تنهایی همه مشکلات ما را حل کند؛ انتظار به‌‏جایی نیست. بلکه از این سازوکار بایستی انتظار در حد ظرفیتش داشت که البته در آینده با تکاملی که پیدا می کند باید بتواند مسیر پیشرفتش را بپیماید. بورس فعلا چنین ظرفیتی ندارد که همه مشکلات تحریم‌های نفتی را حل کند ولی به هر حال این روند قطعاً بایستی ادامه پیدا کند و ما انتظار رشد در این مسیر را باید از آن داشته باشیم.

 

*مقایسه بورس‌های دنیا با راهکار ما برای مقابله با تحریم‌های نفتی اشتباه است

 

مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران مقایسه بورس موردنظر ما با بورس‌های رایج در سراسر دنیا را غلط دانست و اظهار داشت: بورسی که در دنیا مصطلح است با بورس ایران تفاوت دارد. در واقع، بورس ما با بورس‏های دنیا ارتباط ندارد و لذا بورس خاصی است. ولی در همین سازوکار هم به نظر من نباید برای کسانی که می خواهند آنجا فعالیت کنند، منعی قائل شد و باید آزادانه هر کسی که می‏تواند در بورس شرکت کند و واقعاً فضای رقابتی باشد. بنابراین نباید برای مشارکت و فعالیت در آن محدودیتی ایجاد کرد. فضای گزینشی مانع فضای رقابتی می‏شود. بنابراین با توجه به اینکه باید حداقل شرایطی را واجدین داشته باشند، هر کسی که متقاضی بود باید بتوانند در بورس فعالیت کند. در این صورت، فضا رقابتی می شود و شفافیت پیدا می کند.

خطیبی با اشاره اینکه اطلاعیه بورس انرژی شرایط را برای همه‌ شرکت‌های خصوصی توانمند فراهم کرده است گفت: اگر ما شرکت‏ کننده ‏ها را محدود کنیم آن‏وقت شائبه‌‏ای پیش می‏آید که ما داریم گزینش می‏کنیم و به بعضی اجازه حضور در این رقابت را نمی‏دهیم. لذا از این نظر ایرادی ندارد که ما در بین خریداران آزادی عمل داشته باشیم و چه از داخل و چه از خارج، همه بتوانند با داشتن حداقل شرایط حضور یابند که در حال حاضر این شرایط تا حد مطلوبی فراهم شده است.

مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در ادامه خاطر نشان کرد: بورس‏های معتبر دنیا معمولاً بورس‏های کاغذی هستند یعنی مثلاً در یک روز ممکن است صد میلیون بشکه نفت معامله می‏شود. در حالی‏که عملا آنجا نفت جابجا نمی‏شود، همه‏اش بحث کاغذی است. یعنی این می‏خرد، به آن می‏فروشد، آن می‏خرد، به آن می‏فروشد و بیشتر حالت به اصطلاح، پیپر مارکت (paper market)  است. در نهایت هم خریدار آخری محموله را تحویل می گیرد و استفاده می کند. ولی آن محموله تا به آن مصرف‏‌کننده نهایی برسد بعضاً ده‏ها بار معامله شود و این منجر به این می شود که در آنجا قیمت کشف شود. لذا مقایسه بورس‌های دنیا با راهکار ما برای مقابله با تحریم‌های نفتی اشتباه است و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می‌تواند میزان صادرات نفت ما را افزایش دهد.

 

*هدف ما کشف قیمت نیست

 

وی همچنین تاکید کرد: ما در ایران هدفمان این نیست که بخواهیم کشف قیمت کنیم؛ ما هدفمان فروش فیزیکی نفت است. در بورس‏های معتبر دنیا فروش فیزیکی چندان مدنظر نیست بلکه در بحث قیمت‏ها و رقابت در قیمت‏ها و منفعت، هدف کسب منفعت از این بازار هست. از این رو فضای آنها با بورس ایران فرق دارد. در ایران البته قول داده اند قسمت کاغذی را هم راه اندازی کنند ولی تا الان که بحث فیزیکی و معاملات فیزیکی است و معاملات کاغذی مطرح نیست. چون ما الان مشکلمان اصلاً مشکل کاغذی نیست؛ الان مشکل ما فروش فیزیکی نفت هست و بورس اینجا باید به ما کمک کند. بنابراین امیدواریم در آینده بخش معاملات کاغذی هم راه‏ اندازی شود.

خطیبی به وجود راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌های نفتی توسط بخش خصوصی اشاره کرد و اظهار داشت: این اولین باری نیست که فروش نفت ایران تحریم می‌شود و حتی در دوره‌ قبلی نیز تحریم‌های سخت‌تری را گذراندیم. در سری گذشته که تحریم‏ها خیلی دشوارتر بود و تقریباً به قول آمریکایی‏ها آن دفعه آنها یک اجماع جهانی علیه ایران درست کرده بودند توانستیم نفت را به لطایف‌الحیلی بفروشیم؛ الان که فقط می‏گویند آمریکا ایران را تحریم کرده است، و کسی او را همراهی نمی‌کند.

مدیر اسبق امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در پایان تاکید کرد: پس شرایط الان مشکل‏تر از قبل نیست و بخش خصوصی می‏تواند از طرق مختلفی صادرات نفت را انجام دهد. در این رابطه مقداری عزم، اراده و اعتماد به بخش خصوصی لازم است. در این خصوص باید مقداری فضای رقابتی ایجاد شود و شرکت ملی نفت ایران هم تلاش‏های خودش را انجام دهد. بنابراین قطعاً بخش خصوصی می تواند راهکارهایی شناسایی کند و ما باید از این راه‏ها استفاده کنیم./فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان

واگذاری 30 هزار میلیارد تومان سهم دولتی بابت رد دیون

بسته جدید ارزی اتحادیه اروپا رونمایی شد

آغاز نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران

تعقیب 30 مدیر در پرونده بانک سرمایه

هشدار به مردم در مورد شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی

کفایت سرمایه ضامن سلامت نظام بانکی

واریز یارانه دی ماه، امشب

وزارت نفت می تواند اوراق اسلامی منتشر کند

بانک مرکزی نیازهای ارزی مردم را تامین می کند

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری

بانک های ایران به صنعت فین‌تک ورود کردند

ارائه بیمه‌نامه جامع مجتمع‌های مسکونی از سوی بیمه نوین

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری شد

پرداخت 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات مضاربه بانک ملّی ایران

ضرورت هوشنمد سازی اقتصاد کشور

سوءاستفاده 8 هزار میلیاردی مالیاتی از کارت‌های بازرگانی

بسته حمایتی مشمولین تامین اجتماعی تامین اعتبار شد

تدوین پیش‌نویس سند ملی ریسک مبارزه با پولشویی

توسعه خطوط مترو مشهد با حمایت بانک شهر

فروش ماهیانه نفت در بورس در سال 98

عرضه بلوکی 51 درصد سهام پرسپولیس و استقلال

سرمایه گذاری 20 درصدی فرابورس در بازار متشکل معاملات ارزی

تشکیل نهادهای مالی خارجی در مناطق آزاد

جلسه مجمع موسس بازار متشکل معاملات ارز برگزار شد

تأیید صلاحیت اعضای هیات‌مدیره بیمه آرمان

اعتبارات تسویه اسناد خزانه اسلامی تامین شد

قاچاق سالانه یک میلیون راس دام به کشورهای عربی

واردات خودروبدون انتقال ارزممنوع شد

بخش صنعت 102 هزار میلیارد ریال از بانک ملی وام گرفت

فروش لوازم آرایش 50 درصد کم شد

7میلیون و 65 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

کسب درآمد بانک صادرات از کارمزد تراکنش‌های کوچک

تامین نیاز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی