آخرین مطالب

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد اقتصاد

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که باید از تجربیات کشورهای توسعه یافته در زمنیه کنترل و جلوگیری از فساد استفاده کرد.

مجید رضا حریری، عضو اتاق بازرگانی در گفت و گو با اخبار مالی گفت: فساد اقتصادی در همه کشور ها وجود دارد فقط  شدت و ضعف آنها با یکدیگر متفاوت است. بعضی وقت ها فساد در یک کشور به صورت گذرا بوده و در کشور دیگر به صورت سازمان یافته ظهور می کند. این فساد می تواند در سطوح مختلف بالا یا پایین جامعه و سیاست اقتصاد بیفتد.

وی خاطر نشان کرد: به طور کلی سازمانی وجود دارد به نام سازمان بین المللی شفافیت که درجه فساد و شفافیت مالی کشورها را می سنجد و طبق استاندارد هایی که دارد آنها را طبقه بندی می کند؛ بدین ترتیب کشورهای دارای فساد بالا و کشورهای دارای شفافیت مالی معرفی می‌شوند.

این عضو اتاق بازرگانی در ادامه با تاکید بر این نکته که هر چقدر شفافیت اقتصادی کمتر بوده، اطلاع رسانی آزاد موجود نباشد و دولت بر اقتصاد حاکم باشد، احتمال بروز فساد افزایش پیدا می کند، افزود: با اتکای سیاسیون و نظامیان بر قدرت و دخالت در اداره تمام امور فساد بروز می کند.

حریری همچنین گفت: حدود 20 درصد از اقتصاد جهان را اقتصاد سیاه تشکیل می دهد اما مفهوم فساد اقتصادی در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در برخی از کشورها گاهی فرار مالیاتی یا عدم نظارت مردم بر روند اقتصادی نیز فساد به حساب می آید. در واقع مفاهیم آزادی اطلاع رسانی و شفافیت اقتصادی در کشورها متفاوت است و به میزان دموکراسی و پایبندی به شفافیت هر کشور بستگی دارد.

وی در مورد فساد اقتصادی در کشور اظهار کرد: در کشور ما از قدیم یک فرهنگ مخفی کاری در اقتصاد رواج داشته به طوری که کمتر کسی از درآمد واقعی دیگران باخبر است. همین موضوع اولین قدم برای بروز فساد وعدم شفافیت مالی محسوب می شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به این نکته که از دهه 50 اقتصاد ایران نفتی شد، بخش عمده ای از قدرت و ثروت در اختیار دولت و نزدیکان آن قرار گرفت، افزود: بدین ترتیب روند فساد رو به رشد گذاشت و در دو دهه اخیر فساد اقتصادی به حدی رسید که فرهنگ و سیاست و نظام های اجتماعی را در معرض فشار قرار داد.

حریری همچنین تاکید کرد: در ایران اقتصاد شفافیت ندارد رقابتی و آزاد هم نیست و تمام این موارد زمینه‌ساز بروز فساد است. اگر اقتصاد شفاف رقابتی و آزاد باشد، فساد کنترل می‌شود تجربه نشان داده بگیر و ببند و اعدام آمار فساد را پایین نمی‌آورد بلکه با این راهکارها فساد گسترش پیدا می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خطر فساد فقط به اقتصاد کشور ضرر نمی زند و تمام شئون یک کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرند. در این میان ثروت مردم در حین جابجایی های فساد آمیز هدر می رود. در واقع در کنار میل کردن اموال عمومی خیلی از اموال هم حیف می شود.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان این نکته که وقتی یک موسسه مالی حقوق بسیاری از سپرده گذاران را از بین می‌برد، دولت برای جمع کردن تبعات آن دست در جیب مردم می کند، افزود: به عنوان مثال دولت برای جبران خسارت مالباختگان موسسه ثامن از جیب هر ایرانی 350 هزار تومان پرداخت کرد، در حالی که اصل پول معلوم نیست کجاست.

حریری تصریح کرد: در این شرایط فقر عمومی توسعه پیدا می‌کند، فساد اقتصادی جلوی فعالیت های سالم را می گیرد و احساس فقر و ناتوانی را در مردم مردم تعمیم می دهد؛ بدین ترتیب بی اعتمادی در سطح جامعه گسترش می یابد.

وی ادامه داد:در سالهای اخیر با پدیده ای به نام نوکیسگان نیز مواجه بودیم و این افراد فرهنگی ترویج می‌کنند که خطر آن از فساد اقتصادی نیز بیشتر است. وقتی مردم می بینند که کسی بدون داشتن تخصص و یا دانش خاصی ناگهان یک شب به ثروت هنگفت بادآورده می‌رسد و در رفاه و تجمل زندگی می کند، این احساس همزاد پنداری برای افراد به وجود می‌آید که می‌توانند مانند او عمل کرده و به ثروت های بدون زحمت دست پیدا کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این موضوع که معمولا در هیچ جامعه ای برای درمان چنین بیماری های اجتماعی راهکار سریع وجود ندارد و باید برای از بین بردن فساد سالها صبر کرد، گفت: ساختارهای حکومتی و اقتصادی باید برپایه شفافیت، آزادی و رقابت رشد کرده و با قاطعیت در آزاد سازی اقتصاد و طی کردن یک پروسه چند ساله می‌توان به سمت بهتر شدن شرایط رفت.

وی در مورد راهکارهای موجود در دنیا در زمینه کنترل فساد گفت:استفاده از تجربه کشورهای توسعه یافته در مبارزه و کنترل فساد می تواند بسیار کارساز باشد. تمام ابزاری که بشریت در چند دهه اخیر برای مبارزه با فساد اقتصادی به آن رسیده حاصل سالها آزمون و خطا برروی روش های مختلف بوده است.

حریری همچنین خاطر نشان کرد:وقتی در گردش مالی شفافیت وجود نداشته باشد یعنی زمینه بروز خلاف مهیاست. تا چندی پیش یک چک چند میلیاردی را نمی‌شد ردیابی کرد اما با یک تغییر کوچک در قانون چک امکان ردیابی تمام چک ها حتی با مبلغ بالا هم ایجاد شد، بدین ترتیب بروز فساد با محدودیت مواجه می شود و می توان از رشد آن جلوگیری کرد.

به اعتقاد این عضو اتاق بازرگانی گروه ناظر اقدام مالی به ابزارهایی برای کنترل فساد دست یافته که حاصل سه دهه تجربه بوده است امروزه اکثر تکنولوژی ها که از کشورهای دیگر آمده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مسائل اقتصادی هم می توان از ابزارهای موفق و تجربه شده توسط کشورهای دیگر استفاده کرد و می‌توان در چارچوب حفظ امنیت و حفظ اسرار نظامی و امنیتی به ساز و کارهای جدید پیشنهادی کشور های دیگر فکر کرد و بخش های مفید آن را مورد استفاده قرار داد./ اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود