آخرین مطالب

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد اقتصاد

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که باید از تجربیات کشورهای توسعه یافته در زمنیه کنترل و جلوگیری از فساد استفاده کرد.

مجید رضا حریری، عضو اتاق بازرگانی در گفت و گو با اخبار مالی گفت: فساد اقتصادی در همه کشور ها وجود دارد فقط  شدت و ضعف آنها با یکدیگر متفاوت است. بعضی وقت ها فساد در یک کشور به صورت گذرا بوده و در کشور دیگر به صورت سازمان یافته ظهور می کند. این فساد می تواند در سطوح مختلف بالا یا پایین جامعه و سیاست اقتصاد بیفتد.

وی خاطر نشان کرد: به طور کلی سازمانی وجود دارد به نام سازمان بین المللی شفافیت که درجه فساد و شفافیت مالی کشورها را می سنجد و طبق استاندارد هایی که دارد آنها را طبقه بندی می کند؛ بدین ترتیب کشورهای دارای فساد بالا و کشورهای دارای شفافیت مالی معرفی می‌شوند.

این عضو اتاق بازرگانی در ادامه با تاکید بر این نکته که هر چقدر شفافیت اقتصادی کمتر بوده، اطلاع رسانی آزاد موجود نباشد و دولت بر اقتصاد حاکم باشد، احتمال بروز فساد افزایش پیدا می کند، افزود: با اتکای سیاسیون و نظامیان بر قدرت و دخالت در اداره تمام امور فساد بروز می کند.

حریری همچنین گفت: حدود 20 درصد از اقتصاد جهان را اقتصاد سیاه تشکیل می دهد اما مفهوم فساد اقتصادی در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در برخی از کشورها گاهی فرار مالیاتی یا عدم نظارت مردم بر روند اقتصادی نیز فساد به حساب می آید. در واقع مفاهیم آزادی اطلاع رسانی و شفافیت اقتصادی در کشورها متفاوت است و به میزان دموکراسی و پایبندی به شفافیت هر کشور بستگی دارد.

وی در مورد فساد اقتصادی در کشور اظهار کرد: در کشور ما از قدیم یک فرهنگ مخفی کاری در اقتصاد رواج داشته به طوری که کمتر کسی از درآمد واقعی دیگران باخبر است. همین موضوع اولین قدم برای بروز فساد وعدم شفافیت مالی محسوب می شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به این نکته که از دهه 50 اقتصاد ایران نفتی شد، بخش عمده ای از قدرت و ثروت در اختیار دولت و نزدیکان آن قرار گرفت، افزود: بدین ترتیب روند فساد رو به رشد گذاشت و در دو دهه اخیر فساد اقتصادی به حدی رسید که فرهنگ و سیاست و نظام های اجتماعی را در معرض فشار قرار داد.

حریری همچنین تاکید کرد: در ایران اقتصاد شفافیت ندارد رقابتی و آزاد هم نیست و تمام این موارد زمینه‌ساز بروز فساد است. اگر اقتصاد شفاف رقابتی و آزاد باشد، فساد کنترل می‌شود تجربه نشان داده بگیر و ببند و اعدام آمار فساد را پایین نمی‌آورد بلکه با این راهکارها فساد گسترش پیدا می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خطر فساد فقط به اقتصاد کشور ضرر نمی زند و تمام شئون یک کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرند. در این میان ثروت مردم در حین جابجایی های فساد آمیز هدر می رود. در واقع در کنار میل کردن اموال عمومی خیلی از اموال هم حیف می شود.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان این نکته که وقتی یک موسسه مالی حقوق بسیاری از سپرده گذاران را از بین می‌برد، دولت برای جمع کردن تبعات آن دست در جیب مردم می کند، افزود: به عنوان مثال دولت برای جبران خسارت مالباختگان موسسه ثامن از جیب هر ایرانی 350 هزار تومان پرداخت کرد، در حالی که اصل پول معلوم نیست کجاست.

حریری تصریح کرد: در این شرایط فقر عمومی توسعه پیدا می‌کند، فساد اقتصادی جلوی فعالیت های سالم را می گیرد و احساس فقر و ناتوانی را در مردم مردم تعمیم می دهد؛ بدین ترتیب بی اعتمادی در سطح جامعه گسترش می یابد.

وی ادامه داد:در سالهای اخیر با پدیده ای به نام نوکیسگان نیز مواجه بودیم و این افراد فرهنگی ترویج می‌کنند که خطر آن از فساد اقتصادی نیز بیشتر است. وقتی مردم می بینند که کسی بدون داشتن تخصص و یا دانش خاصی ناگهان یک شب به ثروت هنگفت بادآورده می‌رسد و در رفاه و تجمل زندگی می کند، این احساس همزاد پنداری برای افراد به وجود می‌آید که می‌توانند مانند او عمل کرده و به ثروت های بدون زحمت دست پیدا کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این موضوع که معمولا در هیچ جامعه ای برای درمان چنین بیماری های اجتماعی راهکار سریع وجود ندارد و باید برای از بین بردن فساد سالها صبر کرد، گفت: ساختارهای حکومتی و اقتصادی باید برپایه شفافیت، آزادی و رقابت رشد کرده و با قاطعیت در آزاد سازی اقتصاد و طی کردن یک پروسه چند ساله می‌توان به سمت بهتر شدن شرایط رفت.

وی در مورد راهکارهای موجود در دنیا در زمینه کنترل فساد گفت:استفاده از تجربه کشورهای توسعه یافته در مبارزه و کنترل فساد می تواند بسیار کارساز باشد. تمام ابزاری که بشریت در چند دهه اخیر برای مبارزه با فساد اقتصادی به آن رسیده حاصل سالها آزمون و خطا برروی روش های مختلف بوده است.

حریری همچنین خاطر نشان کرد:وقتی در گردش مالی شفافیت وجود نداشته باشد یعنی زمینه بروز خلاف مهیاست. تا چندی پیش یک چک چند میلیاردی را نمی‌شد ردیابی کرد اما با یک تغییر کوچک در قانون چک امکان ردیابی تمام چک ها حتی با مبلغ بالا هم ایجاد شد، بدین ترتیب بروز فساد با محدودیت مواجه می شود و می توان از رشد آن جلوگیری کرد.

به اعتقاد این عضو اتاق بازرگانی گروه ناظر اقدام مالی به ابزارهایی برای کنترل فساد دست یافته که حاصل سه دهه تجربه بوده است امروزه اکثر تکنولوژی ها که از کشورهای دیگر آمده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مسائل اقتصادی هم می توان از ابزارهای موفق و تجربه شده توسط کشورهای دیگر استفاده کرد و می‌توان در چارچوب حفظ امنیت و حفظ اسرار نظامی و امنیتی به ساز و کارهای جدید پیشنهادی کشور های دیگر فکر کرد و بخش های مفید آن را مورد استفاده قرار داد./ اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان