آخرین مطالب

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد اقتصاد

اقتصاد ایران باید آزاد، شفاف و رقابتی باشد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است که باید از تجربیات کشورهای توسعه یافته در زمنیه کنترل و جلوگیری از فساد استفاده کرد.

مجید رضا حریری، عضو اتاق بازرگانی در گفت و گو با اخبار مالی گفت: فساد اقتصادی در همه کشور ها وجود دارد فقط  شدت و ضعف آنها با یکدیگر متفاوت است. بعضی وقت ها فساد در یک کشور به صورت گذرا بوده و در کشور دیگر به صورت سازمان یافته ظهور می کند. این فساد می تواند در سطوح مختلف بالا یا پایین جامعه و سیاست اقتصاد بیفتد.

وی خاطر نشان کرد: به طور کلی سازمانی وجود دارد به نام سازمان بین المللی شفافیت که درجه فساد و شفافیت مالی کشورها را می سنجد و طبق استاندارد هایی که دارد آنها را طبقه بندی می کند؛ بدین ترتیب کشورهای دارای فساد بالا و کشورهای دارای شفافیت مالی معرفی می‌شوند.

این عضو اتاق بازرگانی در ادامه با تاکید بر این نکته که هر چقدر شفافیت اقتصادی کمتر بوده، اطلاع رسانی آزاد موجود نباشد و دولت بر اقتصاد حاکم باشد، احتمال بروز فساد افزایش پیدا می کند، افزود: با اتکای سیاسیون و نظامیان بر قدرت و دخالت در اداره تمام امور فساد بروز می کند.

حریری همچنین گفت: حدود 20 درصد از اقتصاد جهان را اقتصاد سیاه تشکیل می دهد اما مفهوم فساد اقتصادی در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در برخی از کشورها گاهی فرار مالیاتی یا عدم نظارت مردم بر روند اقتصادی نیز فساد به حساب می آید. در واقع مفاهیم آزادی اطلاع رسانی و شفافیت اقتصادی در کشورها متفاوت است و به میزان دموکراسی و پایبندی به شفافیت هر کشور بستگی دارد.

وی در مورد فساد اقتصادی در کشور اظهار کرد: در کشور ما از قدیم یک فرهنگ مخفی کاری در اقتصاد رواج داشته به طوری که کمتر کسی از درآمد واقعی دیگران باخبر است. همین موضوع اولین قدم برای بروز فساد وعدم شفافیت مالی محسوب می شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به این نکته که از دهه 50 اقتصاد ایران نفتی شد، بخش عمده ای از قدرت و ثروت در اختیار دولت و نزدیکان آن قرار گرفت، افزود: بدین ترتیب روند فساد رو به رشد گذاشت و در دو دهه اخیر فساد اقتصادی به حدی رسید که فرهنگ و سیاست و نظام های اجتماعی را در معرض فشار قرار داد.

حریری همچنین تاکید کرد: در ایران اقتصاد شفافیت ندارد رقابتی و آزاد هم نیست و تمام این موارد زمینه‌ساز بروز فساد است. اگر اقتصاد شفاف رقابتی و آزاد باشد، فساد کنترل می‌شود تجربه نشان داده بگیر و ببند و اعدام آمار فساد را پایین نمی‌آورد بلکه با این راهکارها فساد گسترش پیدا می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: خطر فساد فقط به اقتصاد کشور ضرر نمی زند و تمام شئون یک کشور تحت تاثیر آن قرار می گیرند. در این میان ثروت مردم در حین جابجایی های فساد آمیز هدر می رود. در واقع در کنار میل کردن اموال عمومی خیلی از اموال هم حیف می شود.

این عضو اتاق بازرگانی با بیان این نکته که وقتی یک موسسه مالی حقوق بسیاری از سپرده گذاران را از بین می‌برد، دولت برای جمع کردن تبعات آن دست در جیب مردم می کند، افزود: به عنوان مثال دولت برای جبران خسارت مالباختگان موسسه ثامن از جیب هر ایرانی 350 هزار تومان پرداخت کرد، در حالی که اصل پول معلوم نیست کجاست.

حریری تصریح کرد: در این شرایط فقر عمومی توسعه پیدا می‌کند، فساد اقتصادی جلوی فعالیت های سالم را می گیرد و احساس فقر و ناتوانی را در مردم مردم تعمیم می دهد؛ بدین ترتیب بی اعتمادی در سطح جامعه گسترش می یابد.

وی ادامه داد:در سالهای اخیر با پدیده ای به نام نوکیسگان نیز مواجه بودیم و این افراد فرهنگی ترویج می‌کنند که خطر آن از فساد اقتصادی نیز بیشتر است. وقتی مردم می بینند که کسی بدون داشتن تخصص و یا دانش خاصی ناگهان یک شب به ثروت هنگفت بادآورده می‌رسد و در رفاه و تجمل زندگی می کند، این احساس همزاد پنداری برای افراد به وجود می‌آید که می‌توانند مانند او عمل کرده و به ثروت های بدون زحمت دست پیدا کنند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این موضوع که معمولا در هیچ جامعه ای برای درمان چنین بیماری های اجتماعی راهکار سریع وجود ندارد و باید برای از بین بردن فساد سالها صبر کرد، گفت: ساختارهای حکومتی و اقتصادی باید برپایه شفافیت، آزادی و رقابت رشد کرده و با قاطعیت در آزاد سازی اقتصاد و طی کردن یک پروسه چند ساله می‌توان به سمت بهتر شدن شرایط رفت.

وی در مورد راهکارهای موجود در دنیا در زمینه کنترل فساد گفت:استفاده از تجربه کشورهای توسعه یافته در مبارزه و کنترل فساد می تواند بسیار کارساز باشد. تمام ابزاری که بشریت در چند دهه اخیر برای مبارزه با فساد اقتصادی به آن رسیده حاصل سالها آزمون و خطا برروی روش های مختلف بوده است.

حریری همچنین خاطر نشان کرد:وقتی در گردش مالی شفافیت وجود نداشته باشد یعنی زمینه بروز خلاف مهیاست. تا چندی پیش یک چک چند میلیاردی را نمی‌شد ردیابی کرد اما با یک تغییر کوچک در قانون چک امکان ردیابی تمام چک ها حتی با مبلغ بالا هم ایجاد شد، بدین ترتیب بروز فساد با محدودیت مواجه می شود و می توان از رشد آن جلوگیری کرد.

به اعتقاد این عضو اتاق بازرگانی گروه ناظر اقدام مالی به ابزارهایی برای کنترل فساد دست یافته که حاصل سه دهه تجربه بوده است امروزه اکثر تکنولوژی ها که از کشورهای دیگر آمده است، مورد استفاده قرار می‌گیرد و در مسائل اقتصادی هم می توان از ابزارهای موفق و تجربه شده توسط کشورهای دیگر استفاده کرد و می‌توان در چارچوب حفظ امنیت و حفظ اسرار نظامی و امنیتی به ساز و کارهای جدید پیشنهادی کشور های دیگر فکر کرد و بخش های مفید آن را مورد استفاده قرار داد./ اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری