آخرین مطالب

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد بورس

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-فرابورس ایران سومین ماه کاری پاییز را با معرفی دو شرکت جدید به بازار سرمایه، دو عرضه بلوکی و فروش قطعی یک اختراع جدید در بازار دارایی فکری پشت سر گذاشت.

عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت ماشین‌های اداری ایران در نماد «مادیرا» و عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت به عنوان نهمین و دهمین عرضه‌ اولیه‌های فرابورس در سال 97 از مهم‌ترین رخدادهای آذرماه جاری بود.

در معاملات دوشنبه 5 آذرماه 1397 نهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران با عرضه 120 میلیون سهم شرکت صنایع ماشین‌های صنعتی ایران در بازار دوم فرابورس و کشف قیمت 3650 ریالی هر سهم این شرکت رقم خورد که این عرضه با استقبال چشم‌گیر سهامداران روبه‌رو شد.

بیست‌ و یکم آذرماه نیز شاهد انجام دهمین عرضه اولیه سال جاری در فرابورس بودیم که در جریان آن 20 میلیون سهم از کل سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت که آذرماه سال 96 در بازار دوم فرابورس ایران پذیرش شده بود برای نخستین بار عرضه شد و از این طریق یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد.

 

فروش قطعی هفتمین اختراع در بازار دارایی فکری فرابورس ایران از دیگر اتفاقات مهم ماه جاری بود که در جریان آن معامله یک اختراع جدید با عنوان «تولید ماست غنی‌شده با استرول‌های گیاهی برای کاهش کلسترول بدن» به ارزش 9 میلیارد و 100 میلیون ریال قطعیت یافت تا بدین ترتیب هفتمین اختراع از درگاه این بازار به فروش برسد.

از آنجا که از آغاز راه‌اندازی بازار دارایی فکری تا کنون در مجموع 11 اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری از مسیر این بازار به «فروش قطعی» رسیده یا «مجوز بهره‌برداری از آن برای مدت معین» صادر شده است، از این رو ارزش معاملات این بازار رقمی نزدیک به 82 میلیارد ریال است.

 

میزبانی فرابورس از دو عرضه بلوکی طی یک ماه

 

از سوی دیگر فرابورس ایران در آخرین ماه پاییز امسال میزبان دو عرضه بلوکی در بازار پایه شامل عرضه یکجای 7.8 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت بانک سامان و عرضه یکجای 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام در نماد «قجام 4» بود.

بدین ترتیب 11 آذرماه عرضه یکجای بخشی از سهام غیر مدیریتی شرکتِ هشت هزار میلیارد ریالی بانک سامان انجام شد که ارزش این معامله بلوکی رقم یک هزار و 187 میلیارد ریال بود.

همچنین 21 آذرماه 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام به صورت یکجا عرضه شد که ارزش کل این معامله به 53 میلیارد ریال رسید.

آذرماه جاری شاهد دادوستد 16 میلیارد و 102 میلیون ورقه به ارزش 82 هزار و 287 میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس بودیم که این میزان معامله در بیش از سه میلیون و 76 هزار دفعه رقم خورد. حجم، ارزش و تعداد معاملات ماهانه فرابورس در مقایسه با آذرماه سال 96 به ترتیب از رشد 108، 40 و 303 درصدی این متغیرها حکایت داشت. به طور متوسط نیز طی 19 روز معاملاتی آذرماه روزانه 895 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 571 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در حالی نسبت به ماه گذشته با 6 درصد کاهش روبه‌رو شد و در ارتفاع یک هزار و 791 واحدی به استقبال معاملات آخرین فصل سال 97 رفت که بازدهی 63 درصد را از ابتدای سال جاری به ثبت رسانید.

 

سبزپوشی بازارها

 

بازارهای دوم و پایه فرابورس ایران معاملات آذرماه را با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پایان رساندند. بر این اساس در بازارهای دوم و پایه به ترتیب حجم مبادلات به میزان 129 و 209 درصد و ارزش دادوستدها نیز 234 و 323 درصد افزایش یافت.

از این رو در بازار دوم شش میلیارد و 838 میلیون سهم به ارزش افزون بر 24 هزار و 310 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت و بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال 7 میلیارد و 408 میلیون سهم به ارزش 14 هزار و 436 میلیارد ریال بود.

همچنین در بازار اول شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و 518 میلیون سهم به ارزش 5 هزار و 973 میلیارد ریال و در بازار SME شاهد مبادله یک میلیون و 152 هزار ورقه به ارزش هشت میلیارد ریال بودیم.

بدین ترتیب بازار اول و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط افزایش 73 و 26 درصدی در ارزش مبادلات و کاهش 22 و 62 درصدی را در حجم دادوستدها تجربه کردند و در سمت مقابل، بازار ابزارهای نوین مالی با ثبت معامله 338 میلیون ورقه به ارزش 37 هزار و 551 میلیارد ریال در حالی که با افت ارزش مبادلاتی روبه‌رو شد، حجم دادوستدهای آن افزایش یافت.

اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با افت معاملات در ماه آذر روبه‌رو شدند و در سمت مقابل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله افزایش 13 و 72 درصدی را در حجم و ارزش مبادلاتی به همراه داشتند.

 

طی 19 روز کاری ماه گذشته اوراق بدهی به میزان 37 میلیون ورقه به ارزش 31 هزار و 575 میلیارد ریال، ETF به تعداد 300 میلیون ورقه به ارزش بیش از 5 هزار میلیارد ریال و اوراق تسه در رقم 1.2 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و 686 میلیارد ریال دادوستد شدند.

 

فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی

 

در ماهی که سپری شد ارزش معاملات سهامداران در بازار سهام به 40 هزار و 758 میلیارد ریال رسید که از این رقم، گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 7 هزار و 122 میلیارد ریال، 17 درصد از ارزش کل مبادلات را در اختیار گرفت و به لحاظ بیشترین میزان ارزش معاملاتی، صدرنشین شد.

بعد از فلزات اساسی، گروه‌های استخراج کانه‌های فلزی، محصولات شیمیایی و هتل و رستوران با اختصاص 15، 14 و 7 درصد از ارزش مبادلات خرد بازار سهام به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان