آخرین مطالب

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد بورس

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-فرابورس ایران سومین ماه کاری پاییز را با معرفی دو شرکت جدید به بازار سرمایه، دو عرضه بلوکی و فروش قطعی یک اختراع جدید در بازار دارایی فکری پشت سر گذاشت.

عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت ماشین‌های اداری ایران در نماد «مادیرا» و عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت به عنوان نهمین و دهمین عرضه‌ اولیه‌های فرابورس در سال 97 از مهم‌ترین رخدادهای آذرماه جاری بود.

در معاملات دوشنبه 5 آذرماه 1397 نهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران با عرضه 120 میلیون سهم شرکت صنایع ماشین‌های صنعتی ایران در بازار دوم فرابورس و کشف قیمت 3650 ریالی هر سهم این شرکت رقم خورد که این عرضه با استقبال چشم‌گیر سهامداران روبه‌رو شد.

بیست‌ و یکم آذرماه نیز شاهد انجام دهمین عرضه اولیه سال جاری در فرابورس بودیم که در جریان آن 20 میلیون سهم از کل سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت که آذرماه سال 96 در بازار دوم فرابورس ایران پذیرش شده بود برای نخستین بار عرضه شد و از این طریق یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد.

 

فروش قطعی هفتمین اختراع در بازار دارایی فکری فرابورس ایران از دیگر اتفاقات مهم ماه جاری بود که در جریان آن معامله یک اختراع جدید با عنوان «تولید ماست غنی‌شده با استرول‌های گیاهی برای کاهش کلسترول بدن» به ارزش 9 میلیارد و 100 میلیون ریال قطعیت یافت تا بدین ترتیب هفتمین اختراع از درگاه این بازار به فروش برسد.

از آنجا که از آغاز راه‌اندازی بازار دارایی فکری تا کنون در مجموع 11 اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری از مسیر این بازار به «فروش قطعی» رسیده یا «مجوز بهره‌برداری از آن برای مدت معین» صادر شده است، از این رو ارزش معاملات این بازار رقمی نزدیک به 82 میلیارد ریال است.

 

میزبانی فرابورس از دو عرضه بلوکی طی یک ماه

 

از سوی دیگر فرابورس ایران در آخرین ماه پاییز امسال میزبان دو عرضه بلوکی در بازار پایه شامل عرضه یکجای 7.8 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت بانک سامان و عرضه یکجای 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام در نماد «قجام 4» بود.

بدین ترتیب 11 آذرماه عرضه یکجای بخشی از سهام غیر مدیریتی شرکتِ هشت هزار میلیارد ریالی بانک سامان انجام شد که ارزش این معامله بلوکی رقم یک هزار و 187 میلیارد ریال بود.

همچنین 21 آذرماه 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام به صورت یکجا عرضه شد که ارزش کل این معامله به 53 میلیارد ریال رسید.

آذرماه جاری شاهد دادوستد 16 میلیارد و 102 میلیون ورقه به ارزش 82 هزار و 287 میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس بودیم که این میزان معامله در بیش از سه میلیون و 76 هزار دفعه رقم خورد. حجم، ارزش و تعداد معاملات ماهانه فرابورس در مقایسه با آذرماه سال 96 به ترتیب از رشد 108، 40 و 303 درصدی این متغیرها حکایت داشت. به طور متوسط نیز طی 19 روز معاملاتی آذرماه روزانه 895 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 571 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در حالی نسبت به ماه گذشته با 6 درصد کاهش روبه‌رو شد و در ارتفاع یک هزار و 791 واحدی به استقبال معاملات آخرین فصل سال 97 رفت که بازدهی 63 درصد را از ابتدای سال جاری به ثبت رسانید.

 

سبزپوشی بازارها

 

بازارهای دوم و پایه فرابورس ایران معاملات آذرماه را با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پایان رساندند. بر این اساس در بازارهای دوم و پایه به ترتیب حجم مبادلات به میزان 129 و 209 درصد و ارزش دادوستدها نیز 234 و 323 درصد افزایش یافت.

از این رو در بازار دوم شش میلیارد و 838 میلیون سهم به ارزش افزون بر 24 هزار و 310 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت و بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال 7 میلیارد و 408 میلیون سهم به ارزش 14 هزار و 436 میلیارد ریال بود.

همچنین در بازار اول شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و 518 میلیون سهم به ارزش 5 هزار و 973 میلیارد ریال و در بازار SME شاهد مبادله یک میلیون و 152 هزار ورقه به ارزش هشت میلیارد ریال بودیم.

بدین ترتیب بازار اول و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط افزایش 73 و 26 درصدی در ارزش مبادلات و کاهش 22 و 62 درصدی را در حجم دادوستدها تجربه کردند و در سمت مقابل، بازار ابزارهای نوین مالی با ثبت معامله 338 میلیون ورقه به ارزش 37 هزار و 551 میلیارد ریال در حالی که با افت ارزش مبادلاتی روبه‌رو شد، حجم دادوستدهای آن افزایش یافت.

اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با افت معاملات در ماه آذر روبه‌رو شدند و در سمت مقابل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله افزایش 13 و 72 درصدی را در حجم و ارزش مبادلاتی به همراه داشتند.

 

طی 19 روز کاری ماه گذشته اوراق بدهی به میزان 37 میلیون ورقه به ارزش 31 هزار و 575 میلیارد ریال، ETF به تعداد 300 میلیون ورقه به ارزش بیش از 5 هزار میلیارد ریال و اوراق تسه در رقم 1.2 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و 686 میلیارد ریال دادوستد شدند.

 

فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی

 

در ماهی که سپری شد ارزش معاملات سهامداران در بازار سهام به 40 هزار و 758 میلیارد ریال رسید که از این رقم، گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 7 هزار و 122 میلیارد ریال، 17 درصد از ارزش کل مبادلات را در اختیار گرفت و به لحاظ بیشترین میزان ارزش معاملاتی، صدرنشین شد.

بعد از فلزات اساسی، گروه‌های استخراج کانه‌های فلزی، محصولات شیمیایی و هتل و رستوران با اختصاص 15، 14 و 7 درصد از ارزش مبادلات خرد بازار سهام به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود