آخرین مطالب

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد بورس

عرضه های جدید رشد 100 درصدی حجم مبادلات فرابورس را رقم زد

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-فرابورس ایران سومین ماه کاری پاییز را با معرفی دو شرکت جدید به بازار سرمایه، دو عرضه بلوکی و فروش قطعی یک اختراع جدید در بازار دارایی فکری پشت سر گذاشت.

عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت ماشین‌های اداری ایران در نماد «مادیرا» و عرضه اولیه 10 درصد از سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت به عنوان نهمین و دهمین عرضه‌ اولیه‌های فرابورس در سال 97 از مهم‌ترین رخدادهای آذرماه جاری بود.

در معاملات دوشنبه 5 آذرماه 1397 نهمین عرضه اولیه امسال فرابورس ایران با عرضه 120 میلیون سهم شرکت صنایع ماشین‌های صنعتی ایران در بازار دوم فرابورس و کشف قیمت 3650 ریالی هر سهم این شرکت رقم خورد که این عرضه با استقبال چشم‌گیر سهامداران روبه‌رو شد.

بیست‌ و یکم آذرماه نیز شاهد انجام دهمین عرضه اولیه سال جاری در فرابورس بودیم که در جریان آن 20 میلیون سهم از کل سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت که آذرماه سال 96 در بازار دوم فرابورس ایران پذیرش شده بود برای نخستین بار عرضه شد و از این طریق یک شرکت زراعی دیگر به تابلو بازار فرابورس آمد.

 

فروش قطعی هفتمین اختراع در بازار دارایی فکری فرابورس ایران از دیگر اتفاقات مهم ماه جاری بود که در جریان آن معامله یک اختراع جدید با عنوان «تولید ماست غنی‌شده با استرول‌های گیاهی برای کاهش کلسترول بدن» به ارزش 9 میلیارد و 100 میلیون ریال قطعیت یافت تا بدین ترتیب هفتمین اختراع از درگاه این بازار به فروش برسد.

از آنجا که از آغاز راه‌اندازی بازار دارایی فکری تا کنون در مجموع 11 اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری از مسیر این بازار به «فروش قطعی» رسیده یا «مجوز بهره‌برداری از آن برای مدت معین» صادر شده است، از این رو ارزش معاملات این بازار رقمی نزدیک به 82 میلیارد ریال است.

 

میزبانی فرابورس از دو عرضه بلوکی طی یک ماه

 

از سوی دیگر فرابورس ایران در آخرین ماه پاییز امسال میزبان دو عرضه بلوکی در بازار پایه شامل عرضه یکجای 7.8 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت بانک سامان و عرضه یکجای 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام در نماد «قجام 4» بود.

بدین ترتیب 11 آذرماه عرضه یکجای بخشی از سهام غیر مدیریتی شرکتِ هشت هزار میلیارد ریالی بانک سامان انجام شد که ارزش این معامله بلوکی رقم یک هزار و 187 میلیارد ریال بود.

همچنین 21 آذرماه 5 درصد از سهام غیر مدیریتی شرکت فرآورده‌های غذایی و قند تربت جام به صورت یکجا عرضه شد که ارزش کل این معامله به 53 میلیارد ریال رسید.

آذرماه جاری شاهد دادوستد 16 میلیارد و 102 میلیون ورقه به ارزش 82 هزار و 287 میلیارد ریال در مجموع بازارهای فرابورس بودیم که این میزان معامله در بیش از سه میلیون و 76 هزار دفعه رقم خورد. حجم، ارزش و تعداد معاملات ماهانه فرابورس در مقایسه با آذرماه سال 96 به ترتیب از رشد 108، 40 و 303 درصدی این متغیرها حکایت داشت. به طور متوسط نیز طی 19 روز معاملاتی آذرماه روزانه 895 میلیون ورقه به ارزش 4 هزار و 571 میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

شاخص کل فرابورس ایران نیز در حالی نسبت به ماه گذشته با 6 درصد کاهش روبه‌رو شد و در ارتفاع یک هزار و 791 واحدی به استقبال معاملات آخرین فصل سال 97 رفت که بازدهی 63 درصد را از ابتدای سال جاری به ثبت رسانید.

 

سبزپوشی بازارها

 

بازارهای دوم و پایه فرابورس ایران معاملات آذرماه را با رشد حجم، ارزش و تعداد دفعات معاملات به پایان رساندند. بر این اساس در بازارهای دوم و پایه به ترتیب حجم مبادلات به میزان 129 و 209 درصد و ارزش دادوستدها نیز 234 و 323 درصد افزایش یافت.

از این رو در بازار دوم شش میلیارد و 838 میلیون سهم به ارزش افزون بر 24 هزار و 310 میلیارد ریال تغییر مالکیت یافت و بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال 7 میلیارد و 408 میلیون سهم به ارزش 14 هزار و 436 میلیارد ریال بود.

همچنین در بازار اول شاهد دست به دست شدن یک میلیارد و 518 میلیون سهم به ارزش 5 هزار و 973 میلیارد ریال و در بازار SME شاهد مبادله یک میلیون و 152 هزار ورقه به ارزش هشت میلیارد ریال بودیم.

بدین ترتیب بازار اول و بازار شرکت‌های کوچک و متوسط افزایش 73 و 26 درصدی در ارزش مبادلات و کاهش 22 و 62 درصدی را در حجم دادوستدها تجربه کردند و در سمت مقابل، بازار ابزارهای نوین مالی با ثبت معامله 338 میلیون ورقه به ارزش 37 هزار و 551 میلیارد ریال در حالی که با افت ارزش مبادلاتی روبه‌رو شد، حجم دادوستدهای آن افزایش یافت.

اوراق بدهی و اوراق تسهیلات مسکن در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس با افت معاملات در ماه آذر روبه‌رو شدند و در سمت مقابل صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله افزایش 13 و 72 درصدی را در حجم و ارزش مبادلاتی به همراه داشتند.

 

طی 19 روز کاری ماه گذشته اوراق بدهی به میزان 37 میلیون ورقه به ارزش 31 هزار و 575 میلیارد ریال، ETF به تعداد 300 میلیون ورقه به ارزش بیش از 5 هزار میلیارد ریال و اوراق تسه در رقم 1.2 میلیون ورقه به ارزش یک‌هزار و 686 میلیارد ریال دادوستد شدند.

 

فلزات اساسی صدرنشین صنایع فرابورسی

 

در ماهی که سپری شد ارزش معاملات سهامداران در بازار سهام به 40 هزار و 758 میلیارد ریال رسید که از این رقم، گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 7 هزار و 122 میلیارد ریال، 17 درصد از ارزش کل مبادلات را در اختیار گرفت و به لحاظ بیشترین میزان ارزش معاملاتی، صدرنشین شد.

بعد از فلزات اساسی، گروه‌های استخراج کانه‌های فلزی، محصولات شیمیایی و هتل و رستوران با اختصاص 15، 14 و 7 درصد از ارزش مبادلات خرد بازار سهام به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار گرفتند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری