آخرین مطالب

در گفت و گو با عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری مطرح شد:

چگونه نرخ سود موجب مهار تورم می شود؟ بانک

چگونه نرخ سود موجب مهار تورم می شود؟

  بزرگنمایی:

اسماعیل میرزایی، عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری ایران در گفت وگو با اخبار مالی گفت:در مورد تعیین نرخ سود بانکی، در کشور ما تصمیم گیرنده شورای پول و اعتبار است. اما مشکل اصلی در این مساله، ساختار عمدتا دولتی این شورا و بنابراین تعیین نرخ به صورت دستوری و بدون استفاده از ساز و کار بازار و عدم توجه به واقعیات اقتصاد است.

وی خاطر نشان کرد: البته در متن لایحه پیشنهادی مربوط به تغییر ساختار بانک مرکزی، اصلاحاتی در این زمینه پیشنهاد شده که تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد. رویه ای که در بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته وجود دارد، که اتفاقا در کنترل تورم و ایجاد ثبات در کشورهای خود نیز موفق بوده است، این است که به جای تعیین مستقیم نرخ بهره پرداختی به سپرده و تسهیلات (که علی القاعده بانک ها باید خود در این مورد و بنا بر اصل رقابت آن را مشخص کنند)، نرخ بهره سیاستی هدف یا مرجع را بر اساس واقعیات اقتصاد همچون شکاف تولید و نیز فاصله تورم از هدف پیش تعیین شده، مشخص کرده و سپس با استفاده از مکانیزم بازار و نه به صورت دستوری، یعنی با استفاده از ابزار سیاست بازار باز در بازار بین بانکی ورود کرده و نرخ بازار را به سمت نرخ مورد نظر هدایت می کنند.

میرزایی با اشاره به این مطلب که ترکیب شورای پول و اعتبار کشور به شدت تحت تاثیر افراد دولتی است، افزود: این نکته حائز اهمیت است که دولتی ها معمولا رویکرد کاهش نرخ سود را دنبال می کنند و افق دید کوتاه مدتی دارند. اما بانک مرکزی به عنوان متولی سیاستهای پولی کشور و در راس آن شورای پول و اعتبار، باید بتواند فارغ از  جابجایی دولت ها و به دور از سیاست زدگی، پارامترهای اقتصادی را در افق بلند مدت بررسی کرده و به دنبال ایجاد ثبات در اقتصاد کلان باشد.

به عقیده وی در حال حاضر هدف اصلی کنترل نقدینگی و بنابراین کنترل تورم و مهار رشد قیمت ها باشد که یکی از ابزارهای مهم برای دستیابی به آن افزایش نرخ سود بانکی است.

عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری ایران همچنین گفت:در کشورهای مختلف که در کنترل تورم موفق هستند و به ثبات اقتصادی می رسند، بازه ای برای نرخ سود مرجع در نظر می گیرند که به آن کریدور نرخ بهره می گویند. در این شرایط نرخ بهره را با توجه به شرایط کلی اقتصاد و عوامل تاثیر گذار بر آن تعیین کرده و برای دوره های مختلف فصلی مورد بررسی و بازنگری قرار می دهند.

میرزایی تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی در دوره های مختلف ممکن است بانک مرکزی نرخ بهره را ثابت نگه داشته، بالا یا پایین ببرد. به عنوان مثال، زمانی که اقتصاد به علت فشار تقاضا با فشار تورمی مواجه شده است، نرخ سود مرجع را افزایش می دهند و از این طریق مجددا ثبات قیمت ها را به اقتصاد باز می گردانند. در واقع بانک های مرکزی بر اساس فشاری که بر اقتصاد وجود دارد، در هر دوره خاص، در بازار دخالت کرده و نرخ بهره مرجع را مثلا حدود 0.25 درصد بالا یا پایین می برند یا بدون تغییر باقی میگذارند.

این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که در حال حاضر نرخ بهره ای که از دل اقتصاد بیرون بیاید و با توجه به شرایط تولید و تورم باشد، در کشور نداریم، اضافه کرد: همواره این نرخ به صورت دستوری تعیین می شده که نتیجه آن بهم ریختگی در اقتصاد و نظام بانکی و مالی کشور است که تاکنون شاهد بوده ایم. در واقع در تمام این سالها تعیین نرخ سود بانکی در ایران مبتنی بر منطق اقتصادی و با توجه به پارامترهای موثر اتفاق نیافتاده و همواره تحت تاثیر اهداف دولت ها بوده که نتیجه آن تبعیت بانک مرکزی از سیاست های مالی دولتها و فقدان سیاست گذاری پولی مستقل بوده  است.

وی با اشاره به این نکته که اخیرا سران سه قوه به بانک مرکزی برای اجرای سیاست عملیات بازار باز اختیار دادند، افزود:این سیاست رایج ترین ابزاری است که در اختیار بانک های مرکزی قرار می گیرد که بتوانند با استفاده از آن، نرخ بهره مرجع را با استفاده از سناریوها و پیش بینی هایی که از آینده دارند، با در نظر گرفتن شرایط کلان اقتصاد، سیاستگزاری کرده و با ورود به بازار بدهی و با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی به نرخ سود جهت دهند. در عین حال این نرخ  را نیز رسما و به طور شفاف اعلام می کنند تا تمام فعالان اقتصادی اعم از بانک ها،  بیمه ها و همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از آن مطلع شوند تا آن را در  تصمیمات خود لحاظ کنند .

به اعتقاد میرزایی، طبیعتا باید در ساختار قانون بانک مرکزی این قضیه که عنوان شد، وجود داشته باشد اما در حال حاضر این اختیار از سوی سران سه قوه به بانک مرکزی داده شده است.

این کارشناس ارشد اقتصادی همچنین تصریح کرد:بانک مرکزی باید برای ایجاد ثبات در محیط اقتصاد کلان از جمله ثبات قیمتها، ثبات نرخ بهره، ثبات نرخ ارز و ... هم اختیارات قانونی و هم ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشد تا با توسل به راهکار های علمی و به دور از هیاهوهای سیاسی و مستقل از وعده های سیاسیون، اهداف بلندمدت خود را به نفع کل جامعه دنبال کند./اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

توسعۀ فرهنگی بر توسعۀ اقتصادی و سیاسی تقدم دارد

بهره مندی 25 هزار بنگاه اقتصادی از تسهیلات بانک ملی

خودروسازان تا زمان تحویل تعهدات خود حق پیش فروش ندارند

کاهش 80 درصدی واردات کاغذ روزنامه

هلدینگ خلیج فارس در حوزه فروش جامدات سال خوبی را پشت سر گذاشت

شرکت فولاد مبارکه همواره در کنار مردم است

بازنگری مدیریت ریسک های فرایندی پتروشیمی فجر

حمایت از اشتغالزایی با پرداخت تسهیلات قرض الحسنه

پانزدهمین شماره مجله اخبار مالی منتشر شد

بازدید مدیر منطقه‌ای بانک ایران زمین از شرکت اترک شیمی مشهد

موفقیت تلاشگران ذوب آهن اصفهان در ثبت رکورد ماهانه تولید

ابلاغ 5 شاخص خط مشی سیستم مدیریت انرژی ایمیدرو

عرضه 18 هزار تن مواد پلیمری و شیمیایی در روز شنبه

سومین جشنواره بورس و رسانه کلید خورد

قیمت امروز نفت

بانک صادرات اقدام شایسته‌ای در حمایت از نمایشگاه قرآن‌کریم انجام داده است

قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

استقبال تهرانی ها از عصای خود بالانس بیمه سرمد در پالادیوم

معامله 139 هزار میلیارد ریال انواع کالا در بورس کالای ایران

خرید بیش از 53000 میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

​آغاز ارائه تسهیلات به ناشران و حمایت از کتاب‌فروشان

ارائه خدمات بانکی به روشندلان در بانک دی امکان پذیر شد

سود سهام عدالت "فوت‌شدگان" چه می‌شود؟

تورم به 34.2 درصد رسید

160 پروژه برای دیجیتالی شدن در بانک ایران‌زمین

مسابقه اینستاگرامی بیمه سرمد با 5سکه تمام بهار آزادی به قید قرعه کشی

امضای قرارداد پروژه واحد شیرین‌سازی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا

تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان بنیاد برکت و بانک پارسیان منعقد شد

مورد عجیب یک ساختمان مسکن مهر!

کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند؟

برخورد با افشای نادرست اطلاعات در بورس

برنامه‌ریزی برای برگزاری مجمع عمومی پتروشیمی پارس در اواخر خرداد

تحقق 340 میلیارد ریال سود از سوی بانک گردشگری

حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از کسب و کارهای نوآورانه

نماد «زشریف» در تابلو معاملات بازار دوم نقش بست

عرضه 37 هزار تن مواد شیمیایی در نخستین روز خردادماه

نقش ویژه بازار سرمایه در تقویت تولید ملی

سد کرج در حال تخلیه است

با تفکیک حساب‌های بانکی خود جلوی سرقت آنلاین را بگیرید

فولادمبارکه تبلور رونق تولید و اقتصاد مقاومتی است

واشنگتن به زودی خط‌لوله گاز روسیه به اروپا را تحریم می‌کند

اتمام کارشناسی و ارزیابی خسارت بیمه میهن در مناطق سیل زده خوزستان

اطلاعیه تمدید مهلت خرید سهام بانک انصار

افزایش سقف برداشت از خودپرداز در تمامی بانک‌ها اجرایی شد

صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، جهت تسهیل مبادلات اقتصادی در بانک‌پاسارگاد

مبادله 10750 میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

عرضه 58 هزار تن مواد پلیمری و قیر

رکورد تولید در سه پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس شکسته شد

برگزاری دوره آموزش اصول میزبانی و تشریفات در بیمه سرمد

طرح «حمایتی فرد حقیقی» طرحی فراخور انتظار مشتری