آخرین مطالب

در گفت و گو با عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری مطرح شد:

چگونه نرخ سود موجب مهار تورم می شود؟ بانک

چگونه نرخ سود موجب مهار تورم می شود؟

  بزرگنمایی:

اسماعیل میرزایی، عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری ایران در گفت وگو با اخبار مالی گفت:در مورد تعیین نرخ سود بانکی، در کشور ما تصمیم گیرنده شورای پول و اعتبار است. اما مشکل اصلی در این مساله، ساختار عمدتا دولتی این شورا و بنابراین تعیین نرخ به صورت دستوری و بدون استفاده از ساز و کار بازار و عدم توجه به واقعیات اقتصاد است.

وی خاطر نشان کرد: البته در متن لایحه پیشنهادی مربوط به تغییر ساختار بانک مرکزی، اصلاحاتی در این زمینه پیشنهاد شده که تا رسیدن به حد مطلوب فاصله دارد. رویه ای که در بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته وجود دارد، که اتفاقا در کنترل تورم و ایجاد ثبات در کشورهای خود نیز موفق بوده است، این است که به جای تعیین مستقیم نرخ بهره پرداختی به سپرده و تسهیلات (که علی القاعده بانک ها باید خود در این مورد و بنا بر اصل رقابت آن را مشخص کنند)، نرخ بهره سیاستی هدف یا مرجع را بر اساس واقعیات اقتصاد همچون شکاف تولید و نیز فاصله تورم از هدف پیش تعیین شده، مشخص کرده و سپس با استفاده از مکانیزم بازار و نه به صورت دستوری، یعنی با استفاده از ابزار سیاست بازار باز در بازار بین بانکی ورود کرده و نرخ بازار را به سمت نرخ مورد نظر هدایت می کنند.

میرزایی با اشاره به این مطلب که ترکیب شورای پول و اعتبار کشور به شدت تحت تاثیر افراد دولتی است، افزود: این نکته حائز اهمیت است که دولتی ها معمولا رویکرد کاهش نرخ سود را دنبال می کنند و افق دید کوتاه مدتی دارند. اما بانک مرکزی به عنوان متولی سیاستهای پولی کشور و در راس آن شورای پول و اعتبار، باید بتواند فارغ از  جابجایی دولت ها و به دور از سیاست زدگی، پارامترهای اقتصادی را در افق بلند مدت بررسی کرده و به دنبال ایجاد ثبات در اقتصاد کلان باشد.

به عقیده وی در حال حاضر هدف اصلی کنترل نقدینگی و بنابراین کنترل تورم و مهار رشد قیمت ها باشد که یکی از ابزارهای مهم برای دستیابی به آن افزایش نرخ سود بانکی است.

عضو هیات علمی موسسه عالی بانکداری ایران همچنین گفت:در کشورهای مختلف که در کنترل تورم موفق هستند و به ثبات اقتصادی می رسند، بازه ای برای نرخ سود مرجع در نظر می گیرند که به آن کریدور نرخ بهره می گویند. در این شرایط نرخ بهره را با توجه به شرایط کلی اقتصاد و عوامل تاثیر گذار بر آن تعیین کرده و برای دوره های مختلف فصلی مورد بررسی و بازنگری قرار می دهند.

میرزایی تاکید کرد: با توجه به شرایط خاص اقتصادی در دوره های مختلف ممکن است بانک مرکزی نرخ بهره را ثابت نگه داشته، بالا یا پایین ببرد. به عنوان مثال، زمانی که اقتصاد به علت فشار تقاضا با فشار تورمی مواجه شده است، نرخ سود مرجع را افزایش می دهند و از این طریق مجددا ثبات قیمت ها را به اقتصاد باز می گردانند. در واقع بانک های مرکزی بر اساس فشاری که بر اقتصاد وجود دارد، در هر دوره خاص، در بازار دخالت کرده و نرخ بهره مرجع را مثلا حدود 0.25 درصد بالا یا پایین می برند یا بدون تغییر باقی میگذارند.

این استاد دانشگاه با بیان این مطلب که در حال حاضر نرخ بهره ای که از دل اقتصاد بیرون بیاید و با توجه به شرایط تولید و تورم باشد، در کشور نداریم، اضافه کرد: همواره این نرخ به صورت دستوری تعیین می شده که نتیجه آن بهم ریختگی در اقتصاد و نظام بانکی و مالی کشور است که تاکنون شاهد بوده ایم. در واقع در تمام این سالها تعیین نرخ سود بانکی در ایران مبتنی بر منطق اقتصادی و با توجه به پارامترهای موثر اتفاق نیافتاده و همواره تحت تاثیر اهداف دولت ها بوده که نتیجه آن تبعیت بانک مرکزی از سیاست های مالی دولتها و فقدان سیاست گذاری پولی مستقل بوده  است.

وی با اشاره به این نکته که اخیرا سران سه قوه به بانک مرکزی برای اجرای سیاست عملیات بازار باز اختیار دادند، افزود:این سیاست رایج ترین ابزاری است که در اختیار بانک های مرکزی قرار می گیرد که بتوانند با استفاده از آن، نرخ بهره مرجع را با استفاده از سناریوها و پیش بینی هایی که از آینده دارند، با در نظر گرفتن شرایط کلان اقتصاد، سیاستگزاری کرده و با ورود به بازار بدهی و با خرید و فروش اوراق قرضه دولتی به نرخ سود جهت دهند. در عین حال این نرخ  را نیز رسما و به طور شفاف اعلام می کنند تا تمام فعالان اقتصادی اعم از بانک ها،  بیمه ها و همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان از آن مطلع شوند تا آن را در  تصمیمات خود لحاظ کنند .

به اعتقاد میرزایی، طبیعتا باید در ساختار قانون بانک مرکزی این قضیه که عنوان شد، وجود داشته باشد اما در حال حاضر این اختیار از سوی سران سه قوه به بانک مرکزی داده شده است.

این کارشناس ارشد اقتصادی همچنین تصریح کرد:بانک مرکزی باید برای ایجاد ثبات در محیط اقتصاد کلان از جمله ثبات قیمتها، ثبات نرخ بهره، ثبات نرخ ارز و ... هم اختیارات قانونی و هم ابزارهای لازم را در اختیار داشته باشد تا با توسل به راهکار های علمی و به دور از هیاهوهای سیاسی و مستقل از وعده های سیاسیون، اهداف بلندمدت خود را به نفع کل جامعه دنبال کند./اختصاصی اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پزشکان مکلف به استفاده از پایانه‌های فروشگاهی شدند

سهم ناچیز ایران از صادرات مصنوعات طلا

مجلس دهم قوانین نظام بانکی را اصلاح می کند

رونمایی از «ملی شو2 »، در عرصه بانکداری دیجیتال

2 روش های واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه

هدایت نقدینگی به سمت تولید برای مهار قیمت ارز و سکه

انتشار 2000 میلیارد ریال اوراق رهنی کرمان خودرو از سوی تامین سرمایه تمدن

معافیت مالیاتی حقوق‌های تا دو میلیون و 750 هزار تومان

افزایش 42 درصدی جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک سرمایه

پرداخت 5380 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

ماموریت بیمه مرکزی پیشگیری از آسیب شرکت های بیمه است

استقبال تجار از سیاست تشویقی بانک مرکزی

ورود اسکناس ارز به کشور آزاد است

الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا کار بزرگی در شرایط تحریم است

عملیاتی شدن رمز یکبار مصرف در بانک‌ صادرات ایران از اول سال آینده

حمایت بانک ملی از تولید کنندگان کالاهای استراتژیک

جای خالی «برند» در اقتصاد ایران

صدور بیش از سه میلیون و ششصد هزار فقره بیمه نامه از سوی بیمه ما

آیین نامه تأسیس بورس در مناطق آزاد تجاری – صنعتی تصویب شد

افزایش 36 درصدی صادرات ایران به روسیه در سال 2018

نگرانی بابت بانک ها وجود ندارد

وزارت ورزش مکلف به عرضه سهام باشگاه پرسپولیس و استقلال در بورس شد

تنظیم هزینه ها با کمک ابزارهای مالی

توسعه کمی و کیفی بازار مالی با اوراق منفعت

استعلام سهام عدالت به اپلیکیشن دولت همراه اضافه می‌شود

امکان رصد جریان وجوه با فناوری‌های نوین مالی

ایران بنزین صادر می کند

صادرات از مناطق آزاد مشروط شد

فهرست معافیت از تحریم‌های نفتی ایران کوچک می‌شود

ارتقا رتبه استاندارد ایران در جهان

برگزاری چالش نوآوری باز در بانک ملی ایران

تشدید انسداد حساب‌های با گردش‌ بدون حساب و کتاب

اهدای تجهیزات بیمارستانی توسط بانک ‌ایران زمین به زلزله‌زدگان کرمانشاه

کانال مالی ایران و اروپا ارتباطی با FATF ندارد

ابلاغ جدیدی درباره تغییر قیمت فولاد و میلگرد وجود ندارد

وعده وزیر صنعت محقق نشد

صادرات گوشت مرغ ممنوع می‌شود

بانک ها واحدهای صنعتی بزرگ کشور را تامین مالی کنند

مشمولان سهام عدالت نمی‌توانند سهام خود را خرید و فروش کنند

724 بهترین اپلیکیشن موبایلی کشور شد

اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده

رونمایی از دو نرم افزار جدید"پاکت" و "داک" توسط بانک شهر

بانک صادرات زیر بار نرخ سود غیرقانونی نخواهد رفت

صادرات ایران به عراق به 9 میلیارد دلار می رسد

افزایش سهمیه ارز واحدهای تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد

مراسم اختتامییه هفتمین جشنواره بانک پاسارگاد برگزارشد

رونمایی از گردش‌کارت اعتباری بانک گردشگری

جدول مشوق های عرضه کنندگان ارز حاصل از صادرات منتشر شد

خروج موفق بانک ملی از بنگاه داری

مشوق‌های جدید برای صادرکنندگان خوش حساب