آخرین مطالب

حمله ی تورمی به جیب مردم اقتصاد

حمله ی تورمی به جیب مردم

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-واژه تورم این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شنیده می شود. تورم دلالت بر وضعیتی دارد که در آن تقاضای پولی برای محصول نسبت به تولید رشد می‌کند، وضعیتی که، در نبود کنترلی مؤثر، به صورت افزایش بهای یک واحد از کالای تولید شده آشکار می‌شود.

نشریه اخبار مالی با چند سوال به سراغ کارشناسان و فعالان اقتصادی رفته و نظر آن ها را در این خصوص جویا شده است. ما لز آن ها پرسیدیم که وضعیت تورم و نقدینگی را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؛ آیا باید به زودی شاهد بروز رکود تورمی در کشور باشیم و اینکه چه راهکاری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور پیشنهاد می کنید؟

 

ظهور نقدینگی پنهان

علی اکبر نیکو اقبال، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

در سال جاری شاهد رشد ناگهانی و حدود 4 برابری قیمت طلا و ارز بودیم که به دنیال آن نرخ تمام مواد مصرفی نیز بالا رفت و با تورمی حدود 60 درصدی مواجه شدیم و حتی برخی از اقتصاددان های آمریکایی این نرخ تورم را 200 درصد اعلام کرده اند.

در کشور از سال های گذشته یک انباشتگی نقدینگی پنهان ایجاد شده بود و در دوره 4 ساله دولت یازدهم رفته رفته از نهفتگی خارج شده و با ورود به بازارهای مالی به شکل طلا، ارز، ملک و ... درآمد.

عدم ثبات و امنیت کافی در شرایط محیطی فعالان اقتصادی یک چالش اساسی و محوری در اقتصاد ایران را به وجود آورده است تا تولیدکنندگان نتوانند نقش بنیادی  خود را در رشد و توسعه اقتصادی ایران بازی و با عرضه و رشد تولیدات خود از تورم قیمت ها جلوگیری کنند.

کلا شرایط محیطی دیوانسالاری، رانتی، زد و بند، رشوه و اختلاس مقامات اداری همراه با فقدان نظارت و کنترل کارآمد و موثر ،  فضای مناسبی برای ارتکاب جرائم بزرگ مانند قاچاق،  اختلاس و  غارتگری از طریق داد و ستدهای ممنوعه ایجاد و صنعت گری را در این کشور به مرزهای ورشکستگی سوق داده است.

اقتصاد ایران در بازارهای پولی ارزی به یک بازار انحصار دو جانبه نزدیک شده و اقتصاد تک محصولی ایران شدیدا وابسته به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت است لذا بانک مرکزی دارای وضعیت انحصاری بوده و تنها عرضه کننده ارز در ایران را تشکیل می دهد. به این ترتیب، تحریم های همه جانبه آمریکا درآمدها و مبادلات ارزی ایران را خدشه دار نموده است که حاصل آن سیاست صرفه جویانه بانک مرکزی ایران را تشکیل می دهد.

با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد که در سال 98 باید شاهد تورم 20 تا 30 درصدی باشیم که به موجب آن قیمت ها در بازارهای مختلف نیز با همین نسبت افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه با رشد منفی اقتصادی و کمبود بودجه دولت هم مواجه خواهیم بود اما با این حال رشد نقدینگی به این صورت که امسال تجربه کردیم، نخواهیم داشت و در واقع تورم انفجاری در حال حاضر رخ داده و تکرار نخواهد شد.

 

 

 

اقتصاد کشور در رکود نیست

مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی

افزایش نرخ تورم هر ساله در اقتصاد رخ می دهد و این امر موجب افزایش قمیت کالا و خدمات می شود و در نتیجه نیاز به نقدینگی نیز افزایش می یابد که در این میان افزایش نرخ سود بانکی باید بیشتر از نرخ تورم باشد در غیر این صورت امکان جمع آوری نقدینگی سرگردان وجود ندارد.

افزایش نرخ سود بانکی بیش از نرخ تورم موجب تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها می شود و گواهی سپرده در برخی از بانک ها از جمله اقداماتی است که موجب جمع آوری نقدینگی مردم می شود.

با افزایش نرخ تورم ارزش پول ملی کاهش می یابد و دیگر نرخ سود 12 تا 15 درصدی بانک های برای سرمایه گذاری جذاب نیست و در تمامی جهان برای جذب نقدینگی سود بانکی بیش از نرخ تورم تعیین می شود تا تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها افزایش یابد .

چه کسی می گوید اقتصاد در رکود است، زمانی که نرخ رشد اقتصادی مثبت باشد رکود معنی ندارد و اقتصاد کشور هر چند اندک در رونق به سر می برد.

زمانی میگوییم اقتصاد در رکود است که نرخ رشد منفی باشد و این امر موجب کاهش تولید می شود ولی در شرایط فعلی چون نرخ رشد مثبت است اقتصاد حرکت سربالایی دارد و ممکن این در این میان دست اندازهایی وجود داشته باشد ولی در مجموع نمی توان منکر رشد اقتصادی با روند افزایشی شد.

افزایش نرخ تورم در اقتصاد موجب کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید و سرمایه گذاری خواهد شد که در این شرایط دولت باید با در پیش گرفتن سیاست های افزایش تولید و بهره وری در اقتصادی قیمت ها را کاهش و در نتیجه نرخ تورم را مهار کند.

 

 

سرکوب قیمت ها راهکار نیست

مهدی پازوکی، اقتصاددان

در اقتصاد کنونی کشور از طریق سیاست سرکوب قیمت ها نه تنها تورم مهار نمی شود بلکه اثرات منفی زیادی بر اقتصاد کشور می گذارد و تورم تبدیل به یک تورم مزمن خواهد شد.

مهار تورم باید با برخورد کارشناسی وعلمی صورت گیرد و  استفاده از سیاست پولی مناسب راه حل مبارزه با تورم است در حالی که سیاست سرکوب قیمتها یک سیاست ضد تولید ملی است و معتقدم برای مهار تورم باید راه حل سیاست توزیع مناسب را درپیش بگیریم که بتواند اقتصاد را به سمت ثبات ببرد.

اقتصاد را نمی توان براساس رَمالی اداره کرد و تصمیم هیجانی و یکباره درباره شرایط فعلی کارشناسی نیست و به تعبیری اقتصاد فرمان و دستور پذیر نیست و باید با معزلات اقتصادی علمی و کارشناسی برخورد کنیم.

نرخ سود بانکی باید بر اساس واقعیات اقتصادی محاسبه شود و قطعا این نرخ باید براساس تحقیقات بانکی و اصول کارشناسی نرخ بهره تهیه شود؛ براین اساس نرخ بهره تعیین شده نباید دستوری باشد زیرا این نرخ واقعی نخواهد بود و اقتصاد را از تعادل خارج می کند.

کنترل نرخ تورم و تقویت ارزش پول ملی با یکدیگر ارتباط دارد و سیاست جداگانه ای نیست، اقتصاد مجموعه ای از بازارها از جمله بازار سرمایه، بازار کار، بازار کالا و خدمات است که اگر در یکی از آن ها عدم تعادل ایجاد شود اثر خود را بر سایر بازارها نیز می گذارد.

اقتصاد کشور از متغیرهای واقعی تاثیر می پذیرد بنابراین ما باید متغیرهای واقعی از جمله نرخ ارز را ثابت نگهداریم زیرا ثبات متغیرهای اسمی تاثیر بر روند اقتصاد ندارد.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود