آخرین مطالب

حمله ی تورمی به جیب مردم اقتصاد

حمله ی تورمی به جیب مردم

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-واژه تورم این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شنیده می شود. تورم دلالت بر وضعیتی دارد که در آن تقاضای پولی برای محصول نسبت به تولید رشد می‌کند، وضعیتی که، در نبود کنترلی مؤثر، به صورت افزایش بهای یک واحد از کالای تولید شده آشکار می‌شود.

نشریه اخبار مالی با چند سوال به سراغ کارشناسان و فعالان اقتصادی رفته و نظر آن ها را در این خصوص جویا شده است. ما لز آن ها پرسیدیم که وضعیت تورم و نقدینگی را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؛ آیا باید به زودی شاهد بروز رکود تورمی در کشور باشیم و اینکه چه راهکاری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور پیشنهاد می کنید؟

 

ظهور نقدینگی پنهان

علی اکبر نیکو اقبال، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

در سال جاری شاهد رشد ناگهانی و حدود 4 برابری قیمت طلا و ارز بودیم که به دنیال آن نرخ تمام مواد مصرفی نیز بالا رفت و با تورمی حدود 60 درصدی مواجه شدیم و حتی برخی از اقتصاددان های آمریکایی این نرخ تورم را 200 درصد اعلام کرده اند.

در کشور از سال های گذشته یک انباشتگی نقدینگی پنهان ایجاد شده بود و در دوره 4 ساله دولت یازدهم رفته رفته از نهفتگی خارج شده و با ورود به بازارهای مالی به شکل طلا، ارز، ملک و ... درآمد.

عدم ثبات و امنیت کافی در شرایط محیطی فعالان اقتصادی یک چالش اساسی و محوری در اقتصاد ایران را به وجود آورده است تا تولیدکنندگان نتوانند نقش بنیادی  خود را در رشد و توسعه اقتصادی ایران بازی و با عرضه و رشد تولیدات خود از تورم قیمت ها جلوگیری کنند.

کلا شرایط محیطی دیوانسالاری، رانتی، زد و بند، رشوه و اختلاس مقامات اداری همراه با فقدان نظارت و کنترل کارآمد و موثر ،  فضای مناسبی برای ارتکاب جرائم بزرگ مانند قاچاق،  اختلاس و  غارتگری از طریق داد و ستدهای ممنوعه ایجاد و صنعت گری را در این کشور به مرزهای ورشکستگی سوق داده است.

اقتصاد ایران در بازارهای پولی ارزی به یک بازار انحصار دو جانبه نزدیک شده و اقتصاد تک محصولی ایران شدیدا وابسته به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت است لذا بانک مرکزی دارای وضعیت انحصاری بوده و تنها عرضه کننده ارز در ایران را تشکیل می دهد. به این ترتیب، تحریم های همه جانبه آمریکا درآمدها و مبادلات ارزی ایران را خدشه دار نموده است که حاصل آن سیاست صرفه جویانه بانک مرکزی ایران را تشکیل می دهد.

با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد که در سال 98 باید شاهد تورم 20 تا 30 درصدی باشیم که به موجب آن قیمت ها در بازارهای مختلف نیز با همین نسبت افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه با رشد منفی اقتصادی و کمبود بودجه دولت هم مواجه خواهیم بود اما با این حال رشد نقدینگی به این صورت که امسال تجربه کردیم، نخواهیم داشت و در واقع تورم انفجاری در حال حاضر رخ داده و تکرار نخواهد شد.

 

 

 

اقتصاد کشور در رکود نیست

مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی

افزایش نرخ تورم هر ساله در اقتصاد رخ می دهد و این امر موجب افزایش قمیت کالا و خدمات می شود و در نتیجه نیاز به نقدینگی نیز افزایش می یابد که در این میان افزایش نرخ سود بانکی باید بیشتر از نرخ تورم باشد در غیر این صورت امکان جمع آوری نقدینگی سرگردان وجود ندارد.

افزایش نرخ سود بانکی بیش از نرخ تورم موجب تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها می شود و گواهی سپرده در برخی از بانک ها از جمله اقداماتی است که موجب جمع آوری نقدینگی مردم می شود.

با افزایش نرخ تورم ارزش پول ملی کاهش می یابد و دیگر نرخ سود 12 تا 15 درصدی بانک های برای سرمایه گذاری جذاب نیست و در تمامی جهان برای جذب نقدینگی سود بانکی بیش از نرخ تورم تعیین می شود تا تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها افزایش یابد .

چه کسی می گوید اقتصاد در رکود است، زمانی که نرخ رشد اقتصادی مثبت باشد رکود معنی ندارد و اقتصاد کشور هر چند اندک در رونق به سر می برد.

زمانی میگوییم اقتصاد در رکود است که نرخ رشد منفی باشد و این امر موجب کاهش تولید می شود ولی در شرایط فعلی چون نرخ رشد مثبت است اقتصاد حرکت سربالایی دارد و ممکن این در این میان دست اندازهایی وجود داشته باشد ولی در مجموع نمی توان منکر رشد اقتصادی با روند افزایشی شد.

افزایش نرخ تورم در اقتصاد موجب کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید و سرمایه گذاری خواهد شد که در این شرایط دولت باید با در پیش گرفتن سیاست های افزایش تولید و بهره وری در اقتصادی قیمت ها را کاهش و در نتیجه نرخ تورم را مهار کند.

 

 

سرکوب قیمت ها راهکار نیست

مهدی پازوکی، اقتصاددان

در اقتصاد کنونی کشور از طریق سیاست سرکوب قیمت ها نه تنها تورم مهار نمی شود بلکه اثرات منفی زیادی بر اقتصاد کشور می گذارد و تورم تبدیل به یک تورم مزمن خواهد شد.

مهار تورم باید با برخورد کارشناسی وعلمی صورت گیرد و  استفاده از سیاست پولی مناسب راه حل مبارزه با تورم است در حالی که سیاست سرکوب قیمتها یک سیاست ضد تولید ملی است و معتقدم برای مهار تورم باید راه حل سیاست توزیع مناسب را درپیش بگیریم که بتواند اقتصاد را به سمت ثبات ببرد.

اقتصاد را نمی توان براساس رَمالی اداره کرد و تصمیم هیجانی و یکباره درباره شرایط فعلی کارشناسی نیست و به تعبیری اقتصاد فرمان و دستور پذیر نیست و باید با معزلات اقتصادی علمی و کارشناسی برخورد کنیم.

نرخ سود بانکی باید بر اساس واقعیات اقتصادی محاسبه شود و قطعا این نرخ باید براساس تحقیقات بانکی و اصول کارشناسی نرخ بهره تهیه شود؛ براین اساس نرخ بهره تعیین شده نباید دستوری باشد زیرا این نرخ واقعی نخواهد بود و اقتصاد را از تعادل خارج می کند.

کنترل نرخ تورم و تقویت ارزش پول ملی با یکدیگر ارتباط دارد و سیاست جداگانه ای نیست، اقتصاد مجموعه ای از بازارها از جمله بازار سرمایه، بازار کار، بازار کالا و خدمات است که اگر در یکی از آن ها عدم تعادل ایجاد شود اثر خود را بر سایر بازارها نیز می گذارد.

اقتصاد کشور از متغیرهای واقعی تاثیر می پذیرد بنابراین ما باید متغیرهای واقعی از جمله نرخ ارز را ثابت نگهداریم زیرا ثبات متغیرهای اسمی تاثیر بر روند اقتصاد ندارد.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان