آخرین مطالب

حمله ی تورمی به جیب مردم اقتصاد

حمله ی تورمی به جیب مردم

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-واژه تورم این روزها بیشتر از هر زمان دیگری شنیده می شود. تورم دلالت بر وضعیتی دارد که در آن تقاضای پولی برای محصول نسبت به تولید رشد می‌کند، وضعیتی که، در نبود کنترلی مؤثر، به صورت افزایش بهای یک واحد از کالای تولید شده آشکار می‌شود.

نشریه اخبار مالی با چند سوال به سراغ کارشناسان و فعالان اقتصادی رفته و نظر آن ها را در این خصوص جویا شده است. ما لز آن ها پرسیدیم که وضعیت تورم و نقدینگی را در کشور چگونه ارزیابی می کنید؛ آیا باید به زودی شاهد بروز رکود تورمی در کشور باشیم و اینکه چه راهکاری برای بهبود شرایط اقتصادی کشور پیشنهاد می کنید؟

 

ظهور نقدینگی پنهان

علی اکبر نیکو اقبال، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

در سال جاری شاهد رشد ناگهانی و حدود 4 برابری قیمت طلا و ارز بودیم که به دنیال آن نرخ تمام مواد مصرفی نیز بالا رفت و با تورمی حدود 60 درصدی مواجه شدیم و حتی برخی از اقتصاددان های آمریکایی این نرخ تورم را 200 درصد اعلام کرده اند.

در کشور از سال های گذشته یک انباشتگی نقدینگی پنهان ایجاد شده بود و در دوره 4 ساله دولت یازدهم رفته رفته از نهفتگی خارج شده و با ورود به بازارهای مالی به شکل طلا، ارز، ملک و ... درآمد.

عدم ثبات و امنیت کافی در شرایط محیطی فعالان اقتصادی یک چالش اساسی و محوری در اقتصاد ایران را به وجود آورده است تا تولیدکنندگان نتوانند نقش بنیادی  خود را در رشد و توسعه اقتصادی ایران بازی و با عرضه و رشد تولیدات خود از تورم قیمت ها جلوگیری کنند.

کلا شرایط محیطی دیوانسالاری، رانتی، زد و بند، رشوه و اختلاس مقامات اداری همراه با فقدان نظارت و کنترل کارآمد و موثر ،  فضای مناسبی برای ارتکاب جرائم بزرگ مانند قاچاق،  اختلاس و  غارتگری از طریق داد و ستدهای ممنوعه ایجاد و صنعت گری را در این کشور به مرزهای ورشکستگی سوق داده است.

اقتصاد ایران در بازارهای پولی ارزی به یک بازار انحصار دو جانبه نزدیک شده و اقتصاد تک محصولی ایران شدیدا وابسته به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت است لذا بانک مرکزی دارای وضعیت انحصاری بوده و تنها عرضه کننده ارز در ایران را تشکیل می دهد. به این ترتیب، تحریم های همه جانبه آمریکا درآمدها و مبادلات ارزی ایران را خدشه دار نموده است که حاصل آن سیاست صرفه جویانه بانک مرکزی ایران را تشکیل می دهد.

با توجه به شرایط فعلی به نظر می رسد که در سال 98 باید شاهد تورم 20 تا 30 درصدی باشیم که به موجب آن قیمت ها در بازارهای مختلف نیز با همین نسبت افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه با رشد منفی اقتصادی و کمبود بودجه دولت هم مواجه خواهیم بود اما با این حال رشد نقدینگی به این صورت که امسال تجربه کردیم، نخواهیم داشت و در واقع تورم انفجاری در حال حاضر رخ داده و تکرار نخواهد شد.

 

 

 

اقتصاد کشور در رکود نیست

مهدی تقوی، کارشناس اقتصادی

افزایش نرخ تورم هر ساله در اقتصاد رخ می دهد و این امر موجب افزایش قمیت کالا و خدمات می شود و در نتیجه نیاز به نقدینگی نیز افزایش می یابد که در این میان افزایش نرخ سود بانکی باید بیشتر از نرخ تورم باشد در غیر این صورت امکان جمع آوری نقدینگی سرگردان وجود ندارد.

افزایش نرخ سود بانکی بیش از نرخ تورم موجب تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها می شود و گواهی سپرده در برخی از بانک ها از جمله اقداماتی است که موجب جمع آوری نقدینگی مردم می شود.

با افزایش نرخ تورم ارزش پول ملی کاهش می یابد و دیگر نرخ سود 12 تا 15 درصدی بانک های برای سرمایه گذاری جذاب نیست و در تمامی جهان برای جذب نقدینگی سود بانکی بیش از نرخ تورم تعیین می شود تا تمایل مردم به سرمایه گذاری در بانک ها افزایش یابد .

چه کسی می گوید اقتصاد در رکود است، زمانی که نرخ رشد اقتصادی مثبت باشد رکود معنی ندارد و اقتصاد کشور هر چند اندک در رونق به سر می برد.

زمانی میگوییم اقتصاد در رکود است که نرخ رشد منفی باشد و این امر موجب کاهش تولید می شود ولی در شرایط فعلی چون نرخ رشد مثبت است اقتصاد حرکت سربالایی دارد و ممکن این در این میان دست اندازهایی وجود داشته باشد ولی در مجموع نمی توان منکر رشد اقتصادی با روند افزایشی شد.

افزایش نرخ تورم در اقتصاد موجب کاهش ارزش پول ملی و کاهش قدرت خرید و سرمایه گذاری خواهد شد که در این شرایط دولت باید با در پیش گرفتن سیاست های افزایش تولید و بهره وری در اقتصادی قیمت ها را کاهش و در نتیجه نرخ تورم را مهار کند.

 

 

سرکوب قیمت ها راهکار نیست

مهدی پازوکی، اقتصاددان

در اقتصاد کنونی کشور از طریق سیاست سرکوب قیمت ها نه تنها تورم مهار نمی شود بلکه اثرات منفی زیادی بر اقتصاد کشور می گذارد و تورم تبدیل به یک تورم مزمن خواهد شد.

مهار تورم باید با برخورد کارشناسی وعلمی صورت گیرد و  استفاده از سیاست پولی مناسب راه حل مبارزه با تورم است در حالی که سیاست سرکوب قیمتها یک سیاست ضد تولید ملی است و معتقدم برای مهار تورم باید راه حل سیاست توزیع مناسب را درپیش بگیریم که بتواند اقتصاد را به سمت ثبات ببرد.

اقتصاد را نمی توان براساس رَمالی اداره کرد و تصمیم هیجانی و یکباره درباره شرایط فعلی کارشناسی نیست و به تعبیری اقتصاد فرمان و دستور پذیر نیست و باید با معزلات اقتصادی علمی و کارشناسی برخورد کنیم.

نرخ سود بانکی باید بر اساس واقعیات اقتصادی محاسبه شود و قطعا این نرخ باید براساس تحقیقات بانکی و اصول کارشناسی نرخ بهره تهیه شود؛ براین اساس نرخ بهره تعیین شده نباید دستوری باشد زیرا این نرخ واقعی نخواهد بود و اقتصاد را از تعادل خارج می کند.

کنترل نرخ تورم و تقویت ارزش پول ملی با یکدیگر ارتباط دارد و سیاست جداگانه ای نیست، اقتصاد مجموعه ای از بازارها از جمله بازار سرمایه، بازار کار، بازار کالا و خدمات است که اگر در یکی از آن ها عدم تعادل ایجاد شود اثر خود را بر سایر بازارها نیز می گذارد.

اقتصاد کشور از متغیرهای واقعی تاثیر می پذیرد بنابراین ما باید متغیرهای واقعی از جمله نرخ ارز را ثابت نگهداریم زیرا ثبات متغیرهای اسمی تاثیر بر روند اقتصاد ندارد.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری