آخرین مطالب

بورس، تحریم ها و بودجه 98 بورس

بورس، تحریم ها و بودجه 98

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- به نظر می رسد که در ماه های پایانی سال بازار سرمایه متاثر از مواردی همچون نرخ ارز و نوسانات آن، تحریم ها، رکود و تورم، بودجه سال آینده دولت، بازارهای جهانی و بازارهای موازی بخصوص بازار پول باشد.

روند صعودی شاخص کل بورس تهران در آستانه 200 هزار واحدی متوقف شد تا با آغاز پاییز، شاهد خزان بازار سرمایه  باشیم. در روزهایی که آحاد جامعه جهت اخذ کد بورسی برای ورود به بازار سرمایه  صف های طولانی تشکیل داده بودند و صحبتها از ادامه صعود قیمتهای سهام حکایت می کرد، بازار به یکباره شروع به کاهش قیمت کرد. گزارشات شش ماهه شرکتها که عمدتا حاکی از افزایش فروش ( حاصل از افزایش نرخ فروش ) و سود بود ، نتوانست مانع کاهش قیمتها شود تا همچنان که در حال سپری کردن آخرین ماه از فصل زرد سال هستیم، رنگ غالب بازار قرمز باشد.

ارز :

نوسانات و رشد قیمت ارز در ماه های اخیر از دو بعد بر بازار سرمایه تاثیر داشته است. ابتدا آنکه افزایش قیمت ارز باعث شد جهت جبران ارزش ریالی از دست رفته، قیمتهای سهام رشد کند، دوم آنکه افزایش ارز باعث شد عمده درآمد شرکتها از محل افزایش نرخ فروش افزایش یابد که این افزایش درآمد فروش باعث افزایش قیمت سهام شد علی الخصوص برای سهام صنایعی که محصولات خود را صادر می کردند. اما در ادامه، این افزایش قیمت ارز باعث شد قیمت مواد اولیه شرکتها نیز افزایش یابد تا حاشیه سود ایجاد شده برای شرکتها از بابت افزایش نرخ ارز، از بین برود. همین عامل در کنار کاهش قیمت ارز باعث شد تا برعکس ماه های گذشته، نوسانات ارز اثر کاهشی در قیمتهای سهام داشته باشد. با توجه به اقدامات بانک مرکزی، فروش کردن هیجانات ناشی از تحریم و در نتیجه کاهش تقاضای سفته بازی و احتیاطی برای ارز، همچنین بروکراسی پیچیده واردات و تعهد صادرکنندگان به عرضه ارز خود در بازار داخل، بنظر  نباید در ماه های آینده شاهد تقاضای جدی در ارز باشیم. از این رو یکی از عوامل مهم و اصلی رشد قیمت های سهام در چند ماه اخیر، در ماه های آتی نقش پررنگی در احیا بازار نخواهد داشت.

تحریم ها:

با توجه به اجرای تحریم های ثانویه از 13 آبان، برخی شرکت های خارجی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده اند که آثار آن در صنایع خودرو سازی، نفت و پتروشیمی قابل مشاهده است. از طرفی اجرای تحریم ها، کاهش صادرات کشور و شرکتهای بورسی را در بر خواهد داشت. از سویی دیگر این تحریم ها بر فروش نفت کشور اثر سوء خواهد داشت و ابهام در تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران بعد از فصل زمستان از سوی آمریکا، بیش از پیش فروش نفت را با مخاطره روبرو می نماید. تحریم ها همچنین نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده تر و پر هزینه تر از گذشته کرده است. موارد عنوان شده اهم تاثیرات تحریم ها بر اقتصاد کشور است. بنظر آثار تحریم ها در چند ماه آتی بیشتر نمایان خواهد شد و یکی از موانع اصلی جهت رشد قیمت های سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

تورم و رکود:

افزایش اخیر نرخ ارز بجز آثار تورمی خود باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه ها از جمله قطعه سازان شد. تعطیلی بنگاه ها کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ ارز و موانع موجود بر سر واردات، باید انتظار کاهش واردات را داشت. کاهش تولید در کنار کاهش واردات، تورم حاصل از کاهش عرضه را حاصل می شود. از سویی دیگر بنظر می رسد دولت با کاهش تقاضای کل ( کاهش مصرف و  شاید کاهش صادرات ) به دنبال کنترل تورم است که این سیاست، رکود اقتصادی را عمیق تر از گذشته می کند. حال تحریم ها این رکود را عمیق تر خواهد کرد. نهایتا عمیق تر شدن رکود رویدادی مضر برای بازار سرمایه است. افزایش تورم نیز عمدتا باعث افزایش هزینه های شرکتها می شود. چرا که در شرایط رکود، افزایش نرخ فروش به احتمال فراوان باعث کاهش فروش شرکتها خواهد شد. در نتیجه از این منظر نیز بازار سرمایه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

بودجه سال 98 دولت :

مقدار و قیمت فروش نفت، میزان پیش بینی درآمد مالیاتی، تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، قیمت حامل ها انرژی، افزایش هزینه های جاری دولت و میزان اعتبارت عمرانی از مهمترین متغیرهای لایحه بودجه خواهند بود که بر بازار سرمایه تاثیر خواهند داشت.

کاهش پیش بینی فروش نفت یا کسری بودجه را به همراه خواهد داشت یا کاهش هزینه های دولت را که عمدتا اعتبارات عمرانی خواهد بود که هر دو اثر منفی بر بازار سرمایه خواهند داشت. با توجه به پیش بینی رکود اقتصادی، افزایش درآمدهای مالیاتی خیلی قابل تحقق نیست مگر به اندازه تورم ایجاد شده. تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، جدا از اینکه باعث جذب نقدینگی از بازار سرمایه می شود، نرخ بهره در بازار را افزایش می دهد. افزایش نرخ بهره در بازار تهدیدی جدی برای بازار سرمایه خواهد بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، هدفمندی یارانه های انرژی بیش از گذشته ناکارآمدتر شده است. از این رو انتظار افزایش قیمت حامل های انرژی وجود دارد که باعث افزایش هزینه های جاری و بهای تمام شده تولید شرکتها خواهد شد که نتیجه آن کاهش سود و کاهش قیمت سهام است.

بازارهای جهانی:

نفت در اوج زمان مصرف خود یعنی فصل سرما می باشد ولی قیمت آن رو به کاهش است. افزایش عرضه نفت توسط عربستان، روسیه و لیبی در کنار خواست آمریکا، چشم انداز مثبتی برای قیمت طلای سیاه در ماه ها آینده متصور نمی سازد. قیمتها فلزات اساسی نیز جنگی به دل نمی زد. جنگ تجاری آمریکا و چین، نشست بی نتیجه گروه G20 و افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی بخصوص بانک فدرال رزرو، از مهمترین دلایلی هستند که رشد قیمت فلزات را حداقل در کوتاه مدت بسیار مبهم می کند. از آنجایی که بازار سهام کشور عمدتا شامل شرکتهای کامودیتی محور است، لذا بنظر از این منظر عاملی برای رشد قیمتهای سهام وجود نخواهد داشت.

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، در چند ماه انتهایی سال 97، بازار سهام با موانع جدی و مهمی جهت رشد قیمت مواجه است. البته در این بین وجود نوسانات مثبت اجتناب ناپذیر خواهد بود ولی برآیند بازدهی بنظر مثبت نخواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشیم که بعد از کاهش قیمتی در بازارهای مثل ارز، طلا، سهام و احتمالا در آینده نزدیک بازارهای خودرو و مسکن، سرمایه ها جایی امن تر از بانکها پیدا نخواهند کرد که این عامل نیز رقیب بازار سرمایه است.

نویسنده: پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان

واگذاری 30 هزار میلیارد تومان سهم دولتی بابت رد دیون

بسته جدید ارزی اتحادیه اروپا رونمایی شد

آغاز نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران

تعقیب 30 مدیر در پرونده بانک سرمایه

هشدار به مردم در مورد شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی

کفایت سرمایه ضامن سلامت نظام بانکی

واریز یارانه دی ماه، امشب

وزارت نفت می تواند اوراق اسلامی منتشر کند

بانک مرکزی نیازهای ارزی مردم را تامین می کند

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری

بانک های ایران به صنعت فین‌تک ورود کردند

ارائه بیمه‌نامه جامع مجتمع‌های مسکونی از سوی بیمه نوین

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری شد

پرداخت 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات مضاربه بانک ملّی ایران

ضرورت هوشنمد سازی اقتصاد کشور

سوءاستفاده 8 هزار میلیاردی مالیاتی از کارت‌های بازرگانی

بسته حمایتی مشمولین تامین اجتماعی تامین اعتبار شد

تدوین پیش‌نویس سند ملی ریسک مبارزه با پولشویی

توسعه خطوط مترو مشهد با حمایت بانک شهر

فروش ماهیانه نفت در بورس در سال 98

عرضه بلوکی 51 درصد سهام پرسپولیس و استقلال

سرمایه گذاری 20 درصدی فرابورس در بازار متشکل معاملات ارزی

تشکیل نهادهای مالی خارجی در مناطق آزاد

جلسه مجمع موسس بازار متشکل معاملات ارز برگزار شد

تأیید صلاحیت اعضای هیات‌مدیره بیمه آرمان

اعتبارات تسویه اسناد خزانه اسلامی تامین شد

قاچاق سالانه یک میلیون راس دام به کشورهای عربی

واردات خودروبدون انتقال ارزممنوع شد

بخش صنعت 102 هزار میلیارد ریال از بانک ملی وام گرفت

فروش لوازم آرایش 50 درصد کم شد

7میلیون و 65 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

کسب درآمد بانک صادرات از کارمزد تراکنش‌های کوچک

تامین نیاز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی