آخرین مطالب

بورس، تحریم ها و بودجه 98 بورس

بورس، تحریم ها و بودجه 98

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- به نظر می رسد که در ماه های پایانی سال بازار سرمایه متاثر از مواردی همچون نرخ ارز و نوسانات آن، تحریم ها، رکود و تورم، بودجه سال آینده دولت، بازارهای جهانی و بازارهای موازی بخصوص بازار پول باشد.

روند صعودی شاخص کل بورس تهران در آستانه 200 هزار واحدی متوقف شد تا با آغاز پاییز، شاهد خزان بازار سرمایه  باشیم. در روزهایی که آحاد جامعه جهت اخذ کد بورسی برای ورود به بازار سرمایه  صف های طولانی تشکیل داده بودند و صحبتها از ادامه صعود قیمتهای سهام حکایت می کرد، بازار به یکباره شروع به کاهش قیمت کرد. گزارشات شش ماهه شرکتها که عمدتا حاکی از افزایش فروش ( حاصل از افزایش نرخ فروش ) و سود بود ، نتوانست مانع کاهش قیمتها شود تا همچنان که در حال سپری کردن آخرین ماه از فصل زرد سال هستیم، رنگ غالب بازار قرمز باشد.

ارز :

نوسانات و رشد قیمت ارز در ماه های اخیر از دو بعد بر بازار سرمایه تاثیر داشته است. ابتدا آنکه افزایش قیمت ارز باعث شد جهت جبران ارزش ریالی از دست رفته، قیمتهای سهام رشد کند، دوم آنکه افزایش ارز باعث شد عمده درآمد شرکتها از محل افزایش نرخ فروش افزایش یابد که این افزایش درآمد فروش باعث افزایش قیمت سهام شد علی الخصوص برای سهام صنایعی که محصولات خود را صادر می کردند. اما در ادامه، این افزایش قیمت ارز باعث شد قیمت مواد اولیه شرکتها نیز افزایش یابد تا حاشیه سود ایجاد شده برای شرکتها از بابت افزایش نرخ ارز، از بین برود. همین عامل در کنار کاهش قیمت ارز باعث شد تا برعکس ماه های گذشته، نوسانات ارز اثر کاهشی در قیمتهای سهام داشته باشد. با توجه به اقدامات بانک مرکزی، فروش کردن هیجانات ناشی از تحریم و در نتیجه کاهش تقاضای سفته بازی و احتیاطی برای ارز، همچنین بروکراسی پیچیده واردات و تعهد صادرکنندگان به عرضه ارز خود در بازار داخل، بنظر  نباید در ماه های آینده شاهد تقاضای جدی در ارز باشیم. از این رو یکی از عوامل مهم و اصلی رشد قیمت های سهام در چند ماه اخیر، در ماه های آتی نقش پررنگی در احیا بازار نخواهد داشت.

تحریم ها:

با توجه به اجرای تحریم های ثانویه از 13 آبان، برخی شرکت های خارجی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده اند که آثار آن در صنایع خودرو سازی، نفت و پتروشیمی قابل مشاهده است. از طرفی اجرای تحریم ها، کاهش صادرات کشور و شرکتهای بورسی را در بر خواهد داشت. از سویی دیگر این تحریم ها بر فروش نفت کشور اثر سوء خواهد داشت و ابهام در تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران بعد از فصل زمستان از سوی آمریکا، بیش از پیش فروش نفت را با مخاطره روبرو می نماید. تحریم ها همچنین نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده تر و پر هزینه تر از گذشته کرده است. موارد عنوان شده اهم تاثیرات تحریم ها بر اقتصاد کشور است. بنظر آثار تحریم ها در چند ماه آتی بیشتر نمایان خواهد شد و یکی از موانع اصلی جهت رشد قیمت های سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

تورم و رکود:

افزایش اخیر نرخ ارز بجز آثار تورمی خود باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه ها از جمله قطعه سازان شد. تعطیلی بنگاه ها کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ ارز و موانع موجود بر سر واردات، باید انتظار کاهش واردات را داشت. کاهش تولید در کنار کاهش واردات، تورم حاصل از کاهش عرضه را حاصل می شود. از سویی دیگر بنظر می رسد دولت با کاهش تقاضای کل ( کاهش مصرف و  شاید کاهش صادرات ) به دنبال کنترل تورم است که این سیاست، رکود اقتصادی را عمیق تر از گذشته می کند. حال تحریم ها این رکود را عمیق تر خواهد کرد. نهایتا عمیق تر شدن رکود رویدادی مضر برای بازار سرمایه است. افزایش تورم نیز عمدتا باعث افزایش هزینه های شرکتها می شود. چرا که در شرایط رکود، افزایش نرخ فروش به احتمال فراوان باعث کاهش فروش شرکتها خواهد شد. در نتیجه از این منظر نیز بازار سرمایه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

بودجه سال 98 دولت :

مقدار و قیمت فروش نفت، میزان پیش بینی درآمد مالیاتی، تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، قیمت حامل ها انرژی، افزایش هزینه های جاری دولت و میزان اعتبارت عمرانی از مهمترین متغیرهای لایحه بودجه خواهند بود که بر بازار سرمایه تاثیر خواهند داشت.

کاهش پیش بینی فروش نفت یا کسری بودجه را به همراه خواهد داشت یا کاهش هزینه های دولت را که عمدتا اعتبارات عمرانی خواهد بود که هر دو اثر منفی بر بازار سرمایه خواهند داشت. با توجه به پیش بینی رکود اقتصادی، افزایش درآمدهای مالیاتی خیلی قابل تحقق نیست مگر به اندازه تورم ایجاد شده. تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، جدا از اینکه باعث جذب نقدینگی از بازار سرمایه می شود، نرخ بهره در بازار را افزایش می دهد. افزایش نرخ بهره در بازار تهدیدی جدی برای بازار سرمایه خواهد بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، هدفمندی یارانه های انرژی بیش از گذشته ناکارآمدتر شده است. از این رو انتظار افزایش قیمت حامل های انرژی وجود دارد که باعث افزایش هزینه های جاری و بهای تمام شده تولید شرکتها خواهد شد که نتیجه آن کاهش سود و کاهش قیمت سهام است.

بازارهای جهانی:

نفت در اوج زمان مصرف خود یعنی فصل سرما می باشد ولی قیمت آن رو به کاهش است. افزایش عرضه نفت توسط عربستان، روسیه و لیبی در کنار خواست آمریکا، چشم انداز مثبتی برای قیمت طلای سیاه در ماه ها آینده متصور نمی سازد. قیمتها فلزات اساسی نیز جنگی به دل نمی زد. جنگ تجاری آمریکا و چین، نشست بی نتیجه گروه G20 و افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی بخصوص بانک فدرال رزرو، از مهمترین دلایلی هستند که رشد قیمت فلزات را حداقل در کوتاه مدت بسیار مبهم می کند. از آنجایی که بازار سهام کشور عمدتا شامل شرکتهای کامودیتی محور است، لذا بنظر از این منظر عاملی برای رشد قیمتهای سهام وجود نخواهد داشت.

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، در چند ماه انتهایی سال 97، بازار سهام با موانع جدی و مهمی جهت رشد قیمت مواجه است. البته در این بین وجود نوسانات مثبت اجتناب ناپذیر خواهد بود ولی برآیند بازدهی بنظر مثبت نخواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشیم که بعد از کاهش قیمتی در بازارهای مثل ارز، طلا، سهام و احتمالا در آینده نزدیک بازارهای خودرو و مسکن، سرمایه ها جایی امن تر از بانکها پیدا نخواهند کرد که این عامل نیز رقیب بازار سرمایه است.

نویسنده: پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری