آخرین مطالب

بورس، تحریم ها و بودجه 98 بورس

بورس، تحریم ها و بودجه 98

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- به نظر می رسد که در ماه های پایانی سال بازار سرمایه متاثر از مواردی همچون نرخ ارز و نوسانات آن، تحریم ها، رکود و تورم، بودجه سال آینده دولت، بازارهای جهانی و بازارهای موازی بخصوص بازار پول باشد.

روند صعودی شاخص کل بورس تهران در آستانه 200 هزار واحدی متوقف شد تا با آغاز پاییز، شاهد خزان بازار سرمایه  باشیم. در روزهایی که آحاد جامعه جهت اخذ کد بورسی برای ورود به بازار سرمایه  صف های طولانی تشکیل داده بودند و صحبتها از ادامه صعود قیمتهای سهام حکایت می کرد، بازار به یکباره شروع به کاهش قیمت کرد. گزارشات شش ماهه شرکتها که عمدتا حاکی از افزایش فروش ( حاصل از افزایش نرخ فروش ) و سود بود ، نتوانست مانع کاهش قیمتها شود تا همچنان که در حال سپری کردن آخرین ماه از فصل زرد سال هستیم، رنگ غالب بازار قرمز باشد.

ارز :

نوسانات و رشد قیمت ارز در ماه های اخیر از دو بعد بر بازار سرمایه تاثیر داشته است. ابتدا آنکه افزایش قیمت ارز باعث شد جهت جبران ارزش ریالی از دست رفته، قیمتهای سهام رشد کند، دوم آنکه افزایش ارز باعث شد عمده درآمد شرکتها از محل افزایش نرخ فروش افزایش یابد که این افزایش درآمد فروش باعث افزایش قیمت سهام شد علی الخصوص برای سهام صنایعی که محصولات خود را صادر می کردند. اما در ادامه، این افزایش قیمت ارز باعث شد قیمت مواد اولیه شرکتها نیز افزایش یابد تا حاشیه سود ایجاد شده برای شرکتها از بابت افزایش نرخ ارز، از بین برود. همین عامل در کنار کاهش قیمت ارز باعث شد تا برعکس ماه های گذشته، نوسانات ارز اثر کاهشی در قیمتهای سهام داشته باشد. با توجه به اقدامات بانک مرکزی، فروش کردن هیجانات ناشی از تحریم و در نتیجه کاهش تقاضای سفته بازی و احتیاطی برای ارز، همچنین بروکراسی پیچیده واردات و تعهد صادرکنندگان به عرضه ارز خود در بازار داخل، بنظر  نباید در ماه های آینده شاهد تقاضای جدی در ارز باشیم. از این رو یکی از عوامل مهم و اصلی رشد قیمت های سهام در چند ماه اخیر، در ماه های آتی نقش پررنگی در احیا بازار نخواهد داشت.

تحریم ها:

با توجه به اجرای تحریم های ثانویه از 13 آبان، برخی شرکت های خارجی فعالیت خود را در ایران متوقف کرده اند که آثار آن در صنایع خودرو سازی، نفت و پتروشیمی قابل مشاهده است. از طرفی اجرای تحریم ها، کاهش صادرات کشور و شرکتهای بورسی را در بر خواهد داشت. از سویی دیگر این تحریم ها بر فروش نفت کشور اثر سوء خواهد داشت و ابهام در تمدید معافیت کشورهای خریدار نفت ایران بعد از فصل زمستان از سوی آمریکا، بیش از پیش فروش نفت را با مخاطره روبرو می نماید. تحریم ها همچنین نقل و انتقالات مالی و پولی را با خارج از کشور پیچیده تر و پر هزینه تر از گذشته کرده است. موارد عنوان شده اهم تاثیرات تحریم ها بر اقتصاد کشور است. بنظر آثار تحریم ها در چند ماه آتی بیشتر نمایان خواهد شد و یکی از موانع اصلی جهت رشد قیمت های سهام در بازار سرمایه خواهد بود.

تورم و رکود:

افزایش اخیر نرخ ارز بجز آثار تورمی خود باعث تعطیلی بسیاری از بنگاه ها از جمله قطعه سازان شد. تعطیلی بنگاه ها کاهش تولید را به همراه خواهد داشت. با توجه به افزایش نرخ ارز و موانع موجود بر سر واردات، باید انتظار کاهش واردات را داشت. کاهش تولید در کنار کاهش واردات، تورم حاصل از کاهش عرضه را حاصل می شود. از سویی دیگر بنظر می رسد دولت با کاهش تقاضای کل ( کاهش مصرف و  شاید کاهش صادرات ) به دنبال کنترل تورم است که این سیاست، رکود اقتصادی را عمیق تر از گذشته می کند. حال تحریم ها این رکود را عمیق تر خواهد کرد. نهایتا عمیق تر شدن رکود رویدادی مضر برای بازار سرمایه است. افزایش تورم نیز عمدتا باعث افزایش هزینه های شرکتها می شود. چرا که در شرایط رکود، افزایش نرخ فروش به احتمال فراوان باعث کاهش فروش شرکتها خواهد شد. در نتیجه از این منظر نیز بازار سرمایه تحت فشار قرار خواهد گرفت.

بودجه سال 98 دولت :

مقدار و قیمت فروش نفت، میزان پیش بینی درآمد مالیاتی، تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، قیمت حامل ها انرژی، افزایش هزینه های جاری دولت و میزان اعتبارت عمرانی از مهمترین متغیرهای لایحه بودجه خواهند بود که بر بازار سرمایه تاثیر خواهند داشت.

کاهش پیش بینی فروش نفت یا کسری بودجه را به همراه خواهد داشت یا کاهش هزینه های دولت را که عمدتا اعتبارات عمرانی خواهد بود که هر دو اثر منفی بر بازار سرمایه خواهند داشت. با توجه به پیش بینی رکود اقتصادی، افزایش درآمدهای مالیاتی خیلی قابل تحقق نیست مگر به اندازه تورم ایجاد شده. تامین مالی دولت از محل انتشار اسناد خزانه اسلامی، جدا از اینکه باعث جذب نقدینگی از بازار سرمایه می شود، نرخ بهره در بازار را افزایش می دهد. افزایش نرخ بهره در بازار تهدیدی جدی برای بازار سرمایه خواهد بود. با توجه به افزایش نرخ ارز، هدفمندی یارانه های انرژی بیش از گذشته ناکارآمدتر شده است. از این رو انتظار افزایش قیمت حامل های انرژی وجود دارد که باعث افزایش هزینه های جاری و بهای تمام شده تولید شرکتها خواهد شد که نتیجه آن کاهش سود و کاهش قیمت سهام است.

بازارهای جهانی:

نفت در اوج زمان مصرف خود یعنی فصل سرما می باشد ولی قیمت آن رو به کاهش است. افزایش عرضه نفت توسط عربستان، روسیه و لیبی در کنار خواست آمریکا، چشم انداز مثبتی برای قیمت طلای سیاه در ماه ها آینده متصور نمی سازد. قیمتها فلزات اساسی نیز جنگی به دل نمی زد. جنگ تجاری آمریکا و چین، نشست بی نتیجه گروه G20 و افزایش نرخ بهره بانک های مرکزی بخصوص بانک فدرال رزرو، از مهمترین دلایلی هستند که رشد قیمت فلزات را حداقل در کوتاه مدت بسیار مبهم می کند. از آنجایی که بازار سهام کشور عمدتا شامل شرکتهای کامودیتی محور است، لذا بنظر از این منظر عاملی برای رشد قیمتهای سهام وجود نخواهد داشت.

با توجه به مواردی که به آن اشاره شد، در چند ماه انتهایی سال 97، بازار سهام با موانع جدی و مهمی جهت رشد قیمت مواجه است. البته در این بین وجود نوسانات مثبت اجتناب ناپذیر خواهد بود ولی برآیند بازدهی بنظر مثبت نخواهد بود. این نکته را در نظر داشته باشیم که بعد از کاهش قیمتی در بازارهای مثل ارز، طلا، سهام و احتمالا در آینده نزدیک بازارهای خودرو و مسکن، سرمایه ها جایی امن تر از بانکها پیدا نخواهند کرد که این عامل نیز رقیب بازار سرمایه است.

نویسنده: پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود