آخرین مطالب

الاکلنگ بازی شاخص در میدان تحریم ها بورس

الاکلنگ بازی شاخص در میدان تحریم ها

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-افت و خیز و نوسان جزو ذات اصلی بازار است رشد بازار سرمایه در بسیاری از نمادها رشد بی دلیلی نیست و هر چقدر رشد در بازار سرمایه بنیادی باشد صعود در این بازار محکم و بدون ریزش خواهد بود.

در روزهایی که کل اقتصاد کشور تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و کشمکش های مربوط به تحریم ها بود، بازار سرمایه با شدت خاصی نسبت به جریانات اطراف خود واکنش نشان می داد و در مقطع خاصی حجم بالایی از نقدینگی به سمت این بازار سرازیر شد و در نهایت شاخص به قله های صعود دست یافت و پس از مدت زمان کوتاهی بازار تحت تاثیر جو روانی عقب نشست و نقدینگی رفته رفته از بازار پس گرفته شد و شاخص پله های رفته را بازگشت.

با توجه به شرایط پیش رو و مسائلی که اقتصاد کشور با آن ها دست در گریبان است، به سراغ کارشناسان بازار سرمایه رفته و چشم انداز آن ها در مورد آینده بازار سرمایه در مواجهه با تحریم ها و نوسانات نرخ ارز که تاثر گذار ترین ها بر روند معاملات بودند، جویا شدیم:

 

مواجهه بازار سرمایه با بازی های ارزی

سیمین شایقیان/کارشناس بازار سرمایه

در ماه‌های گذشته نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و این موضوع سبب شد معاملات بورس و فرابورس رونق گیرد. بسیاری از شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند محصولات‌شان را صادر می‌کنند. این شرکت‌ها عمدتا جزو صنایع فلزات اساسی، نفتی و محصولات شیمیایی هستندکه به واسطه افزایش نرخ ارز درآمد اسمیشان نسبت به گذشته افزایش یافته است.

موضوع دیگر محاسبات سر انگشتی ارزش جایگزینی ست. زمانی که دلار نرخ های حدود 6-7 هزار تومان را لمس کرده بود، اکثریت قریب به اتفاق فعالان با تردید آمیخته با شوق، صحبت از رشد 30-40 درصدی شاخص می کردند. لیکن هرچه شدت رشد روزانه شاخص بیشتر میشد جسارت ابراز اعداد بالاتر نیز بیشتر بود. بنابراین شرایط را برای بیش واکنشی بازار و جلوزنی قیمت ها از محتوای بنیادی سهام و متغیر های محدود کننده ی کلان، مهیا بود و سبب شد شاخص کل، بارها کانال‌شکنی کند و رخداد های بنیادی منجر به افزایش ارزش را به نوعی پیشخور نماید.

در این مدت برخی از قیمت سهم‌ها توانستند تا چندین برابر قیمتِ ابتدای سال افزایش قیمت پیدا کنند و بازده بسیار زیادی را به سهامداران بدهند. طی همان دوره نیز، بسیاری اعتقاد داشتند که اگر چه رشد دلچسبی را تجربه میکنیم، لیکن این رشد تند و تیز بازار، رکود و شرایط فرسایشی طولانی مدت تری نیز به دنبال خواهد داشت. بازار حساسی که به سادگی تحلیل های خود را نادیده میگیرد و نسبت به اخباری که پیش ازین حتی در ارزشگذاری ها  و در نتیجه قیمت های معاملاتی منعکس شده نیز واکنش نشان می دهد.

در پی ماه‌های گذشته با تبلیغاتی که برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه صورت گرفت، تعدادی از مردم عادی نیز اقدام به گرفتن کد بورسی کرده و سهام خریداری کردند، اما طی چند هفته ی اخیر، به موازات محقق شدن تحریم های وعده داده شده، سرمایه‌ گذاران ریسک گریز با فروش سهم های خود از بازار خارج شدند. لذا کفه عرضه نسبت به تقاضا سنگین تر شد و قیمت‌ها به یکباره سقوط کرد. اینها فعالان جدیدی هستند که از تاثیر گذاری اخبار فعلی در دل قیمت های کنونی سهام که اصلاح قیمتی مناسبی نیز داشته اند بی اطلاعند.

به هر حال صرفا لازم به یادآوریست، که احتمال کاهش فروش شرکت‌ها با اعمال دور جدید تحریم‌ها، دور از ذهن نیست اما اثر این عامل پیش از این در قیمت سهام منعکس شده و وزن‌دهی مجدد به این عامل، هیجان منفی کاذبی به معاملات تزریق می‌کند. به عبارت دیگر، با در نظر گرفتن ریسک‌ های سیاسی، نسبت P/ E کمتر (حدود 3.5 تا 4.5 واحد) برای سهامی که از پشتوانه‌های بنیادی برخوردارند، یک محاسبه ی معقول و منطقیست.

 

فوبیای ضرر در بازار سرمایه

محمود خسروی، کارشناس بازار سرمایه

موتور اصلی رشد بورس در ماه‌های اخیر تعدیل ارزش سهام با افزایش نرخ دلار بوده است. در این خصوص انتظار برای جهش سودآوری شرکت‌های کالایی و صادرات‌محور باعث شده که سهام در مسیر صعودی قرار گیرد.شاخص کل بورس تهران در ماه های اخیر به مدد رشد چند برابری دلار تقربیا دو برابر شده است. این رشد شتابان از زمستان سال قبل شروع و در ماه شهریور و مهر که قیمت دلار تا مرز 20 هزار تومان پیش رفت به اوج خود رسید که شاخص در مرز 195000 واحد متوقف شد.

معمولاً اتفاقاتی که در اقتصاد کلان می افتد با تأخیر بر روی گزارشات شرکت ها مشخص می شود و این افزایش قیمت دلار طی چند ماه آینده تأثیر خود را بر روی گزارشات شرکت ها نشان می دهد. افت و خیز و نوسان جزو ذات اصلی بازار است رشد بازار سرمایه در بسیاری از نمادها رشد بی دلیلی نیست و هر چقدر رشد در بازار سرمایه بنیادی باشد صعود در این بازار محکم و بدون ریزش خواهد بود.

 شاید مهم‌ترین عامل اثرگذار بر اقتصاد کشور در نیمه دوم سال را باید مواجهه با تحریم‌های آمریکا در نیمه پاییز عنوان کرد. قطعا نوسانات بازار ارز مطابق با نیمه نخست سال توجه عموم جامعه و همچنین معامله‌گران سهام را به خود جلب می‌کند.تحریم‌ها هم از لحاظ روانی و همچنین واقعی بر اقتصاد کشور اثرگذار بود‌ه‌اند. از نظر روانی شاید یکی از عوامل اصلی تلاطم ارزی کشور را بتوان کارشکنی آمریکا در قبال برجام و بازگشت تحریم‌ها بر اقتصاد کشور عنوان کرد. نگرانی از افت محسوس صادرات کشور چه در بخش نفت یا غیرنفتی در آینده (در نتیجه ضعف سمت عرضه ارز)، اثر خود را در تلاطم بازار ارز منعکس کرده است.

رونق بازار سرمایه در بلندمدت به رشد واقعی اقتصاد وابسته است و سهامداران حرفه‌ای بازار سهام  با بکارگیری استراتژی های بلند مدت به روند معاملات خود ادامه می‌دهند. اظهارنظر درخصوص رویه قیمت سهام در آینده پس از رشدهای پرشتاب ماه‌های اخیر دشوار به نظر می‌رسد.

وضعیت مبهم سیاسی و اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور پیش‌بینی از آینده را دشوار ساخته است. در این میان باید تحلیل دقیق‌تری بر اساس صنایع و حتی نمادهای مختلف داشت تا بتوان درخصوص آینده قیمتی سهام صحبت کرد.در هر صورت در حال حاضر سرمایه‌گذاران با توجه به مولفه‌های ریسک‌ساز سیاسی با اندکی احتیاط نقدینگی خود را در بازارسهام به گردش درمی‌آورند و بسیاری نیز دست از فعالیت در این بازارها کشیده‌اند تا ثبات بیشتری در وضعیت برجام ایجاد شود و بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازند.

 

خوف و رجای سهامداران و تصمیم گیری های آنی

الهه ظفری، کارشناس بازار سرمایه

براساس اتفاقاتی که در ماه های اخیر برای بورس افتاده است آنچه مشخص است، به واسطه ی جریان نقدینگی بوجود آمده در بازار شاهد رشد قیمت سهام بوده ایم. یعنی بیشتر از هرچیز جریان پول، باعث بالا رفتن قیمت سهام شرکت ها در بازار بوده است؛که این موضوع هم شامل سهام بنیادی و هم سهامی بوده است که شاید از لحاظ شاخص های بنیادی دلیلی برای رشد قیمت آن وجود نداشته است.

در ماه های تیر و مرداد سال جاری شاهد وضعیتی بوده ایم که سهام شرکت ها با هر نوع وضعیت عملیاتی به واسطه ی تشکیل صف خرید، مناسب سرمایه گذاری قلمداد می شدند که این بیانگر رفتار هیجانی و بدور از تحلیل بازیگران بورس بوده است و تایید این موضوع نیز جهش های ناگهانی قیمت سهام در بازار پایه و برای شرکت هایی بوده است که سالهای زیادی است زیان ده هستند.

عموما در این شرایط سهامداران با استدلال عقب نماندن از بازدهی های چشم گیر برخی از سهام دست به معامله می زنند بدون آنکه توجهی به وضعیت واقعی قیمت ها داشته باشند و نکته قابل توجه در این خصوص این است که در صورتی که در گزارشات شرکت ها انتظارات وعده داده شده عملی نشود همان هیجان خرید تبدیل به هیجان فروش شده و این بار تر و خشک را باهم می سوزاند.

یعنی سهام شرکتهایی که از نظر بنیادی نیز توجیه برای خرید و سرمایه گذاری دارند به واسطه ی جوی که بوجود می آید بی ارزش و موهوم تلقی می شوند و یا ترس از تکرار تجربه ی زیان باعث فروش سهامی می شود که سودآور است اما سهامداران عطایش را به لقایش ترجیح داده و چشم بسته اقدام به فروش می کنند.

دقیقا در این موقعیت تحلیل جایگاه خود را بیش از پیش در بازار از دست داده وهیجان حرف اول را میزند. عموما در هنگام رشد قیمت ها ویژگی های مثبت و گاه غیر واقعی سهام بزرگ نمایی می شود برای مثال از اجرای پروژه هایی که سالها جای بحث برای شرکت ها بوده است سخن به میان می آید و یا فروش املاک یا قراردادهای جدیدو... از این دست اخبار نیروی محرکه بالا رفتن قیمت سهام می شود و در زمان ریزش بازار نیز افزایش نرخ های جهانی که به طور قطع در بازارهای جهانی نیز قابل مشاهده هستند یا افزایش فروشی که در گزارش ها شاهد آن هستیم هم نمی توانند جلوی ریزش قیمت ها را بگیرند.

لذا شاید مهم ترین علت رفتارهای نوسانی شدید بازار به خصوص آنچه اخیرا شاهد آن بودیم فقر تحلیل در بازار است. هرچند عوامل بسیاری را می تواند در این بین دخیل دانست اما جریان های نقدینگی ناگهانی با سواستفاده از این عدم بینش کافی دربورس همیشه با جهت دهی های خاص خود به طور تاریخی چنین شرایطی را برای بازارها رقم زده اند. جای تاسف دارد که اذعان کنیم چه رشد و چه ریزش بازار طی چند ماه گذشته هیچ کدام تحت تاثیر تحلیل و بنیاد اتفاق نیافتاده است.

غیرقابل انکار است که محرک اصلی ورود نقدینگی به بورس و مهمترین عامل رشد بورس به خصوص در ماه های اخیر روند صعودی نرخ دلار بوده است. اما نرخ دلاری که از کل 6ماه ابتدای سال حداقل 4 ماه در حصر قوانین نرخ تسعیر ارز گرفتار بوده و تنها دوماه به طور واقعی در صورت های مالی شرکت ها نمود پیدا کرده بود.

آنچه در نیمه نخست امسال شاهد آن بودیم به دلیل افزایش نرخ دلار بوده و این که شرکت های صادرات محور از افزایش نرخ دلار بیشتر منتفع خواهند شد؛ ضمن این که شرکتهایی که نه فروش صادراتی و نه واردات مواد اولیه خارجی دارند طبیعتا تنها از اثرات تورمی این قضیه منتفع می شوند و شرکت هایی که مواد اولیه وارداتی و پروژهایی به وام های ارزی و... دارند ریسکشان افزایش خواهد یافت و مواردی از این دست عواملی بودند که انتظار می رفت بازار آنها را درک کند و به طبع آن واکنش نشان دهد که متاسفانه این گونه نبوده است.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

پول نداریم؛ فعلا امتیازی در کار نیست!

سومین عرضه نفت خام سنگین در بورس انجام شد

بانک ها باید افزایش سرمایه بدهند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز سه‌شنبه

آشفتگی بازار سیب‌زمینی و سکوت مسئولان؛ قیمت 8000 تومان!

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

سلام بالاخره به نقطه افتتاح رسید

اعداد و ارقام تکان دهنده در اقتصاد ایران

صادرات 8.4 میلیارد دلاری در دو ماه/تراز تجاری مثبت 1.6 میلیارد شد

مصرف برق کشور به مرز هشدار رسید

توقف ارائه خدمات بانکی به کارت‌های ملی قدیمی

بورس از فرابورس عقب ماند

آغاز ثبت نام تسهیلات ساخت در بافت های فرسوده

برخی واحدهای صنفی سیل‌زده از مالیات معاف شدند

کنترل قیمت مسکن با افزایش عرضه

تغییرات نرخ محصولات کشاورزی در سال 97/ افزایش 7 درصدی نرخ دستمزد

اختلال 60 هزار میلیاردی!

خروج دارو و کالاهای اساسی از مرز آستارا صحت ندارد

تحلیل وزیر نفت درباره قیمت نفت در بازار جهانی

‌وزارت بهداشت 20 هزار نیروی جدید استخدام می‌کند

زمینه رشد اقتصادی در اقیانوس آرام کسب‌وکارهای دیجیتال

گام های جدی تر برای مبادله ریال و روبل

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد شد

افزایش نقدینگی و تورم، دلیل اصلی گرانی خودرو است

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

ارایه بیمه وکالت با همکاری وکلای سراسر کشور

اهداف قانون گذار در افزایش حقوق ها محقق نشده است

حق بیمه نفتکش ها در منطقه خلیج فارس10 درصد رشد کرد

پذیره نویسی 4000 میلیارد ریالی اوراق مرابحه سایپا در بورس تهران

ماجرای اختلاف چند میلیارد دلاری در یک محاسبه!

تقدیر مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از شرکت پتروشیمی بندرامام

برگزاری اولین دورۀ کارگاه آموزشی ممیزی سیستم‌های ارزیابی انطباق

افتتاح نمایندگی بیمه حکمت در استان خراسان رضوی

برگزاری همایش آشنایی با نحوه ورود به بازار سرمایه

افتتاح مرحله سوم پروژه‌ خیرین بانک صادرات

آینده پژوهشی ضرورت صنعت بانکداری است

تقدیر از خدمات بانک ملی در توسعه استان آذربایجان شرقی

آیین نامه اجرایی ماده پنج مکرر قانون چک بازنگری شد

معامله 16 هزار میلیارد ریالی انواع محصول در بورس کالا

بهره برداری تقاطع غیر همسطح شهید کجباف اهواز توسط شرکت سابیر

دلایل دیر کرد در ترخیص کالاها

قیمت سکه طرح جدید 25خرداد 98 به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید

بانک‌ها امسال اموال مازاد خود را بفروشند

دلالی سکه هم شغل رسمی شد!

رونمایی از برنامه جامع روابط‌عمومی‌های سیمان‌تامین شستا

31 خرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی مشاغل

روند کاهش قیمت خودرو ادامه دار است

تصمیم‌گیری درباره مسائل بازار متشکل در جلسه امروز همتی با صرافان

سه رکورد تولید، تدوام تولید با ظرفیت حداکثری و فروش در پتروشیمی پارس شکسته شد

با رونمایی از طرح‌های جدید، تحول گسترده‌ ای در بیمه‌های زندگی ایجاد می شود