آخرین مطالب

الاکلنگ بازی شاخص در میدان تحریم ها بورس

الاکلنگ بازی شاخص در میدان تحریم ها

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-افت و خیز و نوسان جزو ذات اصلی بازار است رشد بازار سرمایه در بسیاری از نمادها رشد بی دلیلی نیست و هر چقدر رشد در بازار سرمایه بنیادی باشد صعود در این بازار محکم و بدون ریزش خواهد بود.

در روزهایی که کل اقتصاد کشور تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز و کشمکش های مربوط به تحریم ها بود، بازار سرمایه با شدت خاصی نسبت به جریانات اطراف خود واکنش نشان می داد و در مقطع خاصی حجم بالایی از نقدینگی به سمت این بازار سرازیر شد و در نهایت شاخص به قله های صعود دست یافت و پس از مدت زمان کوتاهی بازار تحت تاثیر جو روانی عقب نشست و نقدینگی رفته رفته از بازار پس گرفته شد و شاخص پله های رفته را بازگشت.

با توجه به شرایط پیش رو و مسائلی که اقتصاد کشور با آن ها دست در گریبان است، به سراغ کارشناسان بازار سرمایه رفته و چشم انداز آن ها در مورد آینده بازار سرمایه در مواجهه با تحریم ها و نوسانات نرخ ارز که تاثر گذار ترین ها بر روند معاملات بودند، جویا شدیم:

 

مواجهه بازار سرمایه با بازی های ارزی

سیمین شایقیان/کارشناس بازار سرمایه

در ماه‌های گذشته نرخ ارز روند صعودی به خود گرفت و این موضوع سبب شد معاملات بورس و فرابورس رونق گیرد. بسیاری از شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند محصولات‌شان را صادر می‌کنند. این شرکت‌ها عمدتا جزو صنایع فلزات اساسی، نفتی و محصولات شیمیایی هستندکه به واسطه افزایش نرخ ارز درآمد اسمیشان نسبت به گذشته افزایش یافته است.

موضوع دیگر محاسبات سر انگشتی ارزش جایگزینی ست. زمانی که دلار نرخ های حدود 6-7 هزار تومان را لمس کرده بود، اکثریت قریب به اتفاق فعالان با تردید آمیخته با شوق، صحبت از رشد 30-40 درصدی شاخص می کردند. لیکن هرچه شدت رشد روزانه شاخص بیشتر میشد جسارت ابراز اعداد بالاتر نیز بیشتر بود. بنابراین شرایط را برای بیش واکنشی بازار و جلوزنی قیمت ها از محتوای بنیادی سهام و متغیر های محدود کننده ی کلان، مهیا بود و سبب شد شاخص کل، بارها کانال‌شکنی کند و رخداد های بنیادی منجر به افزایش ارزش را به نوعی پیشخور نماید.

در این مدت برخی از قیمت سهم‌ها توانستند تا چندین برابر قیمتِ ابتدای سال افزایش قیمت پیدا کنند و بازده بسیار زیادی را به سهامداران بدهند. طی همان دوره نیز، بسیاری اعتقاد داشتند که اگر چه رشد دلچسبی را تجربه میکنیم، لیکن این رشد تند و تیز بازار، رکود و شرایط فرسایشی طولانی مدت تری نیز به دنبال خواهد داشت. بازار حساسی که به سادگی تحلیل های خود را نادیده میگیرد و نسبت به اخباری که پیش ازین حتی در ارزشگذاری ها  و در نتیجه قیمت های معاملاتی منعکس شده نیز واکنش نشان می دهد.

در پی ماه‌های گذشته با تبلیغاتی که برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه صورت گرفت، تعدادی از مردم عادی نیز اقدام به گرفتن کد بورسی کرده و سهام خریداری کردند، اما طی چند هفته ی اخیر، به موازات محقق شدن تحریم های وعده داده شده، سرمایه‌ گذاران ریسک گریز با فروش سهم های خود از بازار خارج شدند. لذا کفه عرضه نسبت به تقاضا سنگین تر شد و قیمت‌ها به یکباره سقوط کرد. اینها فعالان جدیدی هستند که از تاثیر گذاری اخبار فعلی در دل قیمت های کنونی سهام که اصلاح قیمتی مناسبی نیز داشته اند بی اطلاعند.

به هر حال صرفا لازم به یادآوریست، که احتمال کاهش فروش شرکت‌ها با اعمال دور جدید تحریم‌ها، دور از ذهن نیست اما اثر این عامل پیش از این در قیمت سهام منعکس شده و وزن‌دهی مجدد به این عامل، هیجان منفی کاذبی به معاملات تزریق می‌کند. به عبارت دیگر، با در نظر گرفتن ریسک‌ های سیاسی، نسبت P/ E کمتر (حدود 3.5 تا 4.5 واحد) برای سهامی که از پشتوانه‌های بنیادی برخوردارند، یک محاسبه ی معقول و منطقیست.

 

فوبیای ضرر در بازار سرمایه

محمود خسروی، کارشناس بازار سرمایه

موتور اصلی رشد بورس در ماه‌های اخیر تعدیل ارزش سهام با افزایش نرخ دلار بوده است. در این خصوص انتظار برای جهش سودآوری شرکت‌های کالایی و صادرات‌محور باعث شده که سهام در مسیر صعودی قرار گیرد.شاخص کل بورس تهران در ماه های اخیر به مدد رشد چند برابری دلار تقربیا دو برابر شده است. این رشد شتابان از زمستان سال قبل شروع و در ماه شهریور و مهر که قیمت دلار تا مرز 20 هزار تومان پیش رفت به اوج خود رسید که شاخص در مرز 195000 واحد متوقف شد.

معمولاً اتفاقاتی که در اقتصاد کلان می افتد با تأخیر بر روی گزارشات شرکت ها مشخص می شود و این افزایش قیمت دلار طی چند ماه آینده تأثیر خود را بر روی گزارشات شرکت ها نشان می دهد. افت و خیز و نوسان جزو ذات اصلی بازار است رشد بازار سرمایه در بسیاری از نمادها رشد بی دلیلی نیست و هر چقدر رشد در بازار سرمایه بنیادی باشد صعود در این بازار محکم و بدون ریزش خواهد بود.

 شاید مهم‌ترین عامل اثرگذار بر اقتصاد کشور در نیمه دوم سال را باید مواجهه با تحریم‌های آمریکا در نیمه پاییز عنوان کرد. قطعا نوسانات بازار ارز مطابق با نیمه نخست سال توجه عموم جامعه و همچنین معامله‌گران سهام را به خود جلب می‌کند.تحریم‌ها هم از لحاظ روانی و همچنین واقعی بر اقتصاد کشور اثرگذار بود‌ه‌اند. از نظر روانی شاید یکی از عوامل اصلی تلاطم ارزی کشور را بتوان کارشکنی آمریکا در قبال برجام و بازگشت تحریم‌ها بر اقتصاد کشور عنوان کرد. نگرانی از افت محسوس صادرات کشور چه در بخش نفت یا غیرنفتی در آینده (در نتیجه ضعف سمت عرضه ارز)، اثر خود را در تلاطم بازار ارز منعکس کرده است.

رونق بازار سرمایه در بلندمدت به رشد واقعی اقتصاد وابسته است و سهامداران حرفه‌ای بازار سهام  با بکارگیری استراتژی های بلند مدت به روند معاملات خود ادامه می‌دهند. اظهارنظر درخصوص رویه قیمت سهام در آینده پس از رشدهای پرشتاب ماه‌های اخیر دشوار به نظر می‌رسد.

وضعیت مبهم سیاسی و اثر تحریم‌ها بر اقتصاد کشور پیش‌بینی از آینده را دشوار ساخته است. در این میان باید تحلیل دقیق‌تری بر اساس صنایع و حتی نمادهای مختلف داشت تا بتوان درخصوص آینده قیمتی سهام صحبت کرد.در هر صورت در حال حاضر سرمایه‌گذاران با توجه به مولفه‌های ریسک‌ساز سیاسی با اندکی احتیاط نقدینگی خود را در بازارسهام به گردش درمی‌آورند و بسیاری نیز دست از فعالیت در این بازارها کشیده‌اند تا ثبات بیشتری در وضعیت برجام ایجاد شود و بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به سرمایه گذاری در بازار بورس بپردازند.

 

خوف و رجای سهامداران و تصمیم گیری های آنی

الهه ظفری، کارشناس بازار سرمایه

براساس اتفاقاتی که در ماه های اخیر برای بورس افتاده است آنچه مشخص است، به واسطه ی جریان نقدینگی بوجود آمده در بازار شاهد رشد قیمت سهام بوده ایم. یعنی بیشتر از هرچیز جریان پول، باعث بالا رفتن قیمت سهام شرکت ها در بازار بوده است؛که این موضوع هم شامل سهام بنیادی و هم سهامی بوده است که شاید از لحاظ شاخص های بنیادی دلیلی برای رشد قیمت آن وجود نداشته است.

در ماه های تیر و مرداد سال جاری شاهد وضعیتی بوده ایم که سهام شرکت ها با هر نوع وضعیت عملیاتی به واسطه ی تشکیل صف خرید، مناسب سرمایه گذاری قلمداد می شدند که این بیانگر رفتار هیجانی و بدور از تحلیل بازیگران بورس بوده است و تایید این موضوع نیز جهش های ناگهانی قیمت سهام در بازار پایه و برای شرکت هایی بوده است که سالهای زیادی است زیان ده هستند.

عموما در این شرایط سهامداران با استدلال عقب نماندن از بازدهی های چشم گیر برخی از سهام دست به معامله می زنند بدون آنکه توجهی به وضعیت واقعی قیمت ها داشته باشند و نکته قابل توجه در این خصوص این است که در صورتی که در گزارشات شرکت ها انتظارات وعده داده شده عملی نشود همان هیجان خرید تبدیل به هیجان فروش شده و این بار تر و خشک را باهم می سوزاند.

یعنی سهام شرکتهایی که از نظر بنیادی نیز توجیه برای خرید و سرمایه گذاری دارند به واسطه ی جوی که بوجود می آید بی ارزش و موهوم تلقی می شوند و یا ترس از تکرار تجربه ی زیان باعث فروش سهامی می شود که سودآور است اما سهامداران عطایش را به لقایش ترجیح داده و چشم بسته اقدام به فروش می کنند.

دقیقا در این موقعیت تحلیل جایگاه خود را بیش از پیش در بازار از دست داده وهیجان حرف اول را میزند. عموما در هنگام رشد قیمت ها ویژگی های مثبت و گاه غیر واقعی سهام بزرگ نمایی می شود برای مثال از اجرای پروژه هایی که سالها جای بحث برای شرکت ها بوده است سخن به میان می آید و یا فروش املاک یا قراردادهای جدیدو... از این دست اخبار نیروی محرکه بالا رفتن قیمت سهام می شود و در زمان ریزش بازار نیز افزایش نرخ های جهانی که به طور قطع در بازارهای جهانی نیز قابل مشاهده هستند یا افزایش فروشی که در گزارش ها شاهد آن هستیم هم نمی توانند جلوی ریزش قیمت ها را بگیرند.

لذا شاید مهم ترین علت رفتارهای نوسانی شدید بازار به خصوص آنچه اخیرا شاهد آن بودیم فقر تحلیل در بازار است. هرچند عوامل بسیاری را می تواند در این بین دخیل دانست اما جریان های نقدینگی ناگهانی با سواستفاده از این عدم بینش کافی دربورس همیشه با جهت دهی های خاص خود به طور تاریخی چنین شرایطی را برای بازارها رقم زده اند. جای تاسف دارد که اذعان کنیم چه رشد و چه ریزش بازار طی چند ماه گذشته هیچ کدام تحت تاثیر تحلیل و بنیاد اتفاق نیافتاده است.

غیرقابل انکار است که محرک اصلی ورود نقدینگی به بورس و مهمترین عامل رشد بورس به خصوص در ماه های اخیر روند صعودی نرخ دلار بوده است. اما نرخ دلاری که از کل 6ماه ابتدای سال حداقل 4 ماه در حصر قوانین نرخ تسعیر ارز گرفتار بوده و تنها دوماه به طور واقعی در صورت های مالی شرکت ها نمود پیدا کرده بود.

آنچه در نیمه نخست امسال شاهد آن بودیم به دلیل افزایش نرخ دلار بوده و این که شرکت های صادرات محور از افزایش نرخ دلار بیشتر منتفع خواهند شد؛ ضمن این که شرکتهایی که نه فروش صادراتی و نه واردات مواد اولیه خارجی دارند طبیعتا تنها از اثرات تورمی این قضیه منتفع می شوند و شرکت هایی که مواد اولیه وارداتی و پروژهایی به وام های ارزی و... دارند ریسکشان افزایش خواهد یافت و مواردی از این دست عواملی بودند که انتظار می رفت بازار آنها را درک کند و به طبع آن واکنش نشان دهد که متاسفانه این گونه نبوده است.

منبع: شماره 13 مجله اخبار مالی

 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تراکنش های بانک ملی امروز از 64 میلیون گذشت

تامین اعتبار تولید 974 دستگاه لکوموتیو و واگن قطار

آخرین مرحله تسویه اوراق بهادار اسلامی سال 97

اقتصاد سالم زیر چتر ابزارهای مالی اسلامی بازار سرمایه

تعادل بازار ارز با تدابیر بانک مرکزی

همراهی کانون کارگزاران با اقدامات ارکان بازار سرمایه

اعلام جزییات بسته تسهیل واردات مواد اولیه

انتشار اوراق سلف موازی استاندارد برق

پرداخت سود سهام عدالت کارمندان و بازنشستگان به سال آینده موکول شد

اعلام آمادگی نظام بانکی برای کمک به ساخت و تجهیز مدارس

عوارض 4 آزادراه الکترونیکی شد

افزایش حداقل مبلغ صدور کارت هدیه

بارگذاری پول نو در دستگاه‌های خودپرداز آغاز شد

نگاهی به عملکرد دو ساله نظام بانکی در واگذاری اموال مازاد

گزارش بانک مرکزی از روند ادغام بانک‌های نیروهای مسلح

معافیت بیمه‌ای کارفرمایانی که زنان سرپرست خانوار را جذب کنند

نقطه تلاقی تکنولوژی و بانکداری در بانک ملی

اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی اعطا شد

آخرین عرضه امسال نفت‌خام در بورس انرژی؛ 27 اسفند

بیمه تجارت نو مجوز سازمان بنادر را دریافت کرد

امکان شارژ کارت هدیه بانک ایران زمین

سهام بیمه معلم 270 تومان قیمت خورد

عضو جدید شورای عالی بورس منصوب شد

انتشار 1000 میلیاردتومان اوراق تامین مالی پروژه های پتروشیمی کشور

بخشنامه بانک مرکزی درباره استفاده نابینایان از خدمات بانکی

بدهی 165 هزار میلیارد تومانی بانک های خصوصی به بانک مرکزی

بلیت قطار گران نمی‌شود

ثبت ساز وکار ایرانی متناسب با اینستکس؛ بزودی

بانک ملی بیش از یک پنجم کارت های بانکی را در اختیار دارد

صادرات غیرنفتی ایران به 40 میلیارد دلار رسید

چابکسازی شبکه بانکی با واگذاری اموال مازاد بانک‌ها

فروش 70 درصد سهام بانک پارسیان در یک شرکت تابعه

وضعیت پرداختی‌ها و مطالبات سپرده‌گذاران 2 مؤسسه غیرمجاز

هر سهم" تنوین" 220 تومان کشف قیمت شد

تهاتر 30 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به بانک‌ها

صندوق فین تک با سرمایه اولیه 10 میلیون دلار تاسیس شد

حذف حداکثری کاغذ در بانک ملی

ثبت کدرهگیری چک‌های برگشتی به سرعت اجرایی خواهد شد

اعتبار پرداخت اصل و سود انواع اوراق بهادار تامین شد

بیمه معلم در آستانه عرضه سهام، معارفه شد

اقلام اساسی مشمول طرح کنترل قیمت اعلام شد

سقف کارت به کارت در اپلیکیشن‌های موبایلی یک میلیون تومان شد

بانک ایران زمین پیشرو در تحول دیجیتالی

افزایش 30 درصدی سرمایه ایران کیش درمجمع تصویب شد

پرداخت آنلاین عوارض آزادراه‌ها با اپلیکیشن "کیپاد"

کمک معاملات آپشن زعفران بورس کالا به تولیدکنندگان

ارز 4200 تومانی به نتیجه نرسید

عرضه اولیه 5 درصدی سهام بیمه معلم در فرابورس

فاینکس 2019 ؛ اولین گردهمایی ویژه اقتصادی سال 98

ابزارها، کلید کنترل ریسک سرمایه گذاری