آخرین مطالب

صادرات 1 میلیون و 225 هزار بشکه‌ نفت ایران در ماه‌های اخیر نفت و انرژی

صادرات 1 میلیون و 225 هزار بشکه‌ نفت ایران در ماه‌های اخیر

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-با توجه به آمارهای سازمان برنامه و بودجه، صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان بخاطر اجرایی شدن تحریم های آمریکا، کاهش چشمگیری یافته و به حدود 1 میلیون و 225 هزار بشکه در روز رسیده است.

یکی از مهمترین سوالاتی که درباره لایحه بودجه سال 98 مطرح است، میزان واقعی بودن رقم درنظر گرفته شده برای صادرات نفت با توجه به اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا است.

همانطور که تاکنون مسئولان سازمان برنامه و بودجه بارها اعلام کرده اند، لایحه بودجه سال آینده بر مبنای صادرات نفت روزانه 1.5 میلیون بشکه (به تفکیک 1 میلیون و 374 هزار بشکه در روز نفت خام و 126 هزار بشکه در روز میعانات گازی) تنظیم شده است. بر همین اساس 142 هزار میلیارد تومان از منابع عمومی دولت در سال 98 قرار است از محل درآمدهای نفتی تامین شود.

بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مانند مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارند رقم درنظر گرفته شده برای میزان صادرات نفت ایران در لایحه بودجه سال 98 بسیار خوش بینانه است و این رقم در سال آینده احتمالا حدود 1 تا 1.2 میلیون بشکه در روز خواهد بود.

 

آمارهای رسمی درباره میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در سال 97

یکی از بهترین روش ها برای بررسی این موضوع که رقم پیش بینی شده توسط سازمان برنامه و بودجه برای میزان صادرات نفت در سال 98، رقم منطقی است یا خوش بینانه، بررسی میزان صادرات نفت ایران در ماه های اخیر است.

معمولا آمارهای مربوط به میزان صادرات نفت کشورمان توسط وزارت نفت به عنوان مسئول فروش نفت ایران و سازمان برنامه و بودجه به عنوان مسئول توزیع درآمدهای نفتی اعلام می شود. در ماه های اخیر و همزمان با خروج آمریکا از برجام و اجرایی شدن تحریم های نفتی این کشور علیه ایران، مدیران ارشد وزارت نفت درباره میزان صادرات نفت کشورمان روزه سکوت اختیار کرده اند و از ارائه هر گونه اطلاعاتی درباره این موضوع خودداری می کنند.

با این وجود، سازمان برنامه و بودجه در سال 98 بارها آمارهایی درباره میزان صادرات نفت کشورمان اعلام کرده است که می توان با استفاده از آمارهای مذکور، میزان صادرات نفت ایران در ماه های مهر و آبان یعنی همزمان با اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا را تخمین زد.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری در تاریخ 22 خردادماه با اشاره به اینکه میانگین قیمت فروش نفت 65 دلار برای هر بشکه است گفت: در دو ماه گذشته بیش از 2 میلیون و 600 هزار بشکه در روز نفت خام و میعانات گازی صادر کرده‌ایم. همچنین رئیس سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه با خبرگزاری خانه ملت در تاریخ 5 تیرماه گفت: «برای 3 ماه گذشته فروش روزانه دو میلیون و 410 هزار بشکه نفت پیش‌بینی شده بود که خوشبختانه حدود دو میلیون و 800 هزار بشکه نفت به فروش رفت و پیش‌بینی قیمت  55 دلاری برای هر بشکه نفت صورت گرفته بود اما هر بشکه نفت تا حدود 65 دلار فروخته شد».

به علاوه، نوبخت در نهمین جلسه ستاد تهیه و تدوین لایحه بودجه سال 1398 کل کشور در تاریخ 24 مهرماه، با اشاره به گزارش وزارت نفت در هفته گذشته اظهار کرد: این گزارش حاکی از آن است که ما توانسته‌ایم، دو میلیون و 313 هزار بشکه نفت با قیمت متوسط هر بشکه 70 دلار و 76 سنت صادر کنیم در حالی که در قانون بودجه سال 1397 این رقم را حدود 55 دلار پیش‌بینی کرده بودیم.

این اظهارات رئیس سازمان برنامه و بودجه نشان می دهد که میزان صادرات نفت (نفت خام و میعانات گازی) ایران در نیمه نخست امسال حدود 2 میلیون و 313 هزار بشکه در روز بوده است.

همچنین در گزارش سازمان برنامه و بودجه درباره عملکرد منابع و مصارف عمومی دولت در هشت ماهه 97 آمده است: «میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در هشت ماهه اول سال به طور میانگین 2041 هزار بشکه در روز بوده که 369 هزار بشکه در روز کمتر از مبنای بودجه مصوب 1397 است. میانگین قیمت صادراتی هر بشکه نفت نیز 71.53 دلار بوده است که 16.53 دلار بیشتر از مبنای رقم مصوب است».

براساس گزارش فوق هم میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی در هشت ماهه اول سال به طور میانگین 2 میلیون و 41 هزار بشکه در روز بوده است.

با مقایسه دو آمار فوق مشخص می شود «مجموع» صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان امسال، 2 میلیون و 450 هزار بشکه در روز بوده است. در نتیجه، متوسط صادرات نفت خام و میعانات گازی کشورمان در ماه های مهر و آبان حدود 1 میلیون و 225 هزار بشکه در روز بوده است.

گفتنی است نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در جمع نمایندگان معلولان در تاریخ 12 آذرماه، کاهش میزان صادرات نفت ایران به یک میلیون بشکه در روز را تایید کرد.

براساس آمارهای سازمان برنامه و بودجه، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال 96، 2 میلیون و 547 هزار بشکه در روز بوده است. به عبارت دیگر، میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه های مهر و آبان امسال در مقایسه با سال گذشته حدود 52 درصد کاهش یافته است.

کاهش چشمگیر صادرات نفت ایران در ماه های اخیر در حالی رخ داده است که راهکارهای مقابله با تحریم های نفتی آمریکا مانند عرضه نفت در بورس و همچنین تهاتر نفت با روسیه، به دلایل نامعلومی توسط وزارت نفت به صورت جدی دنبال نمی شود.

 

ضرورت جدی گرفتن احتمال عدم تحقق بخشی از درآمدهای نفتی در سال 98

با توجه به میزان متوسط صادرات نفت (نفت خام و میعانات گازی) ایران در ماه های مهر و آبان امسال و همانطور که بسیاری از کارشناسان و مراکز پژوهشی مطرح کرده بودند، رقم در نظر گرفته شده برای میزان صادرات نفت در سال آینده یعنی 1.5 میلیون بشکه در روز، رقم خوش بینانه ای محسوب می شود که به احتمال فراوان محقق نخواهد شد.

بر همین اساس، تنظیم لایحه بودجه سال آینده بر مبنای این رقم خوش بینانه اقدام منطقی محسوب نمی شود و انتظار می رود نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون تلفیق به این موضوع توجه خاصی داشته باشند و با کاهش درآمدهای نفتی و استفاده از سایر راهکارهای افزایش منابع بودجه که در گزارش اخیر مرکز پژوهش های مجلس به برخی از آنها اشاره شد، جلوی ایجاد کسری قابل توجه بودجه در سال 98 را بگیرند.

البته در صورتی که نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 98، وزارت نفت را ملزم به عرضه نفت در بورس به صورت منظم (هفتگی) و با حجم بالا (مثلا 10 تا 30 درصد حجم صادرات نفت) کند هم امکان افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در سال آینده با استفاده از ظرفیت بخش غیردولتی وجود دارد./فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سود سهام عدالت "فوت‌شدگان" چه می‌شود؟

تورم به 34.2 درصد رسید

160 پروژه برای دیجیتالی شدن در بانک ایران‌زمین

مسابقه اینستاگرامی بیمه سرمد با 5سکه تمام بهار آزادی به قید قرعه کشی

امضای قرارداد پروژه واحد شیرین‌سازی در مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا

تفاهم‌نامه‌ی همکاری میان بنیاد برکت و بانک پارسیان منعقد شد

مورد عجیب یک ساختمان مسکن مهر!

کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند؟

برخورد با افشای نادرست اطلاعات در بورس

برنامه‌ریزی برای برگزاری مجمع عمومی پتروشیمی پارس در اواخر خرداد

تحقق 340 میلیارد ریال سود از سوی بانک گردشگری

حمایت بانک قرض الحسنه مهر ایران از کسب و کارهای نوآورانه

نماد «زشریف» در تابلو معاملات بازار دوم نقش بست

عرضه 37 هزار تن مواد شیمیایی در نخستین روز خردادماه

نقش ویژه بازار سرمایه در تقویت تولید ملی

سد کرج در حال تخلیه است

با تفکیک حساب‌های بانکی خود جلوی سرقت آنلاین را بگیرید

فولادمبارکه تبلور رونق تولید و اقتصاد مقاومتی است

واشنگتن به زودی خط‌لوله گاز روسیه به اروپا را تحریم می‌کند

اتمام کارشناسی و ارزیابی خسارت بیمه میهن در مناطق سیل زده خوزستان

اطلاعیه تمدید مهلت خرید سهام بانک انصار

افزایش سقف برداشت از خودپرداز در تمامی بانک‌ها اجرایی شد

صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی، جهت تسهیل مبادلات اقتصادی در بانک‌پاسارگاد

مبادله 10750 میلیارد ریال اوراق بهادار در بورس تهران

عرضه 58 هزار تن مواد پلیمری و قیر

رکورد تولید در سه پتروشیمی هلدینگ خلیج فارس شکسته شد

برگزاری دوره آموزش اصول میزبانی و تشریفات در بیمه سرمد

طرح «حمایتی فرد حقیقی» طرحی فراخور انتظار مشتری

کلنگ زنی 4475 میلیارد تومان طرح زیرساختی و اشتغالزایی در منطقه آزاد ماکو

57 هزار تراکنش مالی توسط پایانه های فروشگاهی بانک صادرات انجام شد

تولید رمز یکبار مصرف با " رمزنت" بانک شهر

بازدید عضو هیات مدیره از شعبه مرکزی بانک ملی ایران

عزل و برخورد در انتظار دو شغله‌ها

مصوبات مجلس برای صنعت خودرو خوب است اگر اجرا شود!

برگزاری اولین مجمع الکترونیک سمات

اطلاعیه تمدید مهلت خرید سهام موسسه اعتباری کوثر با نماد و کوثر

بسیج فرهنگی زمینه ساز افزایش سطح رفاه در کشور است

انسداد حساب های بانکی به دستور مقام قضایی انجام می شود

عرضه اولیه 10 درصد از سهام"زشریف" در بازار دوم فرابورس

پرداخت چهار هزار فقره تسهیلات مضاربه بانک ملی

برگزاری قرعه کشی جشنواره قرض الحسنه پس انداز «اُمید آینده»

نظام یارانه ای شکست خورده است

ارجاع گزارش تحقیق و تفحص از شرکت ملی صنایع مس به قوه قضائیه

قیمت سکه، طلا و ارز در روز شنبه

نسخه جدید اپلیکیشن بیمه ملت منتشر شد

بازدید رییس کل بیمه مرکزی از شرکت فن آوری سنحاب

روابط عمومی بانک رفاه برگزیده ششمین جشنواره ستارگان روابط عمومی ایران

تأمین تسهیلات ازدواج ایثارگران از محل سپرده های قرض الحسنه مردمی نزد بانک ها

هشدار بانک ملی نسبت به کلاهبرداری افراد سودجو از اپلیکیشن 60

تکمیل زنجیره اعتماد، با استفاده از گشایش اعتبار اسنادی داخلی بانک پاسارگاد