آخرین مطالب

تاثیر حذف صفر ها از واحد پول ج.ا.ایران اقتصاد

تاثیر حذف صفر ها از واحد پول ج.ا.ایران

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- برداشتن 4 صفر از پول ملی یک تغییر شکلی است که آثار روانی خواهد داشت و دولت هم بیشتر در این جهت به اعتقاد من در حرکت است.

  محمود جامساز، کارشناس اقتصادی باره حذف چهار صفر از پول ملی گفت: حذف صفر در بسیاری از کشورهایی که دارای تورم بالا بودند انجام شده به طور مثال در زیمباوه و چند کشور دیگر چند صفر از جلوى اسکناس ها حذف شد. در ونزوئلا ‌ 16 صفر در سه مرحله از جلوی اسکنانس‌ها برداشته شده است ولی در حال حاضر تورم شش ماهه بر اساس آخرین آماری که از سوی.  IMF صندوق بین المللی پول ارائه شده نزدیک به یک میلیون درصد رسیده است بنابراین اگر هدف این باشد که با حذف صفر از میزان تورم کاسته شود، باید گفت که این یک خیال باطل و فکر معیوب است.

وی در ادامه افزود: به اعتقاد من در حال حاضر ما تورم بسیار بالایی نسبت به کشورهای دیگر داریم ولی هنوز زمان آن نرسیده که بخواهیم صفرها را از جلوی اسکانس‌هایمان برداریم، بلکه بایستی سعی کنیم منابعی که به دست می‌آوریم به طور بهینه بین بخش‌های واقعی اقتصاد، بخش‌های مولد ،به ویژه بخش خصوصی مولد تخصیص دهیم تا شاهد افزایش تولید، ایجاد اشتغال و درآمد و در نتیجه افزایش ارزش پول ملی باشیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: در شرایط فعلی در حقیقت یک صفر به طور عرفی از جلوی اسکناس‌های ما برداشته شده یعنی زمانیکه راجع به قیمت اجناس صحبت می شود به جای ریال از تومان استفاده می شود و برچسب مغازه ها هم به تومان است و عملا یک صفر حذف شده اما به طور رسمی در محاسبات به حساب می‌آید ضمن اینکه اگر قرار شود که چهار صفر حذف شود چون بسبب کاهش کمى یا عددى اسکناس اثر روانی ایجاد می‌کند هزینه ها سریع‌تر انجام میشود و این واقعا به نفع مردم نیست زیرا به همان میزان درآمدها افزایش پیدا نمی‌کند ضمن اینکه اصولا اگر قرار شود که از جلوی پول ملی صفرها حذف شود باید یک مطالعه دقیق صورت بگیردکه واقعا" کسر چند صفر مناسب تَر است. اگر بر اساس مصوبه بانک مرکزى ٤ صفر حذف شود بدین مفهوم است که١٠٠٠٠ ریال تبدیل به ١ ریال میشود حال فرض کنیم ١ ریال را ١ تومان بنامیم . در مورد اسکناسهاى ١٠٠٠، ٢٠٠٠و٥٠٠٠ ریالى چه باید کرد زیرا در حال حاضر اسکناس یا سکه ٥٠ تومانى عملا" از گردش خارج شده و ١٠٠ تومانى کوچکترین مقدار را داراست اما هنوز برخى از کالاها بهاى زیر ١٠٠٠٠ ریال یا ١٠٠٠ تومان دارند لذا اگر ٣ صفر از جلوى اسکناس هاى ١٠٠٠ ریالى حذف شود ، واحد پول میشود ١ تومان ، ٢٠٠٠ ریالى میشود ٢ تومان ٥٠٠٠ ریالى میشود ٥ تومان و١٠٠٠٠ ریالى میشود ١٠ تومان بنابراین کالاهایی که در حال حاضر کمتر از ١٠٠٠٠ ریال قیمّت دارند هم در کاهش ٣ صفر بهاى مشخص را همانند سایر اسکناس ها خواهند داشت

جامساز با اشاره به حذف یک سری از اسکناس ها از لیست پول ملی گفت: در حال حاضر همانطور که متذکر شدم تقریبا اسکناس 50 تومانی از گردش خارج شده ، اسکناس 100 تومانی هنوز در جریان هست 100 تومانی می شود 1000 ریال و اگر سه صفر این هزار ریال حذف شود بسیار مناسب‌تر از این است که از ده هزار ریال 4 صفر برداشته شود به هر حال یک مطالعه بسیاربسیارعلمی باید در این باره صورت گیرد.

وی تاکید کرد: حذف صفرها از پولی ملی هزینه‌های بسیاری اعم از هزینه تعویض اسکناس‌ها  و برنامه هاى کامپیوترها برای ادارات، بانکها ، شرکت‌های و بخش خصوصی را در بر می گیرد و باید در این شرایط هزینه فایده کرد و دید که واقعا  این موضوع صرفه اقتصادی دارد یا خیر؟

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه حذف 4 صفر از پول ملی راه حل مبارزه با تورم نیست، اظهار کرد: اگر قرار باشد که چند صفر از جلوی پول ملی برداشته شود با استمرار سیاست هاى کنونى، دولت مجبور است در سال های آتی نیز چند صفر دیگر حذف کند که این راه اصولی ومنطقی برای مبارزه با تورم نیست و بایستی که برای مبارزه با تورم واقعا پول ملی تقویت و رشد اقتصادی افزایش یابد که این امر نیز  مستلزم ضرورت‌های پیشینی است که مهمترین آن تغییر ساختاری اقتصاد دولتی و تغییر و تحول نهادی که اقتصاد دولتی تبدیل به یک اقتصاد آزاد شود.

جامساز در این باره ادامه دارد: اقتصاد آزاد بستر دموکراسی را هم فراهم می‌کند و تنها راهی که بخواهیم تورم را کنترل کنیم تخصیص بهینه منابع و جلوگیری از رانت خواری و خشکاندن ریشه‌های فساد و اصلاح نظام بانکی، مخصوصا تغییر قانون بانکداری بدون ربا و مسئله جلوگیری کردن از کسر بودجه و استقراض از بانک مرکزی و جلوگیری کردن از افزایش پایه پولی که به هرحال ضریب فزاینده پولی هم در آن تاثیر می گذارد و نقدینگی ایجاد می کند.

 وی در خصوص لزوم نظارت بر خلق پول در کشور اظهار کرد:  سیستم بانکی ما یک نظارت بسیار اساسی توسط بانک مرکزی نیاز دارد که خلق پول بدون توجه به نیازهای کشور انجام نشود.

این کارشناس اقتصادی توضیح داد: درحال حاضر سیستم بانکی ما شش برابر بانک مرکزی پول خلق کرده و جالب است این حجم پول هم به سمت تولید نرفته و تولید ما روز به روز تضعیف شده و این تضعیف تولید باعث کاهش اشتغال، درآمد و پس انداز که مهمترین رکن سرمایه گذارى است میشود.

 جامساز خاطر نشان کرد: به اعتقاد من برداشتن 4 صفر از پول ملی یک تغییر شکلی است که آثار روانی خواهد داشت و دولت هم بیشتر در این جهت در حرکت است که بتواند آثار تورم را که به صورت واقعی در جامعه احساس می‌شود بدین وسیله کاهش دهد./اختصاصی اخبار پولی مالی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان

واگذاری 30 هزار میلیارد تومان سهم دولتی بابت رد دیون

بسته جدید ارزی اتحادیه اروپا رونمایی شد

آغاز نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران

تعقیب 30 مدیر در پرونده بانک سرمایه

هشدار به مردم در مورد شرکت‌های مدعی سهامداری در بورس‌های غربی

کفایت سرمایه ضامن سلامت نظام بانکی

واریز یارانه دی ماه، امشب

وزارت نفت می تواند اوراق اسلامی منتشر کند

بانک مرکزی نیازهای ارزی مردم را تامین می کند

وصول 100 هزار میلیارد تومان مالیات و عوارض در سال جاری

بانک های ایران به صنعت فین‌تک ورود کردند

ارائه بیمه‌نامه جامع مجتمع‌های مسکونی از سوی بیمه نوین

اراضی تجاری مشمول مالیات حق واگذاری شد

پرداخت 55 هزار میلیارد ریال تسهیلات مضاربه بانک ملّی ایران

ضرورت هوشنمد سازی اقتصاد کشور

سوءاستفاده 8 هزار میلیاردی مالیاتی از کارت‌های بازرگانی

بسته حمایتی مشمولین تامین اجتماعی تامین اعتبار شد

تدوین پیش‌نویس سند ملی ریسک مبارزه با پولشویی

توسعه خطوط مترو مشهد با حمایت بانک شهر

فروش ماهیانه نفت در بورس در سال 98

عرضه بلوکی 51 درصد سهام پرسپولیس و استقلال

سرمایه گذاری 20 درصدی فرابورس در بازار متشکل معاملات ارزی

تشکیل نهادهای مالی خارجی در مناطق آزاد

جلسه مجمع موسس بازار متشکل معاملات ارز برگزار شد

تأیید صلاحیت اعضای هیات‌مدیره بیمه آرمان

اعتبارات تسویه اسناد خزانه اسلامی تامین شد

قاچاق سالانه یک میلیون راس دام به کشورهای عربی

واردات خودروبدون انتقال ارزممنوع شد

بخش صنعت 102 هزار میلیارد ریال از بانک ملی وام گرفت

فروش لوازم آرایش 50 درصد کم شد

7میلیون و 65 هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

کسب درآمد بانک صادرات از کارمزد تراکنش‌های کوچک

تامین نیاز ارزی کشور با صادرات غیرنفتی