آخرین مطالب

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران تاکید کرد

جایگاه خاص بازار سرمایه در بودجه 98 بورس

جایگاه خاص بازار سرمایه در بودجه 98

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-در شرایط فعلی اقتصاد با توجه به تنگناهای مختلف و تنظیم بودجه به لحاظ انقباضی و بهره گیری از ‌اوراق تأمین مالی ابزار کارآمدی برای باز کردن فضای اقتصاد کشور به نفع بخش خصوصی واقعی خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران، تاکید بر بهره گیری از اوراق بهادار در تأمین مالی دولت و شرکت های دولتی را از نقاط قوت بودجه 98 ذکر کرد و با اشاره به امکان به کارگیری عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی در لایحه بودجه گفت: این سازوکار، ضمن ثبات بخشی به بازار می‌تواند نقطه شروعی برای حرکت مجدد اقتصاد از فاز رکود به رونق و کاهش بار تأمین مالی دولت باشد.

علی صحرائی اظهار داشت: بانک مرکزی با خرید و فروش مجموعه ای از اوراق بهادار و صکوک دولتی موجود در بازار مالی، امکان استفاده از  این ابزار مهم را در سیاست‌گذاری پولی خواهد داشت .

وی  لایحه بودجه آتی را "انقباضی" دانست و گفت: بررسی سرفصل‌های لایحه بودجه 1398 نشان می‌دهد که منابع و مخارج بودجه در سال آتی نسبت به قانون بودجه سال 1397 حدود 39 درصد افزایش یافته است. البته با بررسی جزئی‌تر لایحه بودجه 1398 مشاهده می‌شود که بودجه عمومی دولت نسبت به قانون بودجه سال 1397 تنها حدود 8 درصد افزایش یافته است که این افزایش اندک را می‌توان نوعی سیاست انقباضی دولت در نظر گرفت.

صحرائی با اشاره به نگاه دولت به بازار سرمایه در تامین مالی طرح ها و پروژه های آتی گفت: اصولاً در شرایط فعلی اقتصاد با توجه به تنگناهای مختلف و تنظیم بودجه به لحاظ انقباضی و بهره گیری از ‌اوراق تأمین مالی ابزار کارآمدی برای باز کردن فضای اقتصاد کشور به نفع بخش خصوصی واقعی خواهد بود و به ارتقای جایگاه بازار سرمایه نیز خواهد انجامید.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران توضیح داد: منابع حاصل از فروش و واگذاری انواع اوراق مالی و اسلامی با رشد بیش از 14 درصدی نسبت به قانون بودجه سال 1397 از بیش از 38 هزار میلیارد تومان به 44 هزار میلیارد تومان رسیده است. این امر حاکی از توسعه بازار سرمایه در بخش بازار بدهی دارد که در سال‌های اخیر کانون توجه دولتمردان برای تأمین مالی بخشی از مصارف بودجه قرار گرفته است. منابع حاصل از فروش اسناد خزانه نیز با رشدی حدود 37 درصد نسبت به بودجه 1397 به میزان 13 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده است. همچنین عرضه سایر اوراق مالی به میزان 29 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که بیانگر تنوع‌بخشی ابزارهای مالی در بازار بدهی است.

 

بودجه ریزی بر اساس عملکرد

 وی افزود: یکی دیگر از محاسن بودجه 98 بودجه ریزی بر اساس عملکرد است؛ دولت تاکید کرده است که دستگاه های اجرایی بودجه های خود را براساس قواعد بودجه ریزی بر عملکرد ارائه کنند و این اهتمام به انضباط مالی در بودجه قابل ستایش است.

صحرائی، پایداری بودجه در مقابل ریسک های بین المللی، تقویت انضباط  مالی، ساماندهی طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و اصلاح برخی رویه ها را از دیگر ویژگی های لایحه بودجه آینده دانست و ادامه داد: مدیریت کسری تراز عملیاتی از ملاحظاتی است که خوشبختانه در تدوین بودجه 98 به خوبی رعایت شده است .

وی افزود: البته کمیته ای متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی بر نحوه انتشار اوراق به منظور مدیریت انتشار اوراق مالی اسلامی در بازارهای پول و سرمایه کشور نظارت خواهند کرد.

این مقام مسوول در ادامه این گفت و گو اظهار داشت: تمرکز بر مشارکت عمومی- خصوصی و واگذاری اموال و دارایی های دولت از دیگر نقاط قوت بودجه است که اگر اجرایی شود، بسیاری از مشکلات تولید و اشتغال را برطرف خواهد کرد.

صحرائی سپس با اشاره به سهم 32 درصدی درآمدهای مالیاتی از بودجه عمومی سال 1398 گفت:  بررسی ها نشان می‌دهد درآمد مالیاتی سال آینده بیش از 150 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده که این رقم نیز در مقایسه با  سال جاری رشد بالایی نداشته است. مدیرعامل بورس تهران با اشاره به شفافیت مالی شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس ادامه داد: شرکت‌های بورسی به دلیل الزامات افشای سخت‌گیرانه، درآمدهای خود را در ادوار زمانی مشخص و با استانداردهای بالای مالی افشا می‌کنند و مالیات خود را بر همین مبنا پرداخت می‌کنند. بدین ترتیب مسوولان اقتصادی و به ویژه دست اندرکاران امور مالیاتی برای جلوگیری از بی انگیزه شدن شرکت‌ها برای ورود به بورس باید تمرکز بیشتری بر بررسی جریانات درآمدی شرکت هایی که خارج از بازار سرمایه فعالیت می‌کنند، داشته باشند.

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران خاطرنشان کرد: بسیاری از سیاست های گذشته بودجه مانند واگذاری طرح های عمرانی و اشتغال زایی، در بودجه 98 نیز وجود دارد ، لذا بودجه عمرانی برای سال آتی تغییر خاصی نکرده و در لایحه حدود 13 درصد از بودجه عمومی برای آن در نظر گرفته شده است .

وی در پایان با تاکید بر اینکه تحقق بودجه عمرانی هم مانند تخصیص آن مهم است، افزود: آنچه اهمیت دارد، پروژه های عمرانی نیمه تمام و نحوه واگذاری آن است و وزیر اقتصاد این موضوع را جزو اولویت های اصلی خود قرار داده است ؛ لذا امروز با توجه به شرایط بین المللی و تحریم ها به این واگذاری ها نیازمند هستیم./سنا


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سود هر سهم "وپاسار" افزایشی بود

انسجام بیمه گران زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت خواهد شد

مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مدیریت ایران برگزار شد

برنامه های بورس کالای ایران در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

ون بیشترین کاهش تولید خودرو را داشته است

مصوبات ویژه استانی برای پرداخت خسارات مددجویان کمیته امداد

برگزاری مراسم روز ارتش با مشارکت بیمه حکمت

حضور بیمه نوین در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

نفت وارداتی به خلیج آمریکا، به کمترین میزان چند دهه اخیر رسید

7 هزار و 107 میلیون ورقه بهادار در فرابورس دست به دست شد

حضور فعال و گسترده بیمه ایران در نمایشگاه فاینکس2019

رمز یکبار مصرف را از «بام» فعال کنید

دیدار رئیس کل بانک مرکزی با سفیر سوئیس

ضروت تسهیل روابط بانکی ایران و ترکیه

راه‌‌اندازی سامانه مدیریت تجربه مشتری (CEM) در بیمه کوثر

اعلام آمادگی 3شرکت برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا

تحقق تجارت یک میلیارد دلاری ایران و بنگلادش

جزئیات پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی

نقش اصلی نمایشگاه فاینکس،فرهنگ‌سازی بازارسرمایه است

افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه محسوب شود

حفظ منافع شهروندان، اولویت کاری بانک شهر است

لبخند بورس‌های آسیایی به رشد اقتصادی چین

دلار کمی عقب نشست

نرخ حق الوکاله بانک رفاه کارگران اعلام شد

افتتاح پروژه در حال احداث ساختمان مرکزی بیمه کوثر

عملکرد بی سابقه بانک در حوزه وصول مطالبات در سال 1397

ارائه خدمات ارزی به تعاون گران و فعالان اقتصادی

​بانک صادرات ایران امسال با «طراوت» به دنبال تحریک تقاضای کل است

مساله نوآوری در صنعت بیمه

17 میلیون تراکنش مالی موفق در اپلیکیشن بله ثبت شد

حضور بیمه معلم با میز خدمات آنلاین در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

بیمه سینا خسارت آسیب‌دیدگان سیل آق‌قلا را پرداخت کرد

عملکرد مطلوب بانک پارسیان در بهبود وضعیت مردم در مناطق محروم

برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی کار در ایران

بخشنامه جدید تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ابلاغ شد

عرضه یک میلیون بشکه میعانات گازی

تسهیلات بانک قرض الحسنه مهر ایران 70 درصد افزایش یافت

آیا خریداران مسکن حباب می‌خرند؟

باید قدر اعتماد مردم به صنعت بیمه را دانست

قدردانی رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از بانک صادرات

کسب رتبه یک توانگری شرکت بیمه "ما" از بیمه مرکزی ج.ا.ا

جوان‌‌گرایی کلید پیشرفت بیمه کوثر

6550 لیتر سوخت قاچاق کشف شد

برنامه جدید وزارت راه برای بازسازی پروژه‌های تخریب شده در سیل

تحقق رونق تولید با عرضه کامل کالاهای اساسی در بورس کالا

تجمیع خسارت در پوشش حوادث فاجعه آمیز

بازار دوم فرابورس ایران بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد

اهتمام شبکه بانکی برای رفع نیازهای ضروری و کمک به عادی سازی زندگی مردم

بانک‌ها در جنگ اقتصادی، مسئولیت سنگین و مهمی بردوش دارند

تخفیف اعیاد شعبانیه بیمه پاسارگاد