آخرین مطالب

مدیرعامل بورس انرژی ایران عنوان کرد:

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه بورس

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند.

 علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به اینکه این ادعا که محموله نفت خام در بورس با توصیه دولت خریداری شده،بی معنی است، گفت:در صورت حمایت از عرضه نفت در بورس انرژی و تداوم آن،امکان تحقق صادرات 1.5 میلیون بشکه ای نفت وجود دارد.

ی حسینی پیرامون امکان تسویه مطالبات پیمانکاران با نفت خام از سوی دولت گفت: دولت هر ساله بابت تسویه بدهی خود اقدام به انتشار اسناد خزانه اسلامی می‌کند. ممکن است دولت تصمیم بگیرد بدهی‌های خود را بجای اسناد خزانه با کالا تهاتر نماید. بنابراین تهاتر بدهی با نفت خام بابت تسویه بدهی‌ها امکان پذیر است.

 

امکان جای گزینی نفت با اسناد خزانه برای تسویه مطالبات

وی افزود: پیمانکارانی همچون مپنا و یا شرکت‌های راه سازی قادر به فروش نفت و صادرات آن به بازارهای جهانی نیستند، زیرا فروش نفت فعالیتی تخصصی است، بنابراین می‌توانند در نهایت نفت خام دریافتی را به شرکت‌های متعلق به شرکت ملی نفت نفت بدهند، تا برای آن‌ها بفروشد.

حسینی ادامه داد: در کمیسیون اقتصادی با حضور شرکت ملی نفت پیشنهاد شد نفت خام در سال 98 به طور منظم با حجم مشخصی در بورس انرژی عرضه شود تا خریداران بتوانند برنامه ریزی کنند. البته در مورد برق نیز همین پیشنهادها مطرح است.

وی در برابر این پرسش فارس که برای آزاد سازی قیمت برق تا کنون چه  اقدام‌هایی شده است گفت: حداقل در بخش مصرف کننده‌های بزرگ برق وقت آزاد سازی قیمت برق فرا رسیده است. به اندازه کافی تعیین تعرفه برق  و نرخ گذاری به صنعت برق آسیب زده و وقت آن رسیده که صنعت برق بتواند آینده تولید را تضیمین کند و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه تضمین شود. در عین حال صنعت برق باید قادر باشد از افت و خیزهای اقتصادی استفاده کند، بنابراین باید اجازه داد حداقل در بخش مصارف بزرگ از سازوکار بازار استفاده شود.

حسینی افزود:در بخش شبکه‌های توزیع که با خانوار سروکار دارند و یا به عبارتی مصرف کنندگان خرد موضوع آزاد سازی قیمت‌ها مقوله جداگانه ای است. شدت مصرف در بخش صنعتی و سهم آن‌ها در قیمت تمام شده برق به شدت پایین است. با نگاهی به بزرگ‌ترین مصرف کنندگان برق در بین شرکت‌های بورسی، مشاهد می‌شود که قیمت سهم برق در قیمت تمام شده آن‌ها حدود نیم درصد تمام می‌شود.

مدیر عامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش وزارت نفت برای فروش نفت در اتاق تاریک در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت؛ گفت: این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است. اصولاً هر اقدامی باعث شود کنار بازار شفاف عرضه کالا مسیر دیگری بازگشایی شود، به طور حتم کار غلطی است. برای یک کالا اگر چند مسیر باز شود محل اشکال است.

وی پیرامون برخی انتقادها نسبت به میزان موفقیت بورس انرژی در عرضه‌های بعدی نفت خام گفت: 16 سال تأخیر در راه اندازی این بازار ایجاد شده و حالا بر روی کارکردهای بورس به واسطه محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام نباید قضاوت کرد.

حسینی تاکید کرد: طبق اطلاعیه عرضه شرکت‌های حقوقی داخلی و خارجی می‌توانند نفت خام را خریداری کنند. بنابراین این ادعا که دفعه قبل محموله نفت خام در بورس انرژی با توصیه دولت خریداری شده، بی معنی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند. باید مراقب بود بازار نفت در بورس انرژی تداوم داشته باشد و خارجی‌ها با تداوم عرضه‌های بیشتر وارد بازار شوند. این اتفاق هم اکنون رخ داده و باز هم خواهد افتاد. بنابراین با یک نوبت عرضه محدود نمی‌توان در مورد میزان موفقیت کارکردهای بازار متشکل بورس انرژی قضاوت کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم کمک به شکل گیری بازار معاملات نفت خام در بورس انرژی گفت:کالاهای عرضه شده در بورس انرژی از یک برش سنگین کم ارزش که از فرایند تقطیر در پالایشگاه گرفته می‌شود، تا نفت خام همگی در بازار از خریدار برخوردار بوده و ارزشمند هستند.

وی ادامه داد: اگر از عرضه نفت در بورس انرژی حمایت شود و تداوم عرضه وجود داشته باشد می‌تواند تمام ظرفیت اعلام شده در بودجه را محقق نماید. ظرفیت 1.5 میلیون بشکه ای بسیار پایین بوده و در حد یک بار کشتی است. در این ارتباط حمایت باید بر اساس برنامه اجرایی مشخص، زمان‌بندی مشخص و مبتنی بر ذائقه خریداران در معامله لحاظ شود.

حسینی با بیان اینکه در وزارت نفت اعتقاد به بورس انرژی وجود دارد، از انتشار اطلاعیه انگلیسی عرضه نفت خام بر روی سایت شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: «به عنوان مدیر عامل بورس انرژی از روندی که طی شده کاملاً راضی و به آینده آن خوشبین هستم

وی در برابر این پرسش که چرا برخی رسانه‌های خارجی نسبت به عرضه نفت خام در بورس انرژی موضع گیری و خوشبین نیستند، گفت: کم اطلاعی اشخاصی که در مورد این موضوع صحبت می‌کنند، دلیل اصلی این موضع گیری‌ها است. به طور مثال برخی مدیران عنوان می‌کنند، اسامی خریداران را از سایت خود حذف کنید، در حالی که نه تنها نفت خام بلکه بر روی سایر کالاها نیز در بورس انرژی  اطلاع رسانی نمی‌شود که نیازمند حذف شود.

مدیر عامل بورس انرژی از تلاش برای عرضه میعانات گازی مشابه محموله‌های عرضه نفت خام بدون نیاز به مصوبه شورای عالی همانگی اقتصادی در بورس سخن گفت و افزود:هم اکنون سقف عرضه نفت خام سبک ایران بر اساس مجوز 3 میلیون بشکه‌ای است که به صورت عرضه‌های یک میلیون بشکه ای روانه میز فروش بخش بین الملل بورس انرژی خواهد شد.

حسینی درباره تسویه شرایطی وجه معامله نفت خام در اطلاعیه عرضه جدید بر اساس 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی و نبود حساب ارزی در سمات گفت: بورس انرژی ایران می‌تواند پنجره ورود بازار سرمایه کشور به بازار سرمایه بین المللی به دلیل نوع کالاهای معامله شده در آن باشد. تا کنون بازار سرمایه نیازی به تسویه‌های ارزی نبوده چون معامله ارزی وجود نداشته و سهام در داخل به طور ریالی معامله می‌شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون موضوع‌هایی همچون حساب ارزی از کانال بورس انرژی به تدریج در حال مطرح شدن است و گشایش حساب ارزی در حال بررسی و پیگیری است که شاید به ثمر نشستن آن اندکی زمانبر باشد.

 

بازار سرمایه آماده مذاکره با بانک ها

به گفته مدیرعامل بورس انرژی ایران امسال بازار سرمایه ایران عضو سازمان بین المللی آیسکو شده که این عضویت اجازه می‌دهد در بازارهای بین المللی بورس اوراق بهادار حضور پررنگ تری داشته باشیم که یکی از الزامات آن قطعاً برخورداری از حساب ارزی است.

حسینی افزود: هر بانک خارجی که آمادگی همکاری با بورس ایران را داشته باشد و ملاحظات بانکی کشور را بپذیرد می‌تواند پای میز مذاکره بنشیند. ایران کشوری است که می‌خواهد توسعه یابد و بزرگ شود بنابراین باید به طور دائم در حال مذاکره باشد. از این رو بورس انرژی و سمات با شبکه بانکی داخلی مذاکره کرده و این شبکه اقدام به ایجاد روابط بین المللی خواهد کرد./ فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

سود هر سهم "وپاسار" افزایشی بود

انسجام بیمه گران زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت خواهد شد

مجمع عمومی عادی سالیانه انجمن مدیریت ایران برگزار شد

برنامه های بورس کالای ایران در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

ون بیشترین کاهش تولید خودرو را داشته است

مصوبات ویژه استانی برای پرداخت خسارات مددجویان کمیته امداد

برگزاری مراسم روز ارتش با مشارکت بیمه حکمت

حضور بیمه نوین در دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

نفت وارداتی به خلیج آمریکا، به کمترین میزان چند دهه اخیر رسید

7 هزار و 107 میلیون ورقه بهادار در فرابورس دست به دست شد

حضور فعال و گسترده بیمه ایران در نمایشگاه فاینکس2019

رمز یکبار مصرف را از «بام» فعال کنید

دیدار رئیس کل بانک مرکزی با سفیر سوئیس

ضروت تسهیل روابط بانکی ایران و ترکیه

راه‌‌اندازی سامانه مدیریت تجربه مشتری (CEM) در بیمه کوثر

اعلام آمادگی 3شرکت برای راه اندازی معاملات گواهی سپرده شمش طلا

تحقق تجارت یک میلیارد دلاری ایران و بنگلادش

جزئیات پیشنهاد بانک مرکزی برای حذف چهار صفر از پول ملی

نقش اصلی نمایشگاه فاینکس،فرهنگ‌سازی بازارسرمایه است

افزایش 400 هزار تومانی حقوق باید از این ماه محسوب شود

حفظ منافع شهروندان، اولویت کاری بانک شهر است

لبخند بورس‌های آسیایی به رشد اقتصادی چین

دلار کمی عقب نشست

نرخ حق الوکاله بانک رفاه کارگران اعلام شد

افتتاح پروژه در حال احداث ساختمان مرکزی بیمه کوثر

عملکرد بی سابقه بانک در حوزه وصول مطالبات در سال 1397

ارائه خدمات ارزی به تعاون گران و فعالان اقتصادی

​بانک صادرات ایران امسال با «طراوت» به دنبال تحریک تقاضای کل است

مساله نوآوری در صنعت بیمه

17 میلیون تراکنش مالی موفق در اپلیکیشن بله ثبت شد

حضور بیمه معلم با میز خدمات آنلاین در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه

بیمه سینا خسارت آسیب‌دیدگان سیل آق‌قلا را پرداخت کرد

عملکرد مطلوب بانک پارسیان در بهبود وضعیت مردم در مناطق محروم

برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی کار در ایران

بخشنامه جدید تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ابلاغ شد

عرضه یک میلیون بشکه میعانات گازی

تسهیلات بانک قرض الحسنه مهر ایران 70 درصد افزایش یافت

آیا خریداران مسکن حباب می‌خرند؟

باید قدر اعتماد مردم به صنعت بیمه را دانست

قدردانی رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از بانک صادرات

کسب رتبه یک توانگری شرکت بیمه "ما" از بیمه مرکزی ج.ا.ا

جوان‌‌گرایی کلید پیشرفت بیمه کوثر

6550 لیتر سوخت قاچاق کشف شد

برنامه جدید وزارت راه برای بازسازی پروژه‌های تخریب شده در سیل

تحقق رونق تولید با عرضه کامل کالاهای اساسی در بورس کالا

تجمیع خسارت در پوشش حوادث فاجعه آمیز

بازار دوم فرابورس ایران بیشترین ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد

اهتمام شبکه بانکی برای رفع نیازهای ضروری و کمک به عادی سازی زندگی مردم

بانک‌ها در جنگ اقتصادی، مسئولیت سنگین و مهمی بردوش دارند

تخفیف اعیاد شعبانیه بیمه پاسارگاد