آخرین مطالب

مدیرعامل بورس انرژی ایران عنوان کرد:

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه بورس

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

  بزرگنمایی:

اخبار مالی- در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند.

 علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی با اشاره به اینکه این ادعا که محموله نفت خام در بورس با توصیه دولت خریداری شده،بی معنی است، گفت:در صورت حمایت از عرضه نفت در بورس انرژی و تداوم آن،امکان تحقق صادرات 1.5 میلیون بشکه ای نفت وجود دارد.

ی حسینی پیرامون امکان تسویه مطالبات پیمانکاران با نفت خام از سوی دولت گفت: دولت هر ساله بابت تسویه بدهی خود اقدام به انتشار اسناد خزانه اسلامی می‌کند. ممکن است دولت تصمیم بگیرد بدهی‌های خود را بجای اسناد خزانه با کالا تهاتر نماید. بنابراین تهاتر بدهی با نفت خام بابت تسویه بدهی‌ها امکان پذیر است.

 

امکان جای گزینی نفت با اسناد خزانه برای تسویه مطالبات

وی افزود: پیمانکارانی همچون مپنا و یا شرکت‌های راه سازی قادر به فروش نفت و صادرات آن به بازارهای جهانی نیستند، زیرا فروش نفت فعالیتی تخصصی است، بنابراین می‌توانند در نهایت نفت خام دریافتی را به شرکت‌های متعلق به شرکت ملی نفت نفت بدهند، تا برای آن‌ها بفروشد.

حسینی ادامه داد: در کمیسیون اقتصادی با حضور شرکت ملی نفت پیشنهاد شد نفت خام در سال 98 به طور منظم با حجم مشخصی در بورس انرژی عرضه شود تا خریداران بتوانند برنامه ریزی کنند. البته در مورد برق نیز همین پیشنهادها مطرح است.

وی در برابر این پرسش فارس که برای آزاد سازی قیمت برق تا کنون چه  اقدام‌هایی شده است گفت: حداقل در بخش مصرف کننده‌های بزرگ برق وقت آزاد سازی قیمت برق فرا رسیده است. به اندازه کافی تعیین تعرفه برق  و نرخ گذاری به صنعت برق آسیب زده و وقت آن رسیده که صنعت برق بتواند آینده تولید را تضیمین کند و سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه تضمین شود. در عین حال صنعت برق باید قادر باشد از افت و خیزهای اقتصادی استفاده کند، بنابراین باید اجازه داد حداقل در بخش مصارف بزرگ از سازوکار بازار استفاده شود.

حسینی افزود:در بخش شبکه‌های توزیع که با خانوار سروکار دارند و یا به عبارتی مصرف کنندگان خرد موضوع آزاد سازی قیمت‌ها مقوله جداگانه ای است. شدت مصرف در بخش صنعتی و سهم آن‌ها در قیمت تمام شده برق به شدت پایین است. با نگاهی به بزرگ‌ترین مصرف کنندگان برق در بین شرکت‌های بورسی، مشاهد می‌شود که قیمت سهم برق در قیمت تمام شده آن‌ها حدود نیم درصد تمام می‌شود.

مدیر عامل بورس انرژی درباره اینکه تلاش وزارت نفت برای فروش نفت در اتاق تاریک در کنار عرضه نفت در بورس انرژی چه تبعاتی در پی خواهد داشت؛ گفت: این موضوع یکی از آفت‌هایی است که بورس انرژی نیز نسبت به آن معترض است. اصولاً هر اقدامی باعث شود کنار بازار شفاف عرضه کالا مسیر دیگری بازگشایی شود، به طور حتم کار غلطی است. برای یک کالا اگر چند مسیر باز شود محل اشکال است.

وی پیرامون برخی انتقادها نسبت به میزان موفقیت بورس انرژی در عرضه‌های بعدی نفت خام گفت: 16 سال تأخیر در راه اندازی این بازار ایجاد شده و حالا بر روی کارکردهای بورس به واسطه محموله یک میلیون بشکه ای نفت خام نباید قضاوت کرد.

حسینی تاکید کرد: طبق اطلاعیه عرضه شرکت‌های حقوقی داخلی و خارجی می‌توانند نفت خام را خریداری کنند. بنابراین این ادعا که دفعه قبل محموله نفت خام در بورس انرژی با توصیه دولت خریداری شده، بی معنی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 320 کد معاملاتی خارجی در بورس انرژی حضور دارند و همگی آن‌ها بالقوه می‌توانند در عرضه کالاهای بورس انرژی شرکت کنند. باید مراقب بود بازار نفت در بورس انرژی تداوم داشته باشد و خارجی‌ها با تداوم عرضه‌های بیشتر وارد بازار شوند. این اتفاق هم اکنون رخ داده و باز هم خواهد افتاد. بنابراین با یک نوبت عرضه محدود نمی‌توان در مورد میزان موفقیت کارکردهای بازار متشکل بورس انرژی قضاوت کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر لزوم کمک به شکل گیری بازار معاملات نفت خام در بورس انرژی گفت:کالاهای عرضه شده در بورس انرژی از یک برش سنگین کم ارزش که از فرایند تقطیر در پالایشگاه گرفته می‌شود، تا نفت خام همگی در بازار از خریدار برخوردار بوده و ارزشمند هستند.

وی ادامه داد: اگر از عرضه نفت در بورس انرژی حمایت شود و تداوم عرضه وجود داشته باشد می‌تواند تمام ظرفیت اعلام شده در بودجه را محقق نماید. ظرفیت 1.5 میلیون بشکه ای بسیار پایین بوده و در حد یک بار کشتی است. در این ارتباط حمایت باید بر اساس برنامه اجرایی مشخص، زمان‌بندی مشخص و مبتنی بر ذائقه خریداران در معامله لحاظ شود.

حسینی با بیان اینکه در وزارت نفت اعتقاد به بورس انرژی وجود دارد، از انتشار اطلاعیه انگلیسی عرضه نفت خام بر روی سایت شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: «به عنوان مدیر عامل بورس انرژی از روندی که طی شده کاملاً راضی و به آینده آن خوشبین هستم

وی در برابر این پرسش که چرا برخی رسانه‌های خارجی نسبت به عرضه نفت خام در بورس انرژی موضع گیری و خوشبین نیستند، گفت: کم اطلاعی اشخاصی که در مورد این موضوع صحبت می‌کنند، دلیل اصلی این موضع گیری‌ها است. به طور مثال برخی مدیران عنوان می‌کنند، اسامی خریداران را از سایت خود حذف کنید، در حالی که نه تنها نفت خام بلکه بر روی سایر کالاها نیز در بورس انرژی  اطلاع رسانی نمی‌شود که نیازمند حذف شود.

مدیر عامل بورس انرژی از تلاش برای عرضه میعانات گازی مشابه محموله‌های عرضه نفت خام بدون نیاز به مصوبه شورای عالی همانگی اقتصادی در بورس سخن گفت و افزود:هم اکنون سقف عرضه نفت خام سبک ایران بر اساس مجوز 3 میلیون بشکه‌ای است که به صورت عرضه‌های یک میلیون بشکه ای روانه میز فروش بخش بین الملل بورس انرژی خواهد شد.

حسینی درباره تسویه شرایطی وجه معامله نفت خام در اطلاعیه عرضه جدید بر اساس 20 درصد ریالی و 80 درصد ارزی و نبود حساب ارزی در سمات گفت: بورس انرژی ایران می‌تواند پنجره ورود بازار سرمایه کشور به بازار سرمایه بین المللی به دلیل نوع کالاهای معامله شده در آن باشد. تا کنون بازار سرمایه نیازی به تسویه‌های ارزی نبوده چون معامله ارزی وجود نداشته و سهام در داخل به طور ریالی معامله می‌شده است.

وی ادامه داد: هم اکنون موضوع‌هایی همچون حساب ارزی از کانال بورس انرژی به تدریج در حال مطرح شدن است و گشایش حساب ارزی در حال بررسی و پیگیری است که شاید به ثمر نشستن آن اندکی زمانبر باشد.

 

بازار سرمایه آماده مذاکره با بانک ها

به گفته مدیرعامل بورس انرژی ایران امسال بازار سرمایه ایران عضو سازمان بین المللی آیسکو شده که این عضویت اجازه می‌دهد در بازارهای بین المللی بورس اوراق بهادار حضور پررنگ تری داشته باشیم که یکی از الزامات آن قطعاً برخورداری از حساب ارزی است.

حسینی افزود: هر بانک خارجی که آمادگی همکاری با بورس ایران را داشته باشد و ملاحظات بانکی کشور را بپذیرد می‌تواند پای میز مذاکره بنشیند. ایران کشوری است که می‌خواهد توسعه یابد و بزرگ شود بنابراین باید به طور دائم در حال مذاکره باشد. از این رو بورس انرژی و سمات با شبکه بانکی داخلی مذاکره کرده و این شبکه اقدام به ایجاد روابط بین المللی خواهد کرد./ فارس


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

معافیت مالیاتی حقوق‌های تا دو میلیون و 750 هزار تومان

افزایش 42 درصدی جذب سپرده‌های قرض‌الحسنه بانک سرمایه

پرداخت 5380 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش‌های اقتصادی

ماموریت بیمه مرکزی پیشگیری از آسیب شرکت های بیمه است

استقبال تجار از سیاست تشویقی بانک مرکزی

ورود اسکناس ارز به کشور آزاد است

الحاق ایران به اتحادیه اوراسیا کار بزرگی در شرایط تحریم است

عملیاتی شدن رمز یکبار مصرف در بانک‌ صادرات ایران از اول سال آینده

حمایت بانک ملی از تولید کنندگان کالاهای استراتژیک

جای خالی «برند» در اقتصاد ایران

صدور بیش از سه میلیون و ششصد هزار فقره بیمه نامه از سوی بیمه ما

آیین نامه تأسیس بورس در مناطق آزاد تجاری – صنعتی تصویب شد

افزایش 36 درصدی صادرات ایران به روسیه در سال 2018

نگرانی بابت بانک ها وجود ندارد

وزارت ورزش مکلف به عرضه سهام باشگاه پرسپولیس و استقلال در بورس شد

تنظیم هزینه ها با کمک ابزارهای مالی

توسعه کمی و کیفی بازار مالی با اوراق منفعت

استعلام سهام عدالت به اپلیکیشن دولت همراه اضافه می‌شود

امکان رصد جریان وجوه با فناوری‌های نوین مالی

ایران بنزین صادر می کند

صادرات از مناطق آزاد مشروط شد

فهرست معافیت از تحریم‌های نفتی ایران کوچک می‌شود

ارتقا رتبه استاندارد ایران در جهان

برگزاری چالش نوآوری باز در بانک ملی ایران

تشدید انسداد حساب‌های با گردش‌ بدون حساب و کتاب

اهدای تجهیزات بیمارستانی توسط بانک ‌ایران زمین به زلزله‌زدگان کرمانشاه

کانال مالی ایران و اروپا ارتباطی با FATF ندارد

ابلاغ جدیدی درباره تغییر قیمت فولاد و میلگرد وجود ندارد

وعده وزیر صنعت محقق نشد

صادرات گوشت مرغ ممنوع می‌شود

بانک ها واحدهای صنعتی بزرگ کشور را تامین مالی کنند

مشمولان سهام عدالت نمی‌توانند سهام خود را خرید و فروش کنند

724 بهترین اپلیکیشن موبایلی کشور شد

اعطای تسهیلات ارزان با شرایط آسان در بانک آینده

رونمایی از دو نرم افزار جدید"پاکت" و "داک" توسط بانک شهر

بانک صادرات زیر بار نرخ سود غیرقانونی نخواهد رفت

صادرات ایران به عراق به 9 میلیارد دلار می رسد

افزایش سهمیه ارز واحدهای تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد

مراسم اختتامییه هفتمین جشنواره بانک پاسارگاد برگزارشد

رونمایی از گردش‌کارت اعتباری بانک گردشگری

جدول مشوق های عرضه کنندگان ارز حاصل از صادرات منتشر شد

خروج موفق بانک ملی از بنگاه داری

مشوق‌های جدید برای صادرکنندگان خوش حساب

فروش 39 هزار و 842 میلیارد ریال اوراق مشارکت در 9 ماه

برای سود بیشتر سهام عدالت را نفروشید

عرضه نفت‎خام در بورس انرژی؛ هفته آینده

وزارت راه به جمع بیمه گذاران تجارت‌نو پیوست

رشد 34 درصدی فروش بیمه معلم

تسهیلات مالی برای استفاده کنندگان طرح مهر بیمه دانا

انتشار اوراق آتی صندوق‌های کالایی در دستور کار بورس کالا