اخبار مالی

آخرین مطالب

در آستانه هشتادو چهارمین سال تاسیس محقق شد

رشد 22 درصدی تولید حق بیمه در بیمه ایران بیمه

رشد 22 درصدی تولید حق بیمه در بیمه ایران

  بزرگنمایی:

اخبار مالی-شرکت سهامی بیمه ایران در پانزدهم آبان سال 1314 و با سرمایه بیست میلیون ریال تأسیس شد، این شرکت با دارا بودن حدود 11000 نماینده و شرکت نمایندگی بزرگترین شرکت در صنعت بیمه کشور است،شرکتی که با بیش از  34 درصد سهم بازار بیمه کشور می توان آن را بزرگترین شرکت، بر اساس سهم بازار، نه تنها در صنعت بیمه که در کل نظام مالی کشور دانست، در نظام بانکی و در بازار سرمایه، هیچ شرکتی بیش از 30 درصد سهم بازار را در اختیار ندارد.

بیمه ایران از سال 1390 به این سو همواره زیان‌ده بوده، به طوری که مجموع زیان انباشته شرکت در انتهای سال 1396 به بیش از 5 هزار میلیارد تومان رسیده است. دلایل اصلی این زیان که بیش از 9 هزار میلیارد تومان از درآمدهای شرکت را کاهش داده یا به هزینه‌ها اضافه کرده است را می توان در "تغییر شیوه‌های ذخیره گیری"، "تحمیل عوارض قانونی جدید" و "هزینه‌های فرصت از دست رفته به دلیل عدم پرداخت حق بیمه توسط نهادهای دولتی" خلاصه کرد.

شیوه ذخیره گیری از سال 1392 به این سو تغییر بزرگی کرد وصرفا به دلیل تغییر در شیوه ذخیره گیری، بالغ بر 2هزار و 588  میلیارد تومان (بیش از برآورد به روش گذشته) به ذخایر خسارات معوق شرکت سهامی بیمه ایران افزوده شد، این شیوه جدید هرچند شرایط شرکت را به شکلی واقعی تر نشان می داد و مقاومت حقیقی شرکت در برابر بحرانها را بازگو میکرد اما صرفا با تغییر این شیوه به ناگهان بیش از 2هزار و588  میلیارد تومان زیان به صورتهای مالی شرکت تحمیل شد، لذا هرچند نقاط قوت و ضعف شرکت و مشکلات مبتلابه آن، قبل و  بعد از سال 1392، تغییری نکرد اما سود در صورتهای مالی جای خود را به زیانی بزرگ داد، زیانی که هرساله به دلیل محافظه کارانه بودن شیوه جدید ذخیره گیری در حال بزرگتر شدن بوده است، از سوی دیگر، 459 میلیارد تومان از زیان انباشته هم به تعدیلات سنواتی قبل از سال 1390 در صورتهای مالی برمی گردد و به عملکرد پس از سال 1390 مربوط نمی شود.

عوارض قانونی جدید آن دسته از عوارضی است که شرکتهای بیمه (به خصوص بیمه ایران به دلیل سهم بالای شخص ثالث) مطابق قانون ملزم به پرداخت آن شده اند، در یک محاسبه ساده، شرکت سهامی بیمه ایران در 5 سال منتهی به پایان اسفند 1396 بیش از 3 هزار و480 میلیارد تومان عوارض قانونی به وزارت بهداشت، پلیس راهور و صندوق تامین خسارتهای بدنی پرداخت کرده است. تشخیص این که این عوارض تا چه حد به فلسفه اصلی خود یعنی کاهش هزینه های ثانوی شرکتهای بیمه کمک کرده، بر عهده نهادهای بالادستی است اما بدیهی است، که این عوارض سبب تحمیل 3 هزار و 480 هزار میلیارد تومان هزینه جدید به این شرکت شده است.

هزینه فرصت از دست رفته نیز آن دسته از هزینه هایی است که از محل عدم پرداخت حق بیمه توسط نهادهای دولتی بزرگ و ایفای تعهدات ناشی از تعلیق شرکت بیمه توسعه به شرکت سهامی بیمه ایران تحمیل شده است. به عبارت دیگر، اگر حق بیمه قراردادها، به موقع پرداخت می شد و کمترین نرخ سود به آن تعلق می گرفت، درآمد شرکت سهامی بیمه ایران چقدر افزایش می یافت. بر اساس داده های موجود  فقط در سه فقره از قراردادهای بزرگ از این نوع مجموعاً بیش از 3 هزار و 500 میلیارد تومان هزینه فرصت از دست رفته به شرکت سهامی بیمه ایران تحمیل شده است.

با این محاسبات، تنها در دو مورد (اصلاح شیوه ذخایر و هزینه فرصت) حدود 6 هزار و 150 میلیارد تومان زیان یا عدم النفع  نصیب شرکت سهامی بیمه ایران شده است. این مقدار،  19 درصد بالاتر از مانده زیان انباشته کنونی این شرکت در پایان سال 96 و حدوداً 8/1 برابر کل سرمایه ثبتی این شرکت است.

با همه این مشکلات و در شرایطی که کشور تحت تحریم های خارجی و در مضیقه بودجه است، کارکنان این شرکت با همت خود توانسته اند روند شکل گیری زیان انباشته را محدود ساخته و رشد سالانه این زیان را کاهش دهند. شاید نتوان هیچ شرکت دیگری را در بازار مالی کشور یافت که بتواند این حجم از فشار را تحمل کرده و آن را پشت سر بگذارد.                                                                                       

با همه این اوصاف، شرکت سهامی بیمه ایران در سالهای قبل در شرایط بحرانی قرار گرفت و باید از این شرایط خارج می شد. به همین جهت از سال 95 راهکارهای خروج از بحران در قالب یک هفت ضلعی با یک نقطه کانونی تدوین و در حال اجرایی شدن است. البته این راهکارها در بهترین حالت می تواند از رشد زیان انباشته جلوگیری کرده و شرکت را به سمت سوددهی سوق دهد. اما یگانه راه حل فوری از بین بردن زیان انباشته فعلی، افزایش سرمایه شرکت سهامی بیمه ایران از محل آورده نقدی سهامدار است. هفت ضلعی موصوف از قرار زیر است:

1-شفافیت و سلامت اداری با داده کاوی و هوشمندسازی نظارتی؛

2-وصول مطالبات با رویکردهای جدید؛

3-حرکت به سمت نرم افزار جامع  بیمه گری؛

 4-اصلاح پرتفوی بیمه های زندگی؛

 5-مدیریت بهینه صدور و خسارت خصوصا در رشته های درمان و ثالث؛

6-تغییر  در سیاستهای اعتباری

 7-سرمایه گذاری بهینه

نقطه کانونی که همه این راهکارها را به یکدیگر متصل می سازد، «کنترل نقطه سربه سر» در هر رشته و هر قرارداد است که برای نخستین بار در شرکت سهامی بیمه ایران راه اندازی شده است.

با اجرای این راهکارها، نتایج قابل توجهی در 6 ماهه اول سال 1397 به دست آمده است. در این دوره در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حق بیمه صادره 22 درصد رشد کرده است. همچنین خسارت پرداختی در همین مدت زمانی 2 درصد کاهش یافته که در تاریخ شرکت در دوره های 6 ماهه، بینظیر بوده است. از سوی دیگر با راه اندازی سیستم وصول مطالبات، بدهکاران شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 27 درصد کاهش داشته که این مقدار نیز در 25 سال گذشته شرکت بی سابقه بوده است. این موفقیتها، نسبت خسارت (به عنوان یکی از مهمترین نسبتها در شرکتهای بیمه) را از 75 درصد به 60 درصد کاهش داده است.

این عملکرد، در کنار رشد بالای صدور بیمه‌نامه های عمر و زندگی، نوید سالی متفاوت و پربار را برای شرکت سهامی بیمه ایران می‌دهد که در صورت ثبات سایر شرایط به سود قطعی در پایان دوره 1397 و 1398 منجر شده و روند ازدیاد زیان انباشته را برای اولین بار در 7 سال گذشته معکوس می‌سازد.

پانزدهم آبان سال 97 بیمه ایران وارد هشتاد و چهارمین سال خدمت رسانی خواهد شد؛ شور و شوق خدمت در بیمه ایران و حمایت دولت از این سرمایه ملی و اعتماد آحاد جامعه، نویدبخش اعتلای نام این شرکت در کنار ارتقاء جایگاه صنعت بیمه و همه بیمه گران پرتلاش ایران اسلامی است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

سایر مطالب

افزایش قیمت آب شرب تهرانی‌ها از اول آذر

نقدینگی در شهریور 20.3 درصد بیشتر شد

امیدواری به ادامه رشد بازار سهام + ویدیو

آخرین قیمت سکه و طلا در بازار

دستورالعمل نحوه بازگشت ارز صادراتی فردا ابلاغ می شود

ادامه همکاری حمل و نقلی ایران و اروپا

تقویت شاخص ها با دخالت حقوقی ها

افزایش درآمد ارزی، زیان بانک پارسیان را تبدیل به سود کرد

بررسی تمدید کارت‌های اعتباری به جای صدور کارت جدید

تامین بخشی از پرتفوی بیمه معلم به وسیله استارت آپ ها

تاسیس یک شرکت سبد گردان از سوی بیمه ایران

ادامه تعلیق نماد بانک انصار

عرضه‌ فرآورده‌های پالایشگاهی در بورس انرژی

تصویب مقررات تاسیس و فعالیت صندوق های سرمایه گذاری خصوصی

درآمد مازاد سهام مالکان موسسات اعتباری مشمول مالیات شد

پرداخت 277 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

رشد 14 درصدی اعطا تسهیلات بانک سپه در استان زنجان

آخرین قیمت انواع سکه و طلا

جدیدترین قیمت فروش ارز مسافرتی

افزایش 17 درصدی صادرات ایران به آفریقا

نفت بورسی 64.97 دلار قیمت خورد

الزامات تراکنش‌های انتقال وجه شتابی و غیر شتابی بانک پاسارگاد

کاهش ریسک بازار سرمایه با تنوع ابزارهای سرمایه گذاری

عمق بازار سرمایه باید افزایش یابد

عرضه 700 هزار بشکه نفت در بورس انرژی

چگونه 4 بانک ایرانی از لیست تحریم‌های آمریکا خارج شدند

تغییر سقف عمومی تراکنش‌های شتابی و غیرشتابی در شبکه بانکی

بانک شهر حامی دهمین نمایشگاه کتاب استانی

بانک ملی 53 هزار فقره تسهیلات مضاربه به بنگاه ها پرداخت

رشد بازار سرمایه می تواند ادامه دار باشد

دریافت وجوه خُرد دولتی از طریق شرکت‌های خدمات پرداخت

افزایش سرمایه گذاری ها و کاهش زیان در بانک صادرات

نقد دلاری شدن اقتصاد ایران

مشکلات نظام بانکی با توجه به تحریم ها بررسی شد

خریداران برای بانک ها صف کشیدند

بانک ملی 6 هزار فقره تسهیلات خرید دین پرداخت کرد

هند واردات نفت از ایران را ادامه می‌دهد

تمهیدات جدید بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادرکنندگان به کشور

حمایت بانک سینا از طرح های اشتغالزای روستایی

بیمه تعاون استانداردهای ISO 10004 و ISO 10002 دریافت کرد

بورس تهران رکورد دار بازدهی در دنیا

میوه رکورد گرانی را شکست

ادامه تلاش اروپا برای حفظ روابط تجاری با ایران

افزایش 63 درصدی ارزش بازار فرابورس ایران

افزایش 50 درصدی معاملات آنلاین سهام در سال 97

قطع دسترسی به سوئیفت برای چند بانک ایرانی از فردا

تکلیف ارزرمزها راروشن کنید- ویدئو

تعلیق سوئیفت و راهکار ایرانی

هر سهم "شبصیر" 850 تومان قیمت خورد

رشد 140 درصدی شاخص بورس و فرابورس