آخرین مطالب

کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفتی اعلام کرد

تسهیل شرایط برای خرید نفت در بورس بورس

تسهیل شرایط برای خرید نفت در بورس

  بزرگنمایی:

یکشنبه هفته گذشته نخستین محموله‌های نفت سبک ایران در بورس انرژی عرضه شد و بخش خصوصی داخلی با خرید 280 هزار بشکه به قیمت  اولین گام برای ورود به تجارت نفت را با موفقیت برداشت. کارشناسان معتقدند که استفاده از توانمندی بخش خصوصی برای صادرات نفت یکی از راهکارهای موثر برای دور زدن تحریم‌های نفتی است و در صورت تسهیل شرایط، بخش خصوصی داخلی می‌تواند برای بخشی از میزان افت صادرات نفت کشور بازاریابی کرده و آن را به فروش برساند.

در این راستا محمد شیریجیان، متخصص مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز در گفت‌وگو با فارس با اشاره سازوکار اتخاذ شده برای تسویه بهای نفت معامله شده در بورس گفت: در خصوص بحث تسویه بهای نفت در بورس، شرایط مناسبی برای بخش خصوصی درنظر گرفته شده است.

وی افزود: در تجربه‌های قبلی بخش خصوصی باید 80 درصد بهای نفتی که از بورس خریداری می‌کرد باید به صورت نقدی پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر 10 درصد برای ورود به معامله و 10 درصد مابقی هم در صورت خرید، به صورت نقدی پرداخت می‌کند و مابقی به صورت ارزی به حسابی که  شرکت ملی نفت معرفی می‌کند، واریز می‌شود.

وی ادامه داد: مشاهده می‌کنید که حتی بحث احراز صلاحیت هم مطرح نیست و سازوکار تسویه تسهیل شده و 80 درصد ارزی هم باید بخش خصوصی 125 درصد آن را ضمانت نامه بدهد که این ضمانت‌نامه باید توسط بانک‌هایی که در اطلاعیه شرکت نفت ذکر شده تایید شود.

شیرجیان با اشاره به ضرورت ایجاد سازوکار تسویه ریالی گفت: می‌توان شرایط برای ورود بخش خصوصی بیشتر تسهیل کرد. به این صورت که آپشن هایی درنظر بگیریم که بخش خصوصی تماما ریالی یا تماما ارزی تسویه کند. به نظر من اضافه کردن این آپشن‌ها انعطاف‌پذیری بخش خصوصی را برای خرید نفت افزایش می‌دهد و در واقع کمک به موفقیت عرضه‌های بعدی نفت در بورس انرژی میکند.

 

کوچک‌سازی حجم محموله‌های نفت، شرایط را تسهیل کرده است

 

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز با اشاره به حجم محموله‌های عرضه شده در بورس گفت: نکته دیگر که باعث شده عرضه نفت در بورس در این دوره یک امتیاز ویژه برای بخش خصوصی محسوب شود بحث حجم محموله هاست.

 

وی اضافه کرد: در عرضه‌های قبلی محموله‌های بزرگ 500 هزار بشکه‌ای عرضه می‌شد که مشکلات بسیاری در ارائه تضمین و خرید نقدی برای بخش خصوصی ایجاد می‌کرد که باعث شد تجربه‌های گذشته این راهکار با شکست مواجه شود. اما در دوره جدید حجم محموله‌ها، 35 هزار بشکه‌ است که باعث می‌شود بخش‌های خصوصی مختلف بتوانند خریداری کنند.

وی در ادامه توضیح داد: یعنی تمام کسانی که می‌توانند نفت بخرند، تحت یک سازوکار تسویه راحت وارد شوند و در سازوکار شفاف نفت خریداری شده را صادر کنند. البته افرادی هم تمایل دارند که در محموله‌های بزرگ صادر کنند می‌توانند چند محموله 35 هزار بشکه ای بخرند و تجمیع کنند و در قالب محموله‌های 500 هزار بشکه‌ای دریافت و صادر کنند. لذا در حجم محموله‌ها هم آن ملاحظات ضروری توسط شرکت ملی نفت رعایت شده است.

 

* انعطاف‌پذیری شرکت ملی نفت در تعیین قیمت معامله

 

شیرجیان همچنین به مقایسه قیمت پایه تعیین شده در سازوکار فعلی و تجربه‌های گذشته پرداخته و گفت: در تجربه‌های قبلی این موضوع کاملا روشن است؛ چنانکه شرکت ملی نفت یک بهای قیمت پایه‌ای را تعیین کرده بود و از این قیمت پایین‌تر امکان معامله وجود نداشت و باید روی این قیمت بالا رقابت مثبت شکل می‌گرفت؛ که طبیعی است بخش خصوصی هم رقابتی در آن قیمت بالا انجام نداد. ولی در عرضه اول مشاهده کردید که بر روی قیمت پایه می‌توان هم رقابت مثبت و هم منفی شکل بگیرد.

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز ادامه داد: در عرضه یکشنبه هفته گذشته مشاهد کردید قیمت پایه شرکت ملی نفت 79.15 دلار بود که پس از رقابت مشتریان در نهایت در قیمت 74 دلار تثبیت شد و رقابت منفی هم شکل گرفت. این انعطاف‌پذیری شرکت نفت روی قیمت پایه ستودنی است و باید ادامه داشته باشد. هرچند شرایط برای خرید نفت از سازوکار بورس تا حد امکان تسهیل شده؛ ولی همچنان لازم است که همه دستگاه‌ها چه بورس انرژی، شرکت ملی نفت و بخش خصوصی دست به دست هم بدهند که این راهکار با موفقیت به اجرا دربیاید.

 

تداوم عرضه نفت در بورس حتی در صورت عدم وجود خریدار

 

وی با اشاره به ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس گفت: برای تداوم موفقیت این روش ، شرکت ملی نفت باید به عنوان متولی اصلی پیاده سازی این راهکار همراه با بورس انرژی، تا جایی که امکانش هست شرایط را برای مشارکت هر چه بیشتر بخش خصوصی فراهم کند و بخش خصوصی و شرکت ملی نفت باید به هم اعتماد متقابل داشته باشند، همکاری کنند تا یکی از مهمترین برنامه‌های کشور برای مقابله با تحریم‌ها با موفقیت اجرا شود.

شیرجیان همچنین خاطرنشان کرد: نکته‌ای که اینجا مهم هست بحث تداوم عرضه است. شرکت ملی نفت برای اینکه کسب و کار‌ها و تجارت نفت شکل بگیرد، لازم است برای چند سال نفت را در بورس عرضه کند؛ بعضا مسائلی مطرح می‌شود که تا وقتی مشتری باشد ما نفت را در بورس عرضه می‌کنیم، این گزاره درستی نیست. ما حتی اگر مشتری نباشد، باید نفت را در بورس عرضه کنیم تا برای بخش خصوصی اطمینان حاصل شود تا یک سازوکاری هست که نفت را هر وقت دلش خواست، از آن سازوکار به دست آورد.

این کارشناس مدیریت قراردادهای بین المللی نفت و گاز در پایان اظهار داشت: مهم‌ترین بخش برای موفقیت این قضیه، این بحث تداوم عرضه است که نفت عرضه شود و بخش خصوصی اقدام کند و اگر اقدام نکرد با بخش خصوصی گفتگو کنیم، شرایط را تسهیل کنیم و قدم به قدم این اقدامات اصلاحی و این گفتگوها شکل بگیرد تا در آینده شاهد این باشیم که بخش خصوصی نفت را بخرد و صادر می‌کند و تحریم‌های نفتی برای جمهوری اسلامی ایران دیگر چالش آفرین نیستفارس/.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

آخرین اخبار

عیدی 932 هزار تومانی کارکنان در راه است

افزایش 60 درصدی تراکنش‌های درگاه‌های پرداخت اینترنتی بانک صادرات

هر سهم تامین سرمایه لوتوس 2050 ریال قیمت خورد

اختصاص هزینه سررسید بانک پاسارگاد به بازسازی مناطق زلزله زده

انجام عرضه های جدید در بورس تا پایان سال

انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی «منفعت» تا پایان سال

خدمات رسانی بیمه درمان تکمیلی تجارت نو وارد فازاجرایی شد

طرح ایجاد سامانه بورس الکترونیک معاملات بنزین

کانال مالی سوئیس آماده راه‌اندازی شد

افزایش سرمایه بانک‌ها در دستور کار شورای سران قوا

کمیته بررسی بودجه شرکت‌های دولتی تشکیل شد

پرداخت 3608 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در بانک کارگشایی

صورت‌های مالی بانک دی به تصویب رسید

زنگ نخستین تئاتر مالی با رنگ بورس به صدا در آمد

راه کارهای توسعه آتی سبد سهام بررسی شد

زیان انباشته بانک ملت 297 درصد بیشتر شد

سود خالص بیمه ما 107 درصد رشد کرد

تعداد تراکنش‌های شبکه بانکی در روز به مرز 60 میلیون رسید

6340 میلیارد ریال مطالبه اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت زنده شد

اعطای مجوز قانونی به بانک مرکزی برای اجرای عملیات بازار باز

بررسی ایجاد شرکتهای تعاونی سهامی عام فراگیر

ارائه دو طرح برای تنظیم بازار به سران سه قوا

بانک ملی در کردستان مدرسه می سازد

عرضه چهارم نفت خام در بورس انرژی؛ دو هفته دیگر

احتمال راه‌اندازی کارت پرداخت واحد بین ایران و 7 کشور دیگر

کاهش 22 برابری بدهی بانک ایران زمین به بانک مرکزی

استفاده از بلاکچین در پیام‌ رسان‌های بانکی

طرح ارتقای نظام بازار سرمایه کشور توسط مجلس پیگیری می شود

افزایش 188 درصدی خالص درآمد تسهیلات و سپرده‌گذاری بانک صادرات

ژاپن واردات نفت از ایران را آغاز کرد

بانک پاسارگاد تسهیلات ارزان‌قیمت می دهد

امکان جایگزینی نفت با اسناد خزانه

مطالبات بانک ملی از دولت باید تعیین تکلیف شود

تحقق بانکداری باز با فین‌تک‌ها

عرضه 10 درصد سهام لوتوس پارسیان در بورس

بیمه شخص ثالث همچنان برای وسیله نقلیه صادر خواهد شد

بیمه کوثر عضو اصلی کنسرسیوم بیمه‌ نامه ‌های مشترک انرژی شد

سرعت، دقت و کاهش هزینه معاملات، مزایای معاملات الگوریتمی

همایش سراسری مدیران بانک‌پاسارگاد برگزار شد

نقد شوندگی بالای 140 درصد سهام بانک صادرات

جوایز برندگان قرعه‌کشی بانک آینده اهدا شد

وزیر صمت به خودروسازان اولتیماتوم داد

ابزارهای مالی جدید در راه بورس

برخی بانک ها به شفافیت تن نمی دهند

پیشنهاد نفتی جدید غول انرژی چین به ایران

کارگران فاقد بیمه هم بسته حمایتی دولت را می‌گیرند

واریز بسته حمایتی 13 میلیون کارگر از امروز

پرداخت 42 هزار فقره وام رفع احتیاجات ضروری توسط بانک ملی

تحویل پلاسکو جدید به کسبه در مهر 99

قیمت ارز مسافرتی، 13700 تومان