تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵
کد خبر : 1666

نادر سلیمانی

از تولیدکننده حمایت کنید؛ قیمت کاهش می یابد

از تولیدکننده حمایت کنید؛ قیمت کاهش می یابد
اخبار مالی- با توجه به وضعیت بازار و به اعتقاد عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد، تنها راه برای کاهش قیمت کالا، حمایت از تولیدکننده و شفاف کردن قیمت‌ها است، چراکه حمایت از تولید باعث افزایش عرضه کالا و درنتیجه کاهش قیمت خواهد شد.

به گزارش اخبار مالی،بحث‌ها و نسخه‌پیچی‌هایی که برخی نمایندگان مجلس، درباره ضرورت کاهش قیمت سیمان و فولاد مطرح می‌کنند، به معنای بازگشت به قیمت‌گذاری دستوری است و نتیجه گریزناپذیر آن، ایجاد تشنج در بازار است.

نادر سلیمانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، گفت: بحث‌ها و نسخه‌پیچی‌هایی که برخی نمایندگان مجلس، ازجمله نیکزاد نایب‌رئیس مجلس درباره ضرورت کاهش قیمت سیمان و فولاد مطرح می‌کنند، به معنای بازگشت به قیمت‌گذاری دستوری است و نتیجه گریزناپذیر آن، ایجاد تشنج در بازار است.
نادر سلیمانی، با اشاره به اینکه قیمت‌گذاری دستوری در بسیاری از کالاها طی دهه‌های اخیر تجربه شده، افزود: تعیین دستوری قیمت، نه‌تنها شفافیت را از بین می‌برد بلکه باعث بهم ریختگی بازار و رونق رانت‌ خواری می‌شود.
وی تأکید کرد: این نوع نگاه به قیمت‌گذاری، برخلاف تصور کسانی که آن را مطرح می‌کنند، موجب کاهش قیمت نمی‌شود و تنها قیمت را سرکوب می‌کند.
به گفته وی، زمانی که قیمت کالایی پایین تراز نرخ واقعی آن تعیین می‌شود، علاوه بر تولیدکننده، مصرف‌کننده نهایی نیز متضرر می‌شود و در این میان، فقط دلالان و واسطه‌ها که هیچ نقشی در تولید ندارند، از سود کلانی بهره‌مند می‌شوند.

راه کاهش قیمت حمایت از تولید است
عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، تأکید کرد: تنها راه برای کاهش قیمت کالا، حمایت از تولیدکننده و شفاف کردن قیمت‌ها است، چراکه حمایت از تولید باعث افزایش عرضه کالا و درنتیجه کاهش قیمت خواهد شد.
وی اضافه کرد: نمی‌توانند، هزینه‌های تولید شامل قیمت حامل‌های انرژی را برای صنعت افزایش دهند و در مقابل، خواستار کاهش قیمت سیمان و فولاد شوند. اما طبق ارقام اعلامی نایب‌رئیس مجلس، فولاد، حداقل باید ۴۰ درصد زیر قیمت تمام‌شده، عرضه شود.

ضربه قیمت دستوری به برنامه جهش تولید مسکن
سلیمانی، ادامه داد: هرگونه تعیین دستوری قیمت به معنای زیان تولیدکننده است. زمانی که قیمت دستوری و پایین تراز نرخ واقعی باشد، تولید تحت تأثیر آن افت می‌کند و بدین ترتیب، دسترسی مصرف‌کننده به کالا نیز محدود خواهد شد. درواقع، قیمت‌گذاری دستوری نتیجه عکس می‌دهد و به‌جای کاهش باعث افزایش قیمت می‌شود.
وی گفت: این نوع نگاه به مقوله قیمت سیمان و فولاد، به‌طورقطع در اجرای برنامه دولت برای ساخت سالانه یک‌میلیون واحد مسکونی نیز مشکل ایجاد خواهد کرد.

نسخه‌ها باید قابلیت اجرا داشته باشد
عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، با اشاره به اینکه حرف زدن در خصوص کاهش قیمت‌ها، خوب به نظر می‌رسد، اما در عمل باید امکان اجرا داشته باشد، گفت: هر قیمت‌گذاری، بدون در نظر گرفتن قیمت تمام‌شده و هزینه‌های تولید، قابلیت اجرا ندارد؛ تصمیم‌هایی مانند تعیین قیمت دستوری، همه سرمایه‌گذاران را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تورم شدیدی نیز به دنبال خواهد داشت.

شوک به بازار تزریق نشود
این فعال صنعت فولاد، ادامه داد: هم‌اکنون، سازوکار شفافی برای عرضه فولاد و سیمان در بورس کالا ایجاد شده که دامنه آن به شفافیت قیمت‌ها نیز رسیده است.
وی تأکید کرد: اگر صبور باشند، به‌تدریج، قیمت‌ها نیز به تعادل خواهد رسید، اما متأسفانه، اظهارنظرهایی از این جنس که قیمت باید به قیمت مشخصی کاهش یابد، باعث تزریق شوک به بازار می‌شود و آن را از تعادل خارج می‌کند./اخبار فولاد

نادر سلیمانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.