تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
کد خبر : 2612

در گزارشی تشریح شد:

استقلال و پرسپولیس وارد فرابورس شدند + ارزش هر سهم دو باشگاه

استقلال و پرسپولیس وارد فرابورس شدند + ارزش هر سهم دو باشگاه
اخبار مالی-رئیس سازمان خصوصی سازی و مدیرعامل فرابورس ایران جزئیات ورود استقلال و پرسپولیس به بازار سرمایه را تشریح کردند.

به گزارش اخبار مالی به نقل از فرابورس ایران، نشست بررسی «وضعیت شرکت‌های استقلال و پرسپولیس برای ورود به بازار سرمایه» با حضور رئیس سازمان خصوصی‌سازی و مدیرعامل فرابورس ایران بعد از ظهر امروز یکشنبه ۱ اسفند در فرابورس برگزار شد.

رئیس سازمان خصوصی سازی: صورت‌های مالی استقلال و پرسپولیس شفاف سازی می‌شود

در ابتدای این نشست حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه بعد از حذف دو باشگاه از AFC، مسیر خصوصی‌سازی این دو باشگاه سرعت گرفت، گفت: بازار سرمایه موتور محرک اقتصاد کشور است و ذات آن نقدشوندگی است و امید است به زودی به جایگاه واقعی خودش در اقتصاد برسد، این مهم محقق نمی‌شود مگر اینکه بخش واقعی اقتصاد کشور خصوصی شود.

وی با اشاره به اینکه دو باشگاه پرسپولیس و استقلال تضمین تقاضایی دارند که شاید در هیچ جای دنیا شاید مشابه آن نباشد، گفت: افشای صورت‌های مالی و بندهای حسابرسی، این الزام برای شفاف‌سازی سال‌های گذشته را ایجاد می‌کند.

برند؛ مهمترین دارایی سرخابی‌ها

قربان‌زاده به حل بسیار آسان و سریع بخش قابل توجهی از مشکلات این باشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان داد که تا امروز کسی به صورت جدی پیگیر رفع مشکلات این دو باشگاه نبوده است. به عنوان نمونه مالیات قابل بخشش این باشگاه‌ها است که پیش از این انجام نشده بود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی درمان درد مشکلات این باشگاه‌ها را شفافیت و انضباط مالی دانست که با ورود به بازار سرمایه اتفاق خواهد افتاد و اظهار داشت: باشگاه‌ها دیروز در سازمان بورس ثبت شدند و به‌زودی در فرابورس هم درج خواهند شد.

وی ادامه داد: ارزش واقعی این دو باشگاه برند آنهاست و دارایی اصلی آنها دارایی نامشهود است که بر اساس آن هم ارزش‌گذاری انجام شده است.

معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه وظیفه سازمان خصوصی‌سازی اصلاح صورت‌های مالی است و مراقبت از قیمت سهام هم بعد از عرضه اولیه خواهد بود، گفت: همچنین پیش از عرضه اولیه درباره واگذاری بلوکی و مدیریتی این دو باشگاه نیز مذاکرات انجام و سال آینده اجرایی می‌شود.

سرخابی‌ها محتوم به کارایی و بهره‌وری

حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به برخی چالش‌ها در مورد واگذاری استقلال و پرسپولیس و این ادعا که این کار یک فرار از وضعیت این باشگاه‌ها است عنوان کرد: واقعیت این است که ما با سرعت از سوءمدیریت سال‌های گذشته فرار می‌کنیم. ما از کتمان و پنهان کاری و عدم شفافیت این باشگاه‌ها فرار می‌کنیم.

وی ادامه داد: به من فشار می‌آوردند که صورت‌های مالی استقلال و پرسپولیس منتشر نشود. افشای صورت‌های مالی اولین شهادتین مسلمان بودن ما است. حالا دیگر راه برگشتی وجود ندارد. باشگاه‌ها دیگر محتوم به بهره‌وری و کارایی هستند. دیگر این بازار سرمایه هیأت مدیره را رها نخواهد کرد تا با دروازه‌بانی قرارداد چند میلیون یورویی ببندند که روی نیمکت بنشیند و پول هدر برود.

مدیرعامل استقلال: آغاز یک فوتبال پاک

در ادامه این نشست مصطفی آجرلو، مدیر عامل باشگاه استقلال با تاکید بر اینکه این اتفاق بزرگ باعث شفاف سازی و شروع یک فوتبال تمیز و پاک است، گفت: استقلال یک ثروت ملی است و حفظ این ثروت ملی مهم است. استقلال به عنوان یک بنگاه اقتصادی در حوزه اقتصاد کشور فعال است.

وی با اشاره به اینکه باشگاه استقلال حقیقت یابی شده، افزود: استقلال با بیش از ۳۵ میلیون هوادار ثروتمندترین بنگاه اقتصادی کشور خواهد بود و سهامداران این باشگاه شرکای خوبی خواهند بود.

سردار آجرلو با اشاره به اینکه ورود باشگاه‌های ورزشی به بازار سرمایه نقطه عطفی برای اقتصاد این صنعت است، گفت: کافی است هواداران استقلال به شرکای اقتصادی اعتماد کنند. در آینده نزدیک این دو باشگاه اقتصاد کشور را مبهوت خواهند کرد مشروط به اینکه سازمان خصوصی‌سازی و فرابورس کنار ما قرار بگیرند و شرکا و هواداران به ما اعتماد کنند.

مدیرعامل پرسپولیس: قطعاً از سهام پرسپولیس و استقلال در بازار سرمایه استقبال می‌شود

رضا درویش، مدیر عامل باشگاه پرسپولیس نیز در ادامه نشست به ایراد سخن پرداخته و گفت: پرسپولیس ثروت زیاد و طرفداران چند ده میلیونی دارد که هنوز نتوانسته از ظرفیت‌هایش استفاده کند، قطعاً بنگاه اقتصادی با این حجم بزرگ طرفدار و هوادار می‌تواند با قیمت‌هایی استثنایی در بازار سرمایه مورد استقبال قرار بگیرند.

ارزش گذار استقلال: ارزش گذاری بر اساس NAV

در ادامه این نشست جمشیدی فر، کارشناس ارزش‌گذار باشگاه استقلال روند ارزش‌گذاری این باشگاه را تشریح کرد.

وی عنوان کرد: عدد فعلی، عدد مصوب هیأت عالی واگذاری و ارزیابی سهام با مقاصد ارائه به سازمان خصوصی‌سازی است. جمشیدی‌فر در مورد ارزیابی قیمت باشگاه استقلال عنوان کرد: به دلیل زیان‌دهی امکان ارزیابی طبق ضوابط سودآوری را نداشتیم و روش بر مبنا NAV بوده است.

جمشیدی‌فر اضافه کرد: ارزش برند استقلال ۱,۷۸۰ میلیارد تومان و املاک و مستغلات ۱,۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

این کارشناس ارزش گذاری با تاکید بر اینکه ارزش گذاری برند بر اساس اصول استانداردهای بین المللی انجام شده و اعداد با بررسی و راستی آزمایی نهایی شد، گفت: نرخ رشد ۳۰ درصد پیش بینی شده، نرخ تنزیل ۲۵ درصد، درآمدها و عایدات آتی را با ۴ سناریو برآورد شد و سناریوی متعارف دیگر در فوتبال هم این است که قیمت یک برند ۱۰ برابر قیمت اسپانسر است که آن را هم در بررسی‌ها لحاظ کردیم.

هر سهم استقلال ۳۸۸ تومان ارزش گذاری شد

جمشیدی فر ادامه داد: برای سال ۱۴۰۱ معادل ۲۶۰ میلیارد تومان درآمد برآورد شده و همچنین با توجه به بررسی‌ها برای حدود ۲۷۲ میلیارد تومان بدهی برآورد شده، ذخایر لازم در نظر گرفته شد. مجموع تعدیل بدهی‌ها ۱۷۰ میلیارد تومان است، همچنین حدود ۴۴۵ میلیارد تومان بر اساس ارزش دفتری بدهی استقلال است، در نهایت ارزش این مجموعه حدود ۲,۷۹۰ میلیارد تومان و به ازای هر سهم ۳۸۸ تومان تعیین شد.

ارزش گذار پرسپولیس: ۳,۲۱۰ میلیارد تومان قیمت پایه سهام پرسپولیس

رنجبر ارزش‌گذار پرسپولیس نیز در ادامه این نشست عنوان کرد: مبنای ارزش‌گذاری بر اساس آئین نامه اجرایی شیوه قیمت‌گذاری بنگاه‌ها و با استفاده از تخصص کارشناسان دادگستری بوده است.

وی در مورد ارزش باشگاه پرسپولیس گفت: ارزش روز دارایی‌های شرکت ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و بدهی‌ها ۳۳۰ میلیارد تومان بوده است. بر همین اساس قیمت پایه سهام ۳ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان است.

این مقام مسئول افزود: ارزش برند پرسپولیس ۱,۹۸۴ میلیارد تومان و دارایی‌های ثابت آن ۱,۱۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرعامل فرابورس: دو تعهد سازمان بورس از سرخابی‌ها

میثم فدایی مدیرعامل فرابورس نیز در این جلسه عنوان کرد: می‌خواهیم سنگ بنای عرضه سهام استقلال و پرسپولیس، شفافیت دو باشگاه باشد. در بازار پایه از لحاظ قانونی هیچ شروطی نیاز نیست، اما ما حامی شفافیت این دو باشگاه هستیم و بر همین اساس نامه‌ای به حالت توصیه‌ای تنظیم و به باشگاه‌ها اعلام کردیم. در این میان تعهداتی هم سازمان بورس گرفته که یکی اجرای حاکمیت شرکتی است و دیگری تقبل بدهی‌هایی که قبل از عرضه مبدا ایجاد و رقم آن مشخص است.

وی عنوان کرد: تنها بازاری که این دو باشگاه در آن امکان درج دارند بازار پایه است. طبق قانون احکام دائمی توسعه کشور هر شرکتی که سهامی عام شد باید شرکت بورس آن را ثبت کند. اکنون پرسش این است که افزایش سرمایه را چه کسی انجام دهد و بقیه فرایند مشخص است.

فدایی به دغدغه اهالی بازار سرمایه در خصوصی سازی این دو باشگاه اشاره کرد و گفت: در خصوص دغدغه فعالان بازار سرمایه در جلسات همه سناریوهای اغراق آمیز را آماده و بررسی کردیم، حتی برای خرد شدن بسیار زیاد سهام، رشد بالای قیمت و یا برعکس، کاهشی بودن قیمت سهم بررسی‌ها انجام شده است. همچنین از هیأت عالی واگذاری درخواست شده تا منابعی برای مدیریت قیمت سهم در هر شرایطی مثلاً برای رشد بیش از حد یا کاهش ارزش تعیین شود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.