تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
کد خبر : 552

نامه نگاری انجمن فولاد با وزارت صمت؛

تامین ۲ هزار مگاوات برق مساوی است با ۴۰ درصد تولید فولاد

تامین ۲ هزار مگاوات برق مساوی است با ۴۰ درصد تولید فولاد
اخبار مالی- انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به وزیر صمت برنامه پیشنهادی خود برای تولید در زنجیره فولاد در شرایط اضطراری کمبود برق را ارائه داد.

به گزارش اخبار مالی به نقل از مهر، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به وزیر صمت برنامه پیشنهادی خود برای تولید در زنجیره فولاد در شرایط اضطراری کمبود برق را ارائه داد. طبق این برنامه با اختصاص ۲ هزار مگاوات ساعتی که وزارتخانه‌های نیرو و صمت وعده تأمین آن را داده‌اند، تولید ۴۰ درصدی با اشتغال حدود ۹۰ درصدی در زنجیره فولاد برقرار خواهد شد.

برنامه پیشنهادی انجمن فولاد به‌صورت تفصیلی برای تمام شرکت‌های زنجیره فولاد و کلیه استان‌ها تدوین شده و این برنامه به نحوی است که در شرایط اضطراری کمبود برق، خسارات وارده به واحدهای تولیدی و اقتصاد ملی را کاهش می‌دهد، فضا برای ایفای تعهدات ضروری صادراتی شرکت‌ها را فراهم می‌سازد و به تنظیم بازار داخلی فولاد کمک کند.

برنامه پیشنهادی بر اساس محدودیت‌های فنی تولید و شرایط بازار

در برنامه پیشنهادی انجمن فولاد برای تولید زنجیره فولاد در شرایط اضطراری کمبود برق، محدودیت‌های فنی تولید و همچنین شرایط بازار در هر حلقه از زنجیره فولاد درنظر گرفته شده و این برنامه بر اساس این دو مؤلفه تدوین شده است. حتی در کنار شرایط خاص هر شرکت‌، شرایط استان‌های مختلف درنظر گرفته شده و در برخی رسته‌ها با تقسیم شرکت‌ها به دو گروه A و B، طوری این برنامه تنظیم شده که در استان‌های مختلف مشکلی در تأمین نیازهای بازار صورت نگیرد.

علاوه بر این، میزان نیاز کشور به تولیدات هر حلقه از زنجیره فولاد، مبنای برنامه پیشنهادی انجمن فولاد بوده است و در محصولاتی که کشور به آن‌ها نیاز بیشتری دارد، تولید با توان مصرف برق بیشتری پیشنهاد شده است.

برنامه تولید برای رسته‌های مختلف زنجیره فولاد

این انجمن جهت تولید حداقلی و متوازن در زنجیره فولاد، برای رسته‌های مختلف این زنجیره به شرح زیر برنامه تولیدی ارائه داده است:

– کنسانتره: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی

– گندله: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی

– آهن اسفنجی: تولید مستمر با ۶۰ درصد توان مصرفی

– اسلب: تولید مستمر با ۵۰ درصد توان مصرفی

– شمش به روش قوس الکتریکی:

گروه A از بامداد روز جمعه تا ساعت ۱۱ روز دوشنبه

گروه B از ساعت ۱۱ روز دوشنبه تا ساعت ۱۲ شب پنج‌شنبه

– شمش به روش القایی:

گروه A از بامداد روز جمعه تا ساعت ۱۱ روز دوشنبه

گروه B از ساعت ۱۱ روز دوشنبه تا ساعت ۱۲ شب پنج‌شنبه

– مقاطع تخت فولادی: تولید مستمر با توان مصرفی

– مقاطع طویل فولادی:

تولید با توان مصرفی از ساعت ۱۱ شب تا ۱۱ صبح (روزهای شنبه تا چهارشنبه)

تولید مستمر با توان مصرفی در تمام ساعت شبانه روز (روزهای پنجشنبه و جمعه)

در متن نامه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران به وزیر صمت آمده است: پیرو نامه شماره ۷۵۵/ص/۰۰ مورخ ۲۰ تیر ۱۴۰۰ و توافقات جلسه مورخ ۲ مرداد ۱۴۰۰ در محضر وزیر محترم نیرو و معاونین ایشان و همچنین معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص اختصاص ۲ هزار مگاوات ساعت برق برای فعالیت حداقلی کارخانجات زنجیره فولاد در شرایط بحرانی فعلی ناشی از کمبود برق، به پیوست برنامه پیشنهادی این انجمن که با در نظر گرفتن محدودیت‌های فنی تولید و همچنین شرایط بازار در هر حلقه از زنجیره فولاد تنظیم شده است، جهت صدور دستور بررسی و اتخاذ تدابیر فوری بحضورتان تقدیم می‌گردد.

شایان ذکر است بر اساس این برنامه، به طور میانگین تولید ۴۰ درصدی با اشتغال حدود ۹۰ درصدی در زنجیره فولاد برقرار خواهد شد. ضمناً جهت استحضار، بر اساس برنامه مذکور ضمن کاهش خسارات وارده به واحدهای تولیدی و اقتصاد ملی و ایفای تعهدات ضروری صادراتی و مشارکت مؤثر در تنظیم بازار داخلی فولاد، میزان مصرف برق زنجیره فولاد در شرایط اضطراری کنونی بر اساس جدول زیر خواهد بود.

(توضیح: در جدول فوق، میزان مصرف برق مجتمع فولاد مبارکه با توجه به اهمیت استراتژیک این کارخانه در تولید، اقتصاد و امنیت کشور و تأمین نیاز بیش از ۱۰۰۰ کارخانه پایین دستی در نظر گرفته نشده است.)

شرح جدول در تصویر زیر آمده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.