تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۳
کد خبر : 5630

بازخرید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

بازخرید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی
اخبار مالی: با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته توافق بازخرید شد و این بانک به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید به مبلغ ۱۲۰۷.۸ هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

بانک مرکزی در هر هفته جهت اجرای سیاست‌های پولی خود به بازخرید یا بازفروش اوراق دست می‌زند. بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند.

موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون ۱۹ مرحله سیاست های پولی خود را اجرایی کرده است. در مرحله ۱۹ انجام سیاست های پولی، ۱۲۰۷ هزار میلیارد ریال اوراق توسط بانک مرکزی بازخرید شده است.

 

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی (۰۹ مرداد‎ماه ۱۴۰۲) به شرح زیر است:

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (۲۴ درصد) استفاده کنند.

در مرحله ۱۸ اجرای سیاست پولی، بانک مرکزی در شرایط بازخرید ۱۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کرده بود.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.