تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۶
کد خبر : 4532

تخلفات افراد و نهادهای تحت نظارت افشا خواهد شد

تخلفات افراد و نهادهای تحت نظارت افشا خواهد شد
اخبار مالی: در هشتمین نشست خبری رئیس و هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید عشقی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در جریان نشست، عشقی به گزارش عملکرد سازمان بورس اشاره و بیان کرد: در حوزه ارتقای سواد مالی و فرهنگ سازی سرمایه‌گذاری، اقدامات مهمی انجام و راه‌بردهای بسیاری طرح ریزی شده است. همچنین دستورالعمل حاکمیت شرکتی اصلاح شده است و به زودی ابلاغ می‌شود. در برخی شرکت‌ها دیده شده که حاکمیت شرکتی توسط سهامداران عمده رعایت نمی‌شود، به همین خاطر در این دستورالعمل ضمانت اجرایی قید شده است. از این به بعد بر اساس قانون احکام دائمی توسعه کشور تخلفات و جرائم افراد و نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس برای عموم افشا می‌شود‌.

 

افزایش مالیات شرکت‌های بورسی مطرح نیست

در بخش دیگر این مراسم رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش مالیات بر شرکت های بورسی گفت: چنین خبر و احتمالی در دولت مطرح نشده و درست نیست.  از طرفی تا به امروز در بودجه نکات منفی مطرح نشده و سعی خواهیم کرد تا انتها موضوعات را پیگیری کنیم ، دست اندرکاران  نیز به حساسیت ها واقف هستند.

 

همه چیز درباره سهام عدالت

وی در پاسخ به سوالی درباره سهام عدالت تبیین کرد: آیین نامه سهام عدالت که در سال ۹۹ تصویب شده همچنان درحال بررسی قراردارد. همچنین پرداخت متمرکز سود سهام عدالت بالغ بر ۲۵همت در یک مرحله به حساب ۴۵ میلیون سهامدار واریز شد. سود سنواتی رسوب شده به حساب ۶,۵ میلیون سهامدار واریز شد. مدیریت کار دیگر در دستان دولت نیست، این اختیار به کانون سهام عدالت منتقل شده است. محور تصمیم گیری برای سرمایه گذاران غیرمستقیم سهام عدالت، بر عهده کانون سهام عدالت است. سهام‌داران سهام عدالت می‌توانند در مجامع شرکت کنند و رای بدهند. تمام ابلاغیه ها و انتخاب هیئت مدیره اعضای کانون های استانی سهام عدالت توسط کمیته سهام عدالت انجام میشود. این کمیته متشکل از اعضای حقیقی است که توسط دولت انتخاب شده‌اند، اما شاغل در بخش خصوصی بوده و به دولت منتسب نیستند.

 

انتشار بیشتر اوراق گام برای بازار مشکل ساز می‌شود

عشقی، سوال درباره اوراق گام را اینطور پاسخ داد: اگر با همین روند اوراق گام منتشر شود، ممکن است مشکلاتی برای بازار سرمایه ایجاد شود. در حال تدوین روندی هستیم تا انتشار اوراق آسیب های کمتری به بازار سرمایه بزند. انتشار اوراق گام در بانک مرکزی و توسط دولت انجام می‌شود و و سازمان درباره آن اظهار نظری نمی‌کند. اما در خصوص بازار ثانویه در حال تدوین مقرراتی در این خصوص هستیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.