تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۴
کد خبر : 4203

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد:

افزایش انتشار اوراق گام از ۲۶ به ۲۰۰ همت

افزایش انتشار اوراق گام از ۲۶ به ۲۰۰ همت
اخبار مالی: رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس از متنوع شدن ابزارهای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی در کل کشور خبر داد و گفت: در تلاشیم انتشار اوراق گام را از ۲۶ همت کنونی به عنوان یکی از ابزار تامین مالی در حمایت عملی و غیرتورمی از تولید به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برسانیم.

علی صالح‌آبادی در این نشست کنترل نقدینگی و تورم و جلوگیری قاطع از خلق پول را برنامه جدی بانک مرکزی در دوره جدید دانست و تصریح کرد: دیگر نباید تجربه تلخ تورم ناشی از خلق پول تکرار شود به همین دلیل، برنامه و سیاست اصلی ما هدایت نقدینگی به سمت تولید و فعالیت های مولد اقتصادی در کشور است.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین فروش اموال مازاد بانک‌ها به ویژه بانک های خصوصی را در جهت تامین نقدینگی آنان در راستای افزایش تسهیلات دهی ضروری دانست و گفت: هم اکنون کارگروه این موضوع در بانک مرکزی تشکیل شده تا مانع اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی گردد. این موضوع قطعا در کنترل نقدینگی و تورم مهم و اثرگذار ااست.صالح‌آبادی در ادامه به انتشار فهرست شفاف بدهکاران بانکی در تارنمای بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: هم اکنون پرداخت تسهیلات خرد و بازگشت آن به شبکه بانکی مشکلی وجود ندارد اما یکبار برای همیشه باید با آن عده از تسهیلات گیرندگان کلان که قدرت بازپرداخت دارند اما از این کار امتناع می‌ورزند با همکاری بانک مرکزی، قوه قضاییه و سایر دستگاههای مسول تعیین تکلیف شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی در ادامه پرداخت تسهیلات خرد با وثایق سهل‌تر را برنامه اصلی بانک مرکزی برشمرد و گفت: انتظار از شبکه بانکی همین است و باید با جراحی قانون، در جهت کاهش کرایه‌های متقاضیان گام برداریم.

رئیس‌کل بانک مرکزی همچنین با اشاره به رشد ۵۹ درصدی اعطای تسهیلات شبکه بانکی به بخش‌های اقتصادی استان فارس در ۶ ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل گفت: شبکه بانکی بصورت یکپارچه – دولتی و خصوصی – وظیفه دارند در استان فارس از طرح‌های اقتصادی حمایت کنند و نسبت به عملکرد هم پاسخگو باشند.

بر اساس این گزارش، استاندار فارس نیز در این نشست ضمن برشمردن ظرفیت‌های استان در بخش تولید و اشتغال افرینی و همچنین ارائه برخی مشکلات تامین مالی بنگاه‌های تولیدی، از دکتر صالح آبادی بخاطر استقرار انضباط مالی پولی و بانکی طی یک سال گذشته تشکر کرد.

نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی نیز در این جلسه به ارائه دیدگاههای خود در بخش تامین مالی، تسهیلات‌دهی بانکی و حمایت از تولید پرداختند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.