تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵
کد خبر : 2453

مزیت های تامین مالی جمعی از بازارسرمایه نسبت به بانک ها

مزیت های تامین مالی جمعی از بازارسرمایه نسبت به بانک ها
اخبار مالی- مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن با بیان اینکه درخواست موافقت اصولی سرویس تامین مالی جمعی بهمن ماه سال گذشته به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه شد گفت: موافقت اصولی این سرویس در نهایت از سازمان اخذ شد و سپس کارهای طراحی سایت و قراردادهای لازم و سایر موارد مورد نیاز آغاز شد.

مرتضی باقری افزود: اواخر اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز مجوز تامین مالی جمعی در بستر آی‌بی‌کراد از سازمان دریافت شد و در نتیجه توانستیم نخستین شرکت تامین سرمایه ای باشیم که این پلتفرم را راه اندازی کرده و سرویس تامین مالی جمعی را برای شرکت های کوچک و متوسط مقیاس ارائه داده است.

باقری ادامه داد: در این مدت تلاش شد تا ارتباطات شکل گرفته و بسترها و شرکت های دارای پتانسیل شناسایی شوند.

وی یادآور شد: اولین طرح تامین مالی جمعی در دی ماه امسال اجرای شد و توانستیم اولین تامین مالی جمعی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان را را رقم بزنیم و گواهی های شراکت را منتشر کنیم. این عدد سقف تامین مالی جمعی است که از سوی سازمان بورس تعیین شده است.

به گفته باقری شرکت داروسازی پارس حیان نخستین شرکتی بود که از طریق این ابزار تامین مالی شد. این شرکت در حوزه تولید محصولات بهداشتی و مکمل های دارویی و غذایی فعال است و به لحاظ رتبه بندی های اعتباری و اعتبارسنجی از رتبه خوبی برخوردار بوده و شرکت پر پتانسیلی به شمار می رود و قادر است بازده ای که مد نظر سرمایه گذاران می باشد را برآورده کند.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن درخصوص سود این اوراق گواهی نیز اظهار کرد: سود سرمایه گذاران به صورت علی الحساب ۲۵٫۵ درصد ماهانه و مدت گواهی شراکت دو ساله در نظر گرفته شده است. پس از دو سال با تایید عامل و انتشار گزارش حسابرس، سود قطعی شناسایی و میان سرمایه گذاران تقسیم می شود. تامین سرمایه تمدن به عنوان رابط بین سرمایه گذار و متقاضی (سرمایه پذیر) است و متولی توزیع سود ماهانه می باشد.

وی در بخشی از صحبت های خود عنوان کرد: پارامترهای کلیدی گواهی شراکت نظیر سودآوری، ضمانت نقدشوندگی، تعیین ریسک و مدت زمان گواهی اطلاع رسانی شده بود.

باقری گفت: گواهی مذکور از نوع عقود مشارکتی است به این مفهوم که سرمایه گذاران و متقاضیان در سود و زیان این پروژه شریک هستند. روش های اعتبارسنجی انجام و محصولات تولیدی، پیشینه و سوابق مالی شرکت مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که پروژه تعریف شده سودآور است و احتمال شکست آن بسیار پایین می باشد.

وی درخصوص استقبال سرمایه گذاران از این سرویس گفت: در بستر آی‌بی‌شاپ و یک هفته قبل از تامین مالی جمعی، اطلاع رسانی مطلوبی صورت گرفت و از سوی دیگر بازاریابی تلفنی (Telemarketing) و بهره گیری از شبکه های اجتماعی (Social Network) نیز انجام شد و بدین ترتیب ۲۵ دی ماه که گواهی ها بر روی پلتفرم مربوطه قرار گرفت در ساعات ابتدایی عرضه و تنها ظرف سه ساعت تامین مالی ۶ میلیارد تومانی جذب شد و فردای آن روز با جذب ۴ میلیارد تومان دیگر سقف ۱۰ میلیارد تومان تامین مالی تکمیل شد.

باقری ضمن بیان اینکه حجم و ابعاد این تامین مالی نسبت به سایر پلتفرم ها خیلی بیشتر بود اظهار کرد: این مورد با استقبال خوبی همراه شد و برخی نقطه نظرات مطرح شد که در طرح های بعدی قطعا این موارد مد نظر قرار خواهد کرد تا دغدغه برخی سرمایه گذاران رفع شود و امکان حضور گستره تر آنها نیز فراهم گردد.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن یادآور شد: طرح های جدید دیگری هم به شرکت های SME که شرکت های سهامی خاص در حوزه های مختلف فعال هستند و سودآوری مطلوبی دارند ارائه شده و امیدواریم تا ماه های آینده این طرح ها که به ۳ یا ۴ مورد می رسد، به نتیجه برسند.

وی ادامه داد: تامین مالی این طرح ها قطعا با ساختار جدیدتر و مکانیزم جدیدتر صورت خواهد پذیرفت تا سهم سرمایه گذاران خرد نیز در این بین افزایش یابد.

باقری در پاسخ به این سوال که سهم حقیقی ها و حقوقی ها در این تامین مالی چقدر بود گفت: از این تعداد ۳۹ مورد اشخاص حقیقی بودند و یک نفر حقوقی شرکت داشت. میانگین سرمایه گذاری صورت گرفته ۲۰۴ میلیون تومان بود که حداقل آن ۲ میلیون تومان و حداکثر آن ۵۰۰ میلیون تومان بوده است. انتظار این است در طرح های آتی تعداد این شرکت کنندگان افزایش یابد.

باقری این سوال که چگونه می توان طرح ها را برای سرمایه گذاران کم ریسک تر کرد را اینطور پاسخ داد: در طرح های بعدی تضامینی که در نظر گرفته خواهند شد تضامین نقد شونده تری خواهند بود به گونه ای که هم ضمانت های بانکی و هم سهام وثیقه و هم ضمانت صندوق های پژوهش و فناوری و صندوق های ضمانت را مطرح کرده ایم و قرار است آن ها را قبول کنیم.

مدیر سرمایه گذاری جایگزین شرکت تامین سرمایه تمدن ادامه داد: شرکت درخواست خود را برای افزایش سقف تامین مالی تا ۲۵ میلیارد تومان ارائه کرد اما با تغییرات اعضای کمیته تامین مالی فرابورس همزمان شد و متوقف گردید.

وی در بخش انتهایی صحبت های خود تاکید کرد: بستر این پلتفرم بسیار مناسب برای سهامی خاص است. تفاوت ما با بانک این است که برای دریافت تسهیلات از سوی اشخاص حقوقی یکسری پارامترهایی برای بانک ها ازجمله گردش حساب، سودآوری و ماندگاری حساب مهم است اما این موضوعات در تامین مالی جمعی پارامتر کلیدی نبوده و بیشتر طرح و چشم انداز توجیه پروژه مهم است و بر روی آن تصمیم گیری می شود. لذا بستر خوبی برای شرکت ها شکل گرفته تا جهت اجرای طرح های خود و حتی تامین ماشین آلات مراجعه و از این پلتفرم استفاده کنند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.